Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parlament Europejski

Komisja Spraw Zagranicznych nie poparła prawa do aborcji

Komisja Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego głosowała 30 marca nad raportem dotyczącym przestrzegania praw człowieka na świecie w roku 2004, przygotowanym przez Simona Coveneya z Irlandii.
Na wniosek klubów lewicy, do raportu próbowano wprowadzić zalecenia, by Unia Europejska zapewniła natychmiastową dostępność środków wczesnoporonnych oraz aborcji wszystkim kobietom i dziewczętom, które zostały zgwałcone w konfliktach zbrojnych.
Europejska Partia Socjalistyczna chciała również europejskich gwarancji dla upowszechnienia tzw. praw reprodukcyjnych na świecie. Pod tą nazwą kryje postulat łatwego dostępu do aborcji i antykoncepcji, często z pominięciem praw rodziców.
Posłowie Komisji Spraw Zagranicznych PE odrzucili obie poprawki.
„Jest to wynik coraz lepszej współpracy parlamentarzystów europejskich sprzeciwiających się aborcji w PE. Oprócz działalności na poziomie politycznym, pomogła praca organizacji pozarządowych, które coraz mocniej dopominają się o prawo do życia na forum europejskim” - mówi poseł Konrad Szymański (PiS/UEN), członek Komisji Spraw Zagranicznych PE.

Wielka Brytania

Kościół przeciwko propozycjom liberalizacji badań na embrionach

Reklama

Kościół katolicki w Wielkiej Brytanii po raz kolejny wyraził sprzeciw wobec dalszej liberalizacji badań na embrionach. Arcybiskup Westminsteru - kard. Cormac Murphy-O’Connor w wywiadzie dla stacji BBC wyraził oburzenie propozycjami komisji parlamentarnej, która zamierza znacznie złagodzić przepisy prawne w sprawie „zapładniania in vitro”.
W swoim raporcie komisja zaproponowała znaczne złagodzenie zasad etycznych w medycynie reprodukcyjnej, np. rodzice brytyjscy będą mogli w przyszłości w razie sztucznego zapłodnienia wybrać płeć dziecka. Jeśli projekt ten zostanie przyjęty, Wielka Brytania stanie się pierwszym krajem w Europie, w którym będzie dozwolona selekcja według płci. W związku z tym krytycy ostrzegają, że może dojść do „programowania dzieci według wzoru”.
Propozycja komisji dąży do ukrycia rozważań na temat wartości życia - oświadczył w związku z tym kard. O’Connor, dodając, że kraj znajduje się na „równi pochyłej” i wymaga natychmiastowej debaty na temat biomedycyny, z udziałem filozofów i teologów.
Deputowani do parlamentu zażądali ponadto w swoim raporcie likwidacji Krajowego Urzędu ds. Embriologii i Badań nad Płodnością, który sprawował dotychczas nadzór nad klinikami, badał działania kontrowersyjne z etycznego punktu widzenia i kontrolował badania na zarodkach ludzkich.
Projekt ustawy zwalnia też z procedury, która była przeprowadzana przed zapłodnieniem in vitro ze względu na dobro przyszłego dziecka, i proponuje w zamian jedynie instytucję, która będzie badała jakość postępowania medycznego i pracę klinik dokonujących sztucznego zapłodnienia. Parlamentarzyści brytyjscy nie chcą też wykluczać eksperymentów klonowania, w których będzie można wprowadzać ludzkie geny w płody zwierzęce, w wyniku czego będą powstawały tzw. chimery.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Japonia

Zmarł twórca katedry katolickiej w Tokio

25 marca odbył się w katedrze katolickiej w Tokio pogrzeb światowej sławy japońskiego architekta Kenzo Tange. Był on m.in. twórcą tej świątyni. Zmarł w Tokio 22 marca.
Urodzony w 1913 r. Tange zasłynął po raz pierwszy po wojnie jako twórca Parku Pokoju w Hiroszimie, upamiętniającego wybuch bomby atomowej w tym mieście w sierpniu 1945 r. Później zaprojektował m.in. Narodowy Kompleks Gimnastyczny, wykorzystywany w czasie Igrzysk Olimpijskich w stolicy Japonii w 1964 r. Tokio zawdzięcza mu także monumentalne nowoczesne wieżowce Zarządu Miejskiego w Shinjuku oraz futurystyczną sylwetkę gmachu prywatnej Telewizji FUJI. Znajduje się ona w odebranej morzu, najnowszej dzielnicy stołecznej - Odaiba.
Dzieła Tangego znajdują się obecnie w ponad 20 krajach. Jego autorstwa są m.in. Międzynarodowy Port Lotniczy w Kuwejcie, Narodowy Pałac Królewski w Arabii Saudyjskiej oraz UOB Plaza w Singapurze. W 1987 r. Tange został laureatem Nagrody im. Pritzkera - najwyższego wyróżnienia na świecie przyznawanego architektom.

Rosja

Reklama

Z okazji świąt Wielkiejnocny, obchodzonych według kalendarza gregoriańskiego, patriarcha moskiewski i Wszechrusi Aleksy II przesłał życzenia i pozdrowienia zwierzchnikom największych Kościołów i wyznań. Janowi Pawłowi II życzył „z głębi serca radości płynącej z Paschy naszego zmartwychwstałego Pana i Zbawiciela, dobrego zdrowia i pomocy Bożej w szlachetnej posłudze”.
Podobne życzenia zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego skierował na ręce prymasa Wspólnoty Anglikańskiej - arcybiskupa Canterbury Rowana Williamsa oraz najwyższego patriarchy i katolikosa wszystkich Ormian - Garegina II.
Prawosławni, obchodzący święta Zmartwychwstania Pańskiego według innych wyliczeń niż chrześcijanie zachodni, i Ormiański Kościół Apostolski będą w tym roku świętować swe największe święto 1 maja, a więc 5 tygodni po Wielkanocy obchodzonej w Kościele katolickim.

Belize

W wyniku napadu rabunkowego w Belize zginął amerykański diakon stały polskiego pochodzenia - Donald Kostecki. Do tragedii doszło 11 marca. Diakon jechał na poranną Mszę św. do kościoła Serca Pana Jezusa w miejscowości San Ignacio na zachodzie tego niewielkiego środkowoamerykańskiego kraju. Zginął zastrzelony z bliskiej odległości. Innych szczegółów zajścia nie podano.
Donald Kostecki urodził się w St. Louis w Stanach Zjednoczonych. Był emerytowanym hydrologiem. 31 lipca ubiegłego roku został wyświęcony jako pierwszy w diecezji Belize diakon stały.
Parafia w Belmopan - stolicy kraju Belize podlega duszpasterstwu latynoamerykańskiemu archidiecezji St. Louis w USA, dlatego pracował w niej pochodzący stamtąd diakon Kostecki.

Egipt

W Egipcie została odnaleziona Ewangelia według Judasza, przypisywana Apostołowi, który wydał Jezusa. Jej tekst, napisany w jednym z dialektów koptyjskich, jest tłumaczony obecnie w Szwajcarii na języki niemiecki, angielski i francuski. Dzieło zostanie opublikowane za rok. Na razie naukowcy z Bazylei nie chcą ujawniać jego treści, zapewniają jedynie, że mają do czynienia z odkryciem wyjątkowym.
O istnieniu tego dokumentu wspominał w połowie II wieku św. Ireneusz, pierwszy biskup Lyonu. W 31. rozdziale pierwszej księgi swego dzieła Adversus haereses (Przeciwko herezjom) pisał on o Ewangelii według Judasza jako o przykładzie rozpowszechniania fikcyjnych historii.
Z badań dokonanych metodą węgla C 14 wynika, że odnaleziony tekst pochodzi z okresu między III wiekiem a początkiem IV wieku.
Na soborze w Nicei w 325 r. biskupi Kościoła uznali jedynie cztery Ewangelie, spisane przez Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Wybrali je spośród około 30 innych tekstów pretendujących do miana zapisu nauczania Chrystusa.

Tydzień na świecie

Terri Schiavo nie żyje. 31 marca, w 13. dniu po odłączeniu jej, na mocy wyroku sądowego, od aparatury dokarmiającej 41-letnia kobieta zmarła w hospicjum w Pinellas Park na Florydzie. Wyrok był zwycięstwem jej męża Michaela Schiavo, który od siedmiu lat walczył o zaprzestanie utrzymywania przy życiu swej żony, od 15 lat leżącej w śpiączce wegetatywnej. Śmierć Terri Schiavo kończy także, przynajmniej chwilowo, wieloletni spór prawny i polityczny. W przededniu jej zgonu, 30 marca, Sąd Najwyższy USA i Federalny Sąd Apelacyjny w Atlancie odrzuciły prośbę rodziców Terri o ponowne podłączenie jej do aparatury dostarczającej pożywienie. „Sprawa Terri Schiavo” stała się przedmiotem wielkiej debaty w Stanach Zjednoczonych na temat eutanazji. Zaangażował się w nią nawet bezpośrednio prezydent George Bush.

Światowy Program Żywnościowy (WFP) nie jest już w stanie kontynuować pomocy dla Korei Północnej. „Jeśli wspólnota międzynarodowa nie zobowiąże się wkrótce do zwiększenia pomocy, 6,5 milionom głodujących mieszkańców Korei Północnej grozi powolna śmierć głodowa” - poinformowano 27 marca w Rzymie.

Japonia, Belgia i Norwegia nie zgadzają się na wcześniejszą spłatę polskiego długu: wolą czekać i pobierać wyższe procenty.

New York Times znów przypisał Polakom „współudział w mordach” niemieckich; redakcja przeprosiła, ale nie sprostowała.

W Kirgizji dokonano zamachu stanu, obalając prezydenta Askara Akajewa.

Rządząca w Portugalii Parta Socjalistyczna zapowiedziała na czerwiec referendum w sprawie liberalizacji ustawy antyaborcyjnej.

Sąd Najwyższy w Chile potwierdził immunitet specjalny dla gen. Augusta Pionocheta, który powstrzymał w Chile komunizm.

W zamachu zginął w Bagdadzie generał Irackiej Gwardii Narodowej.

Wg raportu zleconego przez izraelski rząd, mienie żydowskie w Polsce warte jest 30 mld dolarów; polski rząd stoi, jak dotąd, na gruncie reprywatyzacji powszechnej, bez udziału kryterium rasowego.

Po raz pierwszy delegacja tajwańskiego Kuomintangu, obecnie w opozycji, spotka się z władzami komunistycznych Chin.

Prokuratorzy rosyjscy zażądali 10 lat więzienia dla Michaiła Chodorkowskiego, szefa „Jukosu”, zarzucając mu oszustwa podatkowe i malwersacje.

Już ponad 54 proc. Francuzów opowiada się przeciwko przyjęciu tzw. konstytucji europejskiej.

Pierwsza sesja irackiego parlamentu zakończyła się fiaskiem: nie wyłoniono rządu.

Turcja podpisała z UE protokół celny, odnoszący się także do Cypru, co jest komentowane jako faktyczne uznanie Republiki Cypru przez Turcję.

Białoruskiej opozycji nie udało się zorganizować masowej demonstracji przeciw rządom Juszczenki.

Zachodnie wybrzeże Indonezji nawiedziło silne trzęsienie ziemi - władze szacują, że zginęło ok. 2 tys. osób.

Żołnierze syryjscy zakończyli pierwszy etap wycofywania się z Libanu.

Holenderskie Ministerstwo Zdrowia rozważa możliwość poddania eutanazji także niemowląt, ludzi umysłowo chorych i dotkniętych demencją.

Jan Kobylański, polski milioner w Urugwaju, zaprzeczył zarzutom, jakoby w czasie wojny zadenuncjował żydowską rodzinę Niemcom; atak na niego - jak twierdzi - jest „tematem zastępczym”.

Szef ONZ Kofi Annan rozważa możliwość podania się do dymisji, dopuścił bowiem do masowych nadużyć i marnotrawstwa w programie „Ropa za żywność”.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

SYLWETKA - Paweł Szopa

- prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Sosnowieckiej. Żonaty od 16 lat, ma dwie córki - Annęmarię i Paulę. Od lat szkolnych związany jest z Kościołem i wspólnotami parafialnymi. W parafii Chrystusa Króla w Sosnowcu, skąd pochodzi, był ministrantem i tworzył oazę młodzieżową. W 1989 r. wyjechał do Włoch i zawarł związek małżeński. Ślub odbył się w rzymskiej Bazylice św. Piotra. A skoro z żoną zdecydował się na pobyt we Włoszech, to i chrzest pierwszej córki odbył się w Watykanie, a ceremonii chrzcielnej przewodniczył sam Ojciec Święty. Po 4,5 roku wrócił wraz z rodziną do Polski. Ten powrót był o tyle łatwiejszy, że przez cały czas utrzymywał kontakt z ojczyzną, prowadząc biuro podróży. W 1995 r. urodziła mu się kolejna córka Paula. Od tego czasu należy także datować związek państwa Szopów ze Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich. Pobyt we Włoszech to częste spotkaniami z Janem Pawłem II. „Mimo wielu okazji, każde spotkanie z Ojcem Świętym moja rodzina traktowała wyjątkowo, starannie się do niego przygotowując. A samego Jana Pawła II postrzegamy jak drugiego ojca, jako autorytet we wszystkich dziedzinach życia - opowiada prezes SRK. Już od pierwszej edycji Paweł Szopa jest zaangażowany w organizację Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Zajmuje się przede wszystkim zakwaterowaniem uczestników finału. A w młodości był pilotem szybowca i sporo żeglował, schodził także Beskidy i Tatry. Teraz swoje pasje pragnie zaszczepić córkom.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2024 r.

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Chorwacja: Uzbrojony mężczyzna wtargnął do szpitala w Zagrzebiu

2024-09-03 13:48

[ TEMATY ]

Chorwacja

pixabay.com

Uzbrojony mężczyzna wtargnął we wtorek do szpitala w stolicy Chorwacji, Zagrzebiu, grożąc osobom przebywającym w tym budynku. Po negocjacjach z policją został zatrzymany - poinformowali chorwaccy funkcjonariusze.

"Po długich negocjacjach mężczyzna oddał się w ręce policji i obecnie jest przesłuchiwany na komisariacie. Zostanie tam poddany badaniu, które wykaże, czy nie znajdował się pod wpływem alkoholu lub (...) środków (odurzających)" - przekazał dziennik "Slobodna Dalmacija".Na zdjęciach z zatrzymania widać, że sprawcą był mężczyzna w średnim wieku, poruszający się o kulach. Nie pojawiły się dotychczas informacje o osobach poszkodowanych w wyniku tego zdarzenia.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję