Świątynia zgromadziła wiernych nie tylko z miejscowej wspólnoty. Spotkanie zainaugurowała znana kolęda „Mędrcy świata, monarchowie”. Przed Ewangelią wg św. Mateusza o Mędrcach ze Wschodu, odczytaną przez gospodarza spotkania ks. Krzysztofa Michałek-Górala, odmawiano modlitwy i śpiewano. Wspólnie wybrzmiały słowa „Wierzę w Boga” i „Ojcze nasz”.
Kazanie wygłosił bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.
Mówił w nim o tym, że Jezus narodził się dla wszystkich. Wskazał, że przewodnikami na tegorocznych drogach ekumenicznych są Mędrcy ze Wschodu. Oni mają nam wskazać, jak mamy się modlić i dążyć do jedności. Pierwszych chrześcijan nazywano ludźmi drogi. I my jesteśmy nadal w drodze i dążymy do celu. Podobnie jak Mędrcy. – Kiedyś ta droga naszej wiary się zaczęła i wszyscy dążymy do jednego celu. Taka jest wspólna droga chrześcijan – podkreślał bp Przybylski. Wskazywał na wspólny początek drogi, na narodzenie się Jezusa, i na ostateczny cel wędrówki, który jest wspólny. Wyraził nadzieję, że w niebie nie będzie już podziałów. – I ten cel powinien nas, chrześcijan różnych denominacji, jednoczyć – deklarował w dalszej części kazania. Zakończył przypomnieniem myśli św. Jana Pawła II o ekumenizmie z encykliki „Ut unum sint”, że jedność chrześcijan należy budować na wspólnej modlitwie. Nabożeństwo w Kleszczowie było wypełnieniem testamentu Jana Pawła II.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W nabożeństwie uczestniczyli: ks. Mariusz Frukacz, redaktor prowadzący edycję częstochowską Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, ks. Andrzej Pękalski, proboszcz parafii św. Leonarda Opata w Mykanowie, oraz ks. Mateusz Jelinek z kościoła ewangelicko-reformowanego w Kleszczowie.
Na zakończenie ks. Michałek-Góral podziękował wszystkim zebranym i udzielił błogosławieństwa. W rozmowie z „Niedzielą” wyraził nadzieję, że w przyszłości modlitwy o jedność chrześcijan będą się odbywały częściej niż tylko jeden raz w styczniu.