Jeszcze nie wiadomo, kto zagra główną rolę. - Wciąż szukamy - mówi Rafał Wieczyński, reżyser. Ujawnia, że do filmu zatrudni ponad stu aktorów i tysiąc statystów. Przy czym bardziej znani aktorzy znajdą się zdecydowanie na drugim planie.
Pomysł na ten film tak naprawdę zrodził się kilka lat temu, kiedy Wieczyński zaczął się interesować postacią ks. Jerzego. - To fantastyczny człowiek, prawdziwy bohater, nowoczesny męczennik Prawdy- mówi. Przesłanie ks. Popiełuszki uważa za uniwersalne, szczególnie jednak aktualne dziś.
- Bo też toczy się batalia o prawdę, za którą ks. Jerzy oddał życie. Jego świadectwo jest nam wciąż potrzebne, by na nowo uświadomił nam, co jest dobre i złe.
Reżyser planuje ponad cztery miesiące zdjęć, film bowiem będzie trwał trzy godziny. Oparty będzie na świadectwach i dokumentach, przewidziana jest też specjalna technika komputerowa. Film ma trafić do młodego pokolenia Polaków. Opowie o życiu i duszpasterstwie ks. Jerzego w kontekście historii i roli, jaką odegrało w niej polskie duchowieństwo. Większość scen będzie kręcona w Warszawie, ale część również w innych miastach Polski, m.in. w Białymstoku, Suchowoli, Dębkach i Częstochowie.
Pierwszym efektem pracy nad filmem Popiełuszko jest dokument: Zwycięzcy nie umierają - opowieść o księdzu Jerzym. To dokumentalny film Rafała Wieczyńskiego, który był emitowany w TVP z okazji 20. rocznicy śmierci ks. Jerzego. Teraz powstały kasety video i płyty DVD, do których są dołączone dodatki specjalne: relacja z otwarcia Muzem ks. Jerzego w Warszawie, koncertu z okazji 20-lecia śmierci, pielgrzymki ludzi pracy na Jasną Górę czy do Suchowoli.
Dochód ze sprzedaży kaset i płyt przeznaczony zostanie na rzecz produkcji filmu fabularnego. Fundusze na realizację zbiera Fundacja Kultury „Skrypt”. Twórcy proszą o wpłaty na ten cel. Lista darczyńców będzie publikowana na stronie internetowej filmu, a potem zostanie umieszczona w księdze pamiątkowej. Jeden jej egzemplarz trafi do Ojca Świętego, drugi zaś do Muzeum ks. Popiełuszki. Ze względu na to, że Fundacja Kultury „Skrypt” jest organizacją pożytku publicznego, darczyńcy mogą odliczyć 1 proc. od swego podatku dochodowego za rok 2004 i wpłacić pieniądze na konto Fundacji. Zasilą tym samym budżet filmu, który wyniesie ponad 10 mln zł.
Film powstaje we współpracy z Kościołem. Konsultantami są: Katarzyna Soborak - notariusz w procesie beatyfikacyjnym oraz ks. Jan Sochoń - edytor pism ks. Jerzego. Pomocą będzie też służyć ks. Zygmunt Malacki - proboszcz kościoła św. Stanisława Kostki w Warszawie i twórca Muzeum ks. Popiełuszki. Prace prowadzone są za wiedzą i zgodą władz Kościoła oraz w porozumieniu z Trybunałem Beatyfikacyjnym Sługi Bożego Księdza Jerzego Popiełuszki. Na ekrany kin film wejdzie w 2006 r.
Kontakt z realizatorami i zamawianie kaset:
Fundacja Kultury „Skrypt”
ul. Puławska 61, 02-595 Warszawa
tel. (0-22) 646-95-65; skrypt@skrypt.info
Strona internetowa filmu: www.popieluszko.pl
Pomóż w rozwoju naszego portalu