Reklama

Pamięć

Wielki jałmużnik krakowski

Niedziela Ogólnopolska 14/2005

Archiwum rodzinne

Mec. Zbigniew Chojnacki

Mec. Zbigniew Chojnacki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdy 25 marca 1945 r. zmarła w Krakowie Wanda Pollerowa, właścicielka istniejącego od 1832 r. Hotelu Pollera, zgodnie z życzeniem zmarłej hotel przejął jej najmłodszy wnuk - Zbigniew Stanisław Chojnacki.
Chojnaccy z Chojnat mają za swego protoplastę rycerza Bolesława Chrobrego, który za dzielność w boju i zasłonięcie własną piersią swego króla otrzymał herb Trzaska. W rodzie szczególnie zasłynął ks. Paweł Chojnacki, opat klasztoru Benedyktynów w Lubiniu, zm. w 1570 r. Herbarze odnotowały w 1766 r. m.in. Macieja Chojnackiego, pisarza grodzkiego i posła ziemi sanockiej, deputata na trybunał koronny. W Krakowie Chojnaccy pojawili się z końcem XVIII wieku. Ojciec Zbigniewa - Józef Chojnacki (1880-1973), doktor praw UJ, ożeniony z Anną z domu Kluger - bratanicą Wandy Pollerowej, jako ochotnik, porucznik 1. Pułku Kolejowego, uczestniczył w wojnie bolszewickiej 1920 r. Potem budował linie kolejowe na Pomorzu, był dyrektorem PKP w Stanisławowie i Radomiu, a od 1938 r. - dyrektorem Hotelu Pollera.
Zbigniew Stanisław Chojnacki urodził się 8 kwietnia 1920 r. w Krakowie. Maturę zdał w Gimnazjum im. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu. Od 1930 r. działał w ZHP jako drużynowy, a potem harcerz orli. W Szkole Podchorążych Artylerii Przeciwlotniczej i Obrony Przeciwgazowej w Trauguttowie k. Brześcia n. Bugiem zdobył stopień podporucznika, a 1 września 1939 r. został dowódcą baterii VII Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej w Dęblinie. Swój udział w kampanii wrześniowej relacjonował po latach: „Miałem do dyspozycji 30 żołnierzy. Początkowo broniłem Szkoły Orląt w Dęblinie. Tam zestrzeliłem pierwszy samolot niemiecki. Potem, na rozkaz dowództwa, w delcie Bugu i Narwi broniłem ze swą baterią przyczółków mostowych. Przez mosty szły w rejon Kutna zaopatrzenie i posiłki dla armii «Poznań» gen. Tadeusza Kutrzeby. Moja bateria strąciła dwa bombowce. Potem ochraniałem sztab gen. Władysława Bortnowskiego. Wtedy z działek Boforsa zestrzeliłem czwarty samolot Luftwaffe. Walczyłem też w Samodzielnej Grupie Operacyjnej «Polesie» gen. Franciszka Kleeberga. Pod koniec września dostałem się koło Kocka do niewoli. Hitlerowcy zgromadzili nas w dużym hangarze w Radomiu. W odruchu desperacji wyłamaliśmy jego tylną ścianę, gdzie nie stały straże, i uciekliśmy. W mieszkaniu znajomych zmieniłem ubranie na cywilne i udałem się pieszo do Krakowa, gdzie w Hotelu Pollera czekali na mnie babcia i rodzice”.
W czasie okupacji w Hotelu Pollera przechowywano Żydów, m.in. Marię Gross, córkę znanego krakowskiego malarza Artura Markowicza i żonę adwokata związanego z AK-owskim podziemiem na Lubelszczyźnie, a także uzbrojenie i sprzęt partyzantów z Puszczy Kozienickiej oraz bibliotekę Wydziału Teologicznego UJ, którą hitlerowcy usunęli z budynku Uniwersytetu. Od wiosny 1942 r. w hotelu odbywały się zajęcia podziemnego Wydziału Prawa UJ, prowadzone m.in. przez prof. Stanisława Kutrzebę i Adama Vetulaniego.
Zbigniew Chojnacki ukończył w 1947 r. studia prawnicze i poślubił Janinę z Zimnalów. Z tego związku urodziło się czterech synów i cztery córki. Niestety, Chojnacki niedługo zarządzał swym hotelem. 7 listopada 1950 r. Hotel Pollera, podobnie jak inne prywatne hotele w Polsce, został bezprawnie upaństwowiony. Uznany za „wroga ludu”, Chojnacki, pozbawiony dochodów, początkowo nie mógł dostać żadnej pracy. W 1950 r. przygarnęła go Spółdzielnia „Jedność Łowiecka”. W 1957 r. przeszedł do pracy w Krakowskim Przedsiębiorstwie Leśnej Produkcji Nadrzewnej „Las”. Rodzina Chojnackich szczególnie odczuwała ucisk władz komunistycznych. W 1960 r. uderzyły one w organizacje katolickie w Krakowie z zemsty za protest społeczeństwa przeciw usunięciu krzyża w Nowej Hucie, w miejscu, gdzie miał powstać kościół, i rozwiązały - mimo protestów Kurii Książęco-Biskupiej w Krakowie - Arcybractwo Miłosierdzia, którego dr Józef Chojnacki był starszym, a Zbigniew Chojnacki jego członkiem, a także skonfiskowały majątek organizacji, służący biednym, twierdząc, że na pomoc społeczną monopol ma jedynie państwo.
Zbigniew Chojnacki pracował w Dyrekcji Budowy Osiedli Robotniczych, a potem w WZGS „Samopomoc Chłopska” w Krakowie. W 1965 r. zdał egzamin na radcę prawnego. Kościołowi krakowskiemu służył bezinteresownie bogatą wiedzą prawniczą, m.in. przy budowie nowohuckiej Arki Pana. W 1975 r. na wniosek metropolity krakowskiego - kard. Karola Wojtyły - otrzymał od papieża Pawła VI Order Pro Ecclesia et Pontifice za zasługi w działalności na rzecz Kościoła krakowskiego.
W latach 1980-83 Chojnacki prowadził obsługę prawną regionu małopolskiego i częstochowskiego NSZZ „Solidarność”, redagując wspólnie z prof. Wiesławem Chrzanowskim, późniejszym marszałkiem Sejmu III RP, statuty, regulaminy i uchwały.
W 1988 r. Sąd Najwyższy orzekł, że odebranie w 1950 r. hoteli właścicielom było bezprawne. Ale trzeba było klęski PZPR w wyborach czerwcowych 1989 r. do Sejmu i powstania pierwszego w dziejach powojennych Polski rządu kierowanego przez niekomunistycznego premiera, aby oddanie hotelu stało się realne.
4 grudnia 1989 r. minister spraw wewnętrznych unieważnił decyzję o likwidacji Arcybractwa Miłosierdzia, a 16 stycznia 1990 r. polecił oddać prawowitemu właścicielowi Hotel Pollera. Decyzja ta stanowiła precedens prawny, z którego skorzystali wywłaszczeni właściciele innych hoteli w kraju. Hotel Pollera szybko odzyskał renomę i stał się krakowską przystanią m.in. ekipy towarzyszącej w 1998 r. Papieżowi Janowi Pawłowi II w czasie pielgrzymki do Ojczyzny.
Od 1990 r. Zbigniew Chojnacki pełnił funkcję starszego Arcybractwa Miłosierdzia. W 1992 r. założył Fundację Pro Humanae Vitae, a w 1995 r. - Fundację Ratowania Kościoła Świętego Krzyża i został wybrany na prezesa Rady. W 1996 r. jako współzałożyciel Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Krakowskiej został jego honorowym prezesem. 25 marca 1996 r., na wniosek kard. Franciszka Macharskiego w czasie uroczystej pierwszej inwestytury w katedrze warszawskiej św. Jana, został przyjęty do Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Pasowania na rycerza dokonał Wielki Przeor Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu - Prymas Polski kard. Józef Glemp. 17 czerwca 2000 r., na wniosek Wielkiego Przeora Zakonu, kard. Carlo Furno, w katedrze gnieźnieńskiej Zbigniew Chojnacki otrzymał stopień komandora. Ojciec Święty Jan Paweł II nadał mu także Order św. Sylwestra Papieża i mianował kawalerem tego Zakonu. Uhonorowanie jego działalności na rzecz ruchów chrześcijańskich stanowiła Nagroda im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego - Ojca Rodziny przyznana mu w 2000 r. przez Tygodnik Rodzin Katolickich Źródło.
W październiku 2000 r. z inicjatywy Chojnackiego w kościele Świętego Krzyża w Krakowie stanął pomnik Matki Bożej Katyńskiej, a 12 maja 2001 r. przed kościołem św. Piotra i Pawła - pomnik ks. Piotra Skargi; oba autorstwa Czesława Dźwigaja. W tym samym roku Rada Miasta Krakowa przyznała Chojnackiemu srebrny medal Cracoviae Merenti.
Zbigniew Chojnacki zmarł 5 marca 2005 r. w Krakowie. Jego pogrzeb, w którym uczestniczyło licznie duchowieństwo na czele z kard. Macharskim, zgromadził nie tylko tłumy jego przyjaciół, ale też ogromną rzeszę biednych, którym przez całe życie służył pomocą. Przemawiający w czasie pogrzebu porównywali charytatywną działalność Zmarłego do posługi św. Brata Alberta, bowiem rzeczywiście od jego czasów nie było w Krakowie tak wielkiego jałmużnika jak Zbigniew Chojnacki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czym jest "Godzina Matki"?

2025-04-17 06:08

[ TEMATY ]

Włochy

Vatican Media

Jak co roku od ponad 36 lat, w Wielką Sobotę odbędzie się specjalna celebracja maryjna zatytułowana „Godzina Matki”. Jest to wyjątkowe nabożeństwo, które pragnie przybliżyć i ożywić ból i najwyższą wiarę Maryi, przeżywane w oczekiwaniu na Zmartwychwstanie Jezusa. Celebracji będzie przewodniczyć kard. Stanisław Ryłko, Archiprezbiter Bazyliki Santa Maria Maggiore.

„Godzina Matki” jest maryjnym nabożeństwem celebrowanym nie tylko w Bazylice Matki Bożej Śnieżnej, lecz także w wielu miejscach we Włoszech i na całym świecie w poranek Wielkiej Soboty. Inspiracja pochodzi z liturgii bizantyjskiej. W tej „najboleśniejszej godzinie”, gdy wszystko zdawało się ostatecznie skończone, to Maryja była „Kościołem, który wierzy” – wbrew ludzkiej logice, mając nadzieję mimo braku nadziei.
CZYTAJ DALEJ

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”. Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”
CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: celebracje Wielkiego Czwartku

W Wielki Czwartek w porannych godzinach w bazylice Bożego Grobu została odprawiona uroczysta koncelebrowana Eucharystia Wieczerzy Pańskiej. Podczas Mszy Świętej z udziałem nuncjusza apostolskiego, biskupów pomocniczych, licznych kapłanów i lokalnych chrześcijan oraz pielgrzymów łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa dokonał ceremonii obmycia nóg dwunastu klerykom i pobłogosławił oleje święte.

W homilii kard. Pizzaballa zaprosił wszystkich do szkoły Wieczernika, „aby od Jezusa nauczyć się stylu bycia Jego uczniem”. Podkreślił trzy główne postawy na drodze pielgrzymowania w tym jubileuszowym roku nadziei. Są nimi świadomość powołania, decyzja działania oraz niesienie pocieszenia. „Pocieszać – powiedział – to znaczy postanowić pozostać razem, mimo wszystko.”
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję