Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Watykan

Sesja z okazji 40-lecia „Gaudium et spes”

Wołanie o sprawiedliwość: dziedzictwo „Gaudium et spes” w 40 lat od promulgacji - to temat międzynarodowej 3-dniowej sesji, którą 16 marca otworzył kard. Angelo Sodano, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Obrady zorganizowała Papieska Rada „Iustitia et Pax”.
Na otwarcie obrad kard. Renato Martino powiedział: „Należy promować człowieka przez żarliwą gotowość zaangażowania na rzecz sprawiedliwości”. Podkreślił, że „sprawiedliwość nabiera szczególnej wagi w kontekście współczesności (...). Obecnie wydaje się bowiem, że godność człowieka jest poważnie zagrożona sprowadzaniem jej wyłącznie do kategorii użyteczności. Sprawiedliwość tymczasem nie jest wyłącznie wynikiem ludzkiej umowy” - powiedział kard. Martino i dodał: „To, co jest «sprawiedliwe» w swej istocie nie wynika z prawa, lecz z samej istoty człowieczeństwa. Dlatego też potrzeba, aby nad sprawiedliwością brało górę miłosierdzie”.

ONZ

Wzrosła liczba biednych dzieci w bogatych krajach

Na przestrzeni ostatnich 10 lat znacznie wzrosła liczba biednych dzieci w większości krajów bogatych. Tak wynika z raportu Instytutu badawczego Innocenti - Programu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom UNICEF.
Rozpowszechniony stereotyp o minimalnej liczbie biednych dzieci w bogatych krajach nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości. Jedno z ostatnich miejsc w klasyfikacji przypada Stanom Zjednoczonym, gdzie notuje się aż 20% dzieci żyjących w biedzie. W Europie bieda wśród dzieci szerzy się najbardziej we Włoszech. Dość szokujące są ustalenia Instytutu Innocenti dotyczące sytuacji w Niemczech, gdzie, jak podają statystki, 1 dziecko na 10 żyje obecnie w biedzie. Rosnący procent biednych dzieci w Niemczech wiąże się m.in. ze zjawiskiem postępującej imigracji.
Ogółem 50 mln dzieci żyje w biedzie w krajach uchodzących za najbogatsze na świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ukraina

Konferencja Rady Europy nt. Mediów

W Kijowie zakończyła się wizyta abp. Johna Foleya. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu przebywał tam jako specjalny wysłannik Jana Pawła II.
Abp Foley wziął udział w konferencji ministrów ds. informacji i mediów krajów Rady Europy. Tematy obrad obejmowały kwestie związane z prawami i odpowiedzialnością środków społecznego przekazu w kryzysowych sytuacjach, z obroną obiektywności mediów w okresie globalizacji oraz prawami człowieka w przestrzeni informacyjnej. Uczestnicy konferencji podpisali polityczną deklarację i trzy rezolucje, uzgodnili również wspólny plan działań odnośnie do polityki medialnej Rady Europy.
W programie wizyty watykańskiego wysłannika znalazły się też liczne spotkania, m.in. z pracownikami mediów Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie i z alumnami Seminarium Duchownego Diecezji Kijowsko-Żytomierskiej.
Abp Foley opowiedział również o pracy Papieskiej Rady, którą kieruje, oraz przedstawił papieskie orędzie na tegoroczny Dzień Środków Społecznego Przekazu.

Reklama

Laos

Konsekracja kościoła katolickiego

W Losie konsekrowano pierwszy od 30 lat nowy kościół katolicki. Świątynię w Pong Vang na północy kraju poświęcił delegat apostolski dla Malezji, Brunei, Birmy i Laosu - abp Salvatore Pennacchio. Jest to pierwsza katolicka świątynia wybudowana od czasu przejęcia władzy w tym kraju przez komunistów w 1975 r.
Wspólnota katolików w Pong Vang, należąca do wikariatu apostolskiego Luang Prabang, liczy 300 osób. Nowy kościół poświęcony został Matce Bożej Fatimskiej.
Laos zajmuje powierzchnię 237 tys. km2, ze stolicą w Vientianie, a zamieszkuje go 5,6 mln ludności. Blisko połowa (48,8 proc.) mieszkańców wyznaje buddyzm, 41,7 proc. to animiści. Chrześcijan jest zaledwie 2,1 proc.
W 1975 r. rząd komunistyczny, który objął wtedy władzę, nakazał opuszczenie Laosu wszystkim zagranicznym misjonarzom i siostrom zakonnym. Wielu rodzimych księży wtrącono do więzień lub „obozów reedukacyjnych”. Oznaki liberalizacji w dziedzinie religii pojawiły się dopiero w 1991 r.
Obecnie w 4 wikariatach apostolskich, na jakie dzieli się Kościół w tym południowoazjatyckim kraju, mieszka 40 tys. katolików. Pracuje wśród nich 3 biskupów, 13 księży diecezjalnych, 76 sióstr zakonnych, 301 katechistów, a do kapłaństwa przygotowuje się 16 seminarzystów.

Reklama

Hiszpania

„Priorytetem nowych władz Episkopatu Hiszpanii jest niedzielna Msza św.” - powiedział w Radiu Watykańskim jego nowy przewodniczący, bp Ricardo Perez Blazquez. Podkreślił, że „niedzielna Msza św. pozostaje sercem, celem i źródłem życia Kościoła oraz posługi każdego biskupa i kapłana”.
Bp Blazquez, mówiąc o niedawnej rocznicy zamachów w Madrycie z 11 marca 2004 r., stwierdził, że nie do Kościoła należy wypracowanie metod walki z terroryzmem, gotów on jednak jest „rozbroić umysły, ponieważ to zawsze umysł i serce sprawiają, że trzymana w ręku broń zabija (...) Pragniemy wskazać na perspektywy etyczne i moralne, ażeby zawsze respektowano pokój, koegzystencję i prawa człowieka” - powiedział nowy przewodniczący Episkopatu Hiszpanii.

Włochy

W Neapolu powtórzył się 16 marca cud św. Januarego. Na oczach wiernych przybyłych do jednej z kaplic tamtejszej katedry rozpuściła się krew patrona miasta, przechowywana w specjalnym relikwiarzu w kształcie ampułek.
Z okazji tzw. roku jubileuszowego, czyli 1700. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Januarego, relikwiarz wystawiany jest na widok publiczny raz w miesiącu. Przez wszystkie dni w roku wystawione jest natomiast popiersie świętego, wykonane w 1305 r. na zamówienie Karola Andegaweńskiego.
Po raz pierwszy do rozpuszczenia krwi doszło w 1389 r. podczas pierwszego publicznego wystawienia ampułek. Zjawisko powtarza się zazwyczaj dwa razy w roku: ok. 19 września, czyli w rocznicę śmierci świętego, i 16 grudnia, w rocznicę wybuchu Wezuwiusza w 1631 r. Wierni wierzą, że jeżeli krew rozpuszcza się szybko, zapowiada pomyślność.

Reklama

Chiny

Episkopat USA zwrócił się do władz Chińskiej Republiki Ludowej z prośbą o dostarczenie informacji na temat losu 18 biskupów i 19 kapłanów. List w tej sprawie wystosował do ambasadora Chin w Stanach Zjednoczonych Yang Yechi przewodniczący Komisji ds. Polityki Międzynarodowej w Episkopacie USA - bp John Ricard. Natomiast włoski minister ds. spraw europejskich - prof. Rocco Buttiglione podpisał się pod petycją w sprawie uwolnienia biskupów i księży katolickich więzionych w tym kraju.
Bp Ricard wyraził zaniepokojenie społeczności międzynarodowej sposobem, w jaki władze w Pekinie traktują duchownych katolickich. Niektórzy z nich przebywają w więzieniu, inni w areszcie domowym, odizolowani, nie mogą pełnić swych funkcji.

Indie

S. Sheila Kannathu, karmelitanka od lat pracująca w Indiach, jest kompozytorką ok. 400 pieśni i hymnów kościelnych. Utwory te oparte na indyjskiej tradycji muzycznej są znane i śpiewane także w środowiskach pozakościelnych.
56-letnia siostra Kannathu pomimo ciężkiej choroby, na którą zapadła kilka lat temu, pozostaje dyrektorką Wydziału Muzyki i Sztuki w katolickim Narodowym Centrum Biblijno-Liturgicznym (NBCLC) w Bangalore, w południowych Indiach.

Tydzień na świecie

„Eutanazja nie ma nic wspólnego z wolnością, oznacza zgodę państwa na pozbawienie człowieka życia” - uważa kard. Ersilio Tonini. Przemawiając w Rzymie na spotkaniu poświęconemu temu tematowi, wyraził przekonanie, że Unia Europejska nie ma prawa podejmować jakiejkolwiek decyzji w sprawie eutanazji.

Papieski Instytut Regina Mundi w Rzymie obchodzi w tym roku 50-lecie istnienia. Jest to pierwsza międzynarodowa instytucja akademicka w Kościele mająca na celu formację teologiczną kobiet, głównie zakonnic. Obecnie studiują w nim siostry z 63 zgromadzeń. Instytut noszący imię Maryi Królowej Świata jest organizacyjnie podporządkowany Papieskiemu Uniwersytetowi Gregoriańskiemu. W związku z jubileuszem w Rzymie zorganizowano specjalne sympozjum zatytułowane Kobiece oblicze Kościoła

Nowym radcą generalnym Państwa Watykańskiego Jan Paweł II mianował prof. Cesare Mirabellego, emerytowanego prezesa włoskiego Trybunału Konstytucyjnego.

Z inicjatywy Sióstr Elżbietanek, w każdy czwartek po południu od kilku miesięcy odmawiana jest modlitwa różańcowa, na znak protestu przeciw budowie muru okalającego Betlejem. Modlący gromadzą się u stóp muru, odległego o zaledwie 200 m od szpitala, w którym pracują siostry. Żołnierze izraelscy, początkowo szykanujący i kontrolujący modlących się, obecnie „pozostawiają ich w spokoju”.

Cicha procesja, upamiętniająca rocznicę cudu amsterdamskiego z 1345 r., zgromadziła tym razem ponad 8 tys. osób. Każdego roku w nocy z soboty na niedzielę przed 15 marca, bez symboli religijnych, głośnych modlitw i śpiewów, holenderscy katolicy obchodzą w milczeniu tradycyjną trasę, zatrzymując się przed domem, w którym miał miejsce Cud Najświętszego Sakramentu.

Nowym prezesem Związku Polaków na Białorusi została Andżelika Borys, z zawodu nauczycielka.

Litewska TV-3 wyemitowała antypolski film, kłamliwie oskarżający Armię Krajową o zbrodnie na ludności litewskiej.

We Francji rośnie szybko liczba przeciwników tzw. eurokonstytucji - przeciw UE jako „państwu związkowemu” opowiedziała się ostatnio także część socjalistów.

Jorge Heider, b. lider Wolnościowej Partii Austrii, przeciwnik UE, powraca do czynnej polityki.

Chińska Republika Ludowa zagroziła Tajwanowi użyciem siły, gdyby ogłosił swą niepodległość.

W ramach „afrykanizacji” zmieniono tradycyjną nazwę stolicy RPA z „Pretoria” na „Tshwane”.

Władze rosyjskie zapłaciły za donos o miejscu pobytu lidera Czeczenii Asłana Maschadowa 10 mln dolarów.

Komunistyczna Korea Północna zagroziła zwiększeniem arsenału nuklearnego.

Prezydent Niemiec niebywale ostro skrytykował rządy lewicy socjaldemokratycznej za brak pożądanych reform gospodarczych; bezrobocie w Niemczech obejmuje prawie 6 mln obywateli i jest najwyższe od czasów Hitlera.

Jeden z brytyjskich ministrów oświadczył, że „Wielka Brytania jest dumna z wartości, które upowszechniała w czasach imperium”.

W Jerozolimie otwarto nowe Muzeum Holocaustu.

Maurycy Greenberg przestał być prezesem AIG, największej na świecie firmy ubezpieczeniowej - nadzór ubezpieczeniowy ma poważne zastrzeżenia co do niektórych transakcji firmy.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Milewski: kto trwa w Jezusie, ten przynosi owoce

2024-05-02 17:36

[ TEMATY ]

Płock

bp Mirosław Milewski

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że źródłem życia i działania człowieka wierzącego od momentu chrztu św. jest „trwanie” w Jezusie, powiedział bp Mirosław Milewski w Królewie w diecezji płockiej. Przewodniczył Mszy św. w dniu odpustu parafialnego ku czci św. Zygmunta, Króla i Męczennika: - Król Zygmunt surowo odpokutował za swoje grzechy, dlatego został świętym - powiedział biskup pomocniczy.

Bp Mirosław Milewski w czasie Mszy św. w Królewie przywołał Ewangelię o winnym krzewie i latoroślach (J 15,1-8). Przekazał, że przypowieść ta opisuje istotę relacji między ludźmi a Jezusem. Jezus, to prawdziwy krzew winny, złączony z Kościołem. U źródła życia i działania wiernych od momentu chrztu św. jest „trwanie” w Jezusie. To warunek przynoszenia owocu - miłości.

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Kopia Górka stała się wyjątkowym miejscem dla sługi Bożego, który miał wizję żywego Kościoła. - Jeden z kapłanów powiedział: „pamiętam, jak ksiądz Blachnicki prowadził nas po polanie i mówił, że tu będzie kiedyś kościół Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Póki co mamy w budynku kaplicę - dodał ks. dr Marek Sędek. Jej poświęcenie odbędzie w czerwcu, w 45. rocznicę ogłoszenia krucjaty, które odbyło się w czasie pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję