Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

USA

Modlitwa franciszkanów przy ONZ

„Obecnie w ponad 83 krajach praktykuje się karę śmierci. Ciągle w ponad 100 krajach stosuje się tortury” - w ten sposób rozpoczynają się medytacje do poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej, opracowane przez franciszkanów tworzących przy ONZ międzynarodową organizację Franciscans International (FI). Każde krótkie rozważanie kończy się modlitwą za ofiary przemocy i prześladowań. Kolejne medytacje podają przykłady palących i nierozwiązanych problemów współczesnego świata - wojny etniczne, następstwa globalizacji i niszczenia środowiska naturalnego, migracje, głód, handel ludźmi, ubóstwo i epidemia AIDS - łącząc je z rozważaniami stacji Drogi Krzyżowej Chrystusa.
FI skupia wysiłki całej Rodziny Franciszkańskiej na polu obrony praw człowieka, troski o stworzenie, budowania pokojowego i sprawiedliwego świata oraz służby dla ubogich. Ma biura w Nowym Jorku i Genewie i aktywnie uczestniczy w różnych działaniach na forum ONZ. Wydaje własny biuletyn w 9 językach, w tym po polsku.

Brazylia

Kościół ogłosił „listę śmierci”

Po zamordowaniu amerykańskiej misjonarki - s. Dorothy Stang w stanie Pará w Amazonii, na północy Brazylii, Kościół katolicki w tym kraju ogłosił tzw. listę śmierci. Na liście tej znajdują się nazwiska 160 osób, którym grożono śmiercią za walkę o prawa ludności pozbawionej ziemi. Są na niej m.in. nazwiska dwóch biskupów.
Kierujący duszpasterstwem robotników rolnych bp Tomas Balduino powiedział, że sprawa zabójstwa s. Dorothy ujawniła wielkie problemy Brazylii. Polityka szefa państwa Luisa Inaci da Silvy jest kompromitująca. Od chwili objęcia przez niego władzy przed dwoma laty Konferencja Biskupów, ruch chłopów bez ziemi i organizacje praw człowieka wciąż apelują o zagwarantowanie ochrony działaczom katolickim. Na 4 miesiące przed zamordowaniem misjonarki sędzia Danielle Bührnheim na próżno prosiła rząd brazylijski o ochronę dla niej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rosja

Katolicy nie odzyskają swych dawnych kościołów

Katolicy w Rosji nie mają szans na odzyskanie należących niegdyś do nich świątyń, które zostały sprywatyzowane przed uchwaleniem ustawy uniemożliwiającej taką procedurę. Oświadczenie takie złożyła kierowniczka wydziału w Departamencie Stosunków Majątkowych i Ziemskich Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Rosji Olga Sokołowa w odpowiedzi na pytanie metropolity w Moskwie abp. Tadeusza Kondrusiewicza.
„Oznajmiono nam, że wszystko jest już stracone” - powiedział Metropolita 18 lutego br. po posiedzeniu Komisji ds. Stowarzyszeń Religijnych przy Rządzie Federacji w Moskwie, na którym omawiano m.in. sprawy majątkowe Kościołów.
Brak prawnych perspektyw zwrotu świątyń, sprywatyzowanych na początku lat 90., katolicy rosyjscy odczuli na własnej skórze, przegrawszy kilka procesów sądowych w sprawie odzyskania moskiewskiej świątyni Świętych Piotra i Pawła.

Reklama

Włochy

Zmarł założyciel „Comunione e Liberazione”

W wieku 83 lat zmarł w Mediolanie włoski ksiądz Luigi Giussani, założyciel międzynarodowego ruchu katolickiego „Comunione e Liberazione” („Komunia i Wyzwolenie”). W imieniu prezydium „CL” ks. Julian Carron wystosował do wszystkich członków ruchu list zawiadamiający o śmierci Założyciela, która nastąpiła w dniu uroczystości katedry św. Piotra.
„CL” w 1982 r. zostało uznane za stowarzyszenie na prawie papieskim. Obecnie zrzesza ok. 40 tys. chrześcijan z 70 krajów świata. Członkiem „CL” i wychowankiem ks. Giussaniego jest m.in. włoski minister ds. europejskich Rocco Buttiglione.
Pogrzeb Założyciela „CL” odbył się 24 lutego w katedrze mediolańskiej. Obrzędom przewodniczyli miejscowy arcybiskup - kard. Dionigi Tettamanzi i prefekt Kongregacji Nauki Wiary - kard. Joseph Ratzinger, a wśród koncelebransów byli m.in. prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów - kard. Crescenzio Sepe i przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich - abp Stanisław Ryłko. Na uroczystość przybyły tysiące osób, w tym premier Silvio Berlusconi, przewodniczący obu izb parlamentu, a także liczni ministrowie rządu włoskiego.
„Wiele razy mogłem spotykać się z ks. Giussanim i podziwiać jego żarliwą wiarę, która przekładała się na chrześcijańskie świadectwo, zdolne wzbudzić, zwłaszcza wśród młodzieży, szerokie i szczere przyjęcie orędzia ewangelicznego - czytamy w liście Ojca Świętego do uczestników pogrzebu. - Dziękuję Bogu za dar jego życia, poświęconego bez reszty konsekwentnemu przylgnięciu do powołania kapłańskiego, stałemu wsłuchiwaniu się w potrzeby współczesnego człowieka i odważnej służbie Kościołowi”.

Reklama

Szwajcaria

Chrześcijanie w Ziemi Świętej mają być „pomostem pojednania” na Bliskim Wschodzie. Podkreślili to szwajcarscy biskupi w apelu do wiernych o udział w kolekcie w Wielkim Tygodniu na rzecz chrześcijan Ziemi Świętej. Biskupi przypomnieli dramatyczną sytuację w regionie, zwracając uwagę, że pojęcie Ziemi Świętej - związanej z życiem Chrystusa i Apostołów - obejmuje też Syrię, Liban, Jordanię i Egipt. Cały region bliskowschodni jest dotknięty konfliktami. Chrześcijanie tam obecni pragną nieść pojednanie, dając świadectwo swej wiary. Należy ich w tym wspierać modlitwą i pomocą materialną. Episkopat Szwajcarii zachęca też do pielgrzymowania do Ziemi Świętej. Jest to okazja do lepszego zapoznania się z sytuacją tamtejszych wspólnot chrześcijańskich i okazania im solidarności.

Chorwacja

Chorwaci na całym świecie uczcili bł. kard. Alojzije Stepinacia (1898-1960), w związku z 45. rocznicą jego śmierci. Uroczystej Mszy św. z tej okazji przewodniczył Prymas Chorwacji - kard. Josip Bozanić. Msze rocznicowe były sprawowane m.in. w Waszyngtonie i Wiedniu, gdzie żyją liczne wspólnoty chorwackie. We Mszy św. w kościele św. Błażeja w Waszyngtonie uczestniczył minister kultury Chorwacji Bozo Biskupic.
Ojciec Święty Jan Paweł II beatyfikował kard. Stepinacia 4 października 1998 r. w Zagrzebiu. Podkreślił wówczas, że ta beatyfikacja jest „zwycięstwem Ewangelii nad ideologiami totalitarnymi, zwycięstwem prawa Boskiego i sumienia nad przemocą i uciskiem”.

Reklama

Rosja

„Ciężko jest być rosyjskim dziennikarzem katolickim, który chce się poświęcić informacji religijnej” - uważa Wiktor Chrul, redaktor naczelny wydawanego w Moskwie tygodnika Swiet Jewangielija i dyrektor Ośrodka Informacji Konferencji Biskupów Katolickich Rosji. W wywiadzie dla watykańskiej agencji prasowej ZENIT poinformował m.in., że jego pismo, obchodzące 10-lecie istnienia, które otrzymało nagrodę Międzynarodowej Unii Prasy Katolickiej (UCIP) im. bł. Tytusa Brandsmy, przestało się ukazywać ze względu na brak środków finansowych. Jego zdaniem, katolicy rosyjscy nie mogą przetrwać bez pomocy z zagranicy.

Myanmar

Ponad 80 tys. wiernych wzięło udział w Krajowym Kongresie Eucharystycznym w Myanmarze (dawnej Birmie). W państwie zamieszkiwanym w większości przez buddystów, w którym ponadto już od kilkunastu lat panuje surowy reżim wojskowy, jest to liczba znacząca. Katolicy stanowią tu tylko 1% z blisko 50 mln ludności, a chrześcijanie różnych wyznań - ogółem ponad 5%.
Było to drugie tego rodzaju wydarzenie w tym południowoazjatyckim kraju. Pierwszy kongres zorganizowano tam prawie pół wieku temu - w 1956 r. Obecne spotkanie eucharystyczne odbyło się w ośrodku maryjnym w mieście Nyaunglebin.

Tydzień na świecie

Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych zapowiedziała, że 24 kwietnia br. odbędzie się pierwsza w tym roku beatyfikacja. Na liście 7 sług Bożych, którzy zostaną w tym dniu wyniesieni na ołtarze, są dwaj polscy księża: ks. Władysław Findysz, męczennik zmarły po wyjściu z więzienia w 1964 r., i ks. Bronisław Markiewicz, założyciel zgromadzeń Michalitów i Michalitek.

Na konsystorzu, który odbył się 24 lutego bez udziału Papieża, została podana, ustalona przez Jana Pawła II, data kanonizacji 5 błogosławionych. Będą oni ogłoszeni świętymi 23 października 2005 r. Są wśród nich abp Józef Bilczewski i ks. Zygmunt Gorazdowski.

Jan Paweł II mianował nowym arcybiskupem Hanoi w Wietnamie dotychczasowego biskupa diecezji Lang Son i Cao Bang, a zarazem administratora apostolskiego sede plena stołecznej archidiecezji - Josepha Ngo Quang Kieta. Zastąpi on na tym stanowisku 85-letniego kard. Paula Josepha Pham Dinh Tunga, który ustąpił z urzędu ze względu na wiek.

Prezydent USA George W. Bush odbył podróż po krajach Europy - pierwszą w jego 2. kadencji. W czasie wystąpienia w brukselskiej siedzibie NATO zaapelował do Europejczyków, aby zapomnieli o „dawnych nieporozumieniach” i przystąpili do budowania „nowej ery w stosunkach transatlantyckich”. Przedyskutował z liderami państw NATO i UE m.in. sprawę wojny z terroryzmem i przyszłości Iraku. Skrytykował Iran i Syrię, a także politykę prezydenta Rosji Władimira Putina; mówił nt. przyjęcia Ukrainy do Sojuszu. Podczas podróży Busha nie zapadły żadne decyzje, ale jest to bez wątpienia wizyta historyczna.

Sekretarz generalny ONZ Kofi Annan wezwał Radę Bezpieczeństwa NZ do powzięcia natychmiastowego działania w celu powstrzymania mordów, gwałtów i grabieży, do jakich dochodzi w zachodniosudańskiej prowincji Darfur.

W największej brytyjskiej elektrowni atomowej w Sellafield zaginęło 30 kg plutonu. O zniknięciu materiału, z którego teoretycznie można wyprodukować 7 bomb jądrowych, poinformował dziennik The Times.

W czasie referendum Hiszpanie opowiedzieli się za ratyfikacją traktatu ustanawiającego Konstytucję dla Europy. „Za” było 76,8% głosujących, „przeciw” - poniżej 20%. Aż 5% wyborców wrzuciło do urn białe karty, nie opowiadając się za żadną opcją. W referendum wzięło udział 42,4% z 34,5 mln uprawnionych do głosowania Hiszpanów. Było to pierwsze tego typu głosowanie w Europie - wcześniej europejską konstytucję ratyfikowały parlamenty Litwy, Węgier i Słowenii.

Spadające poparcie dla unijnej konstytucji wywołuje wielkie zakłopotanie władz francuskich. Ostatnie sondaże pokazują, że systematycznie ubywa jej zwolenników i obecnie tylko niewiele ponad połowa Francuzów jest gotowa głosować za jej przyjęciem.

Po oświadczeniu rosyjskiego MSZ, które nazwało grzechem krytykowanie pieczętującej przed 60 laty podział Europy konferencji w Jałcie, państwa, które znalazły się wówczas w sferze wpływów ZSRR, zastanawiają się nad zbojkotowaniem moskiewskich obchodów rocznicy zakończenia II wojny światowej. Pozostanie w domu rozważa m.in. prezydent Litwy Valdas Adamkus, który sądzi, że Kreml powinien wydać oświadczenie, iż okupował Litwę, Łotwę i Estonię. Prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz premier Marek Belka uważają natomiast, że obecność reprezentantów Polski 9 maja br. w Moskwie jest konieczna.

25 lutego w Iraku, w okolicach Diwanii, zginął w wypadku samochodowym jeden polski żołnierz, a czterech zostało rannych.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie wolno wykonywać utworów o charakterze świeckim

2024-05-07 10:00

[ TEMATY ]

muzyka liturgiczna

Karol Porwich/Niedziela

W trosce o dobro kościelnej liturgii, w tym wykonywanych pieśni i psalmów, Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej w kurii warszawsko-praskiej przypomina, że muzyka w kościołach powinna być odgrywana wyłącznie na żywo, a nie odtwarzana z nagrania. Komunikat w tej sprawie wydano z uwagi na "niepokojące praktyki korzystania z gotowych utworów audio, zastępujących grę organów, śpiew organisty i wiernych". Ponadto dokument tłumaczy m.in., że nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim.

Zwracając się do kapłanów i diecezjan świeckich, Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej wydała komunikat dotyczący odtwarzania utworów audio w kościołach. W "trosce o dobro kościelnej liturgii, w tym wykonywanych pieśni i psalmów" zwraca w nim uwagę na "pojawiające się niepokojące praktyki korzystania z gotowych utworów audio zastępujących grę organów, śpiew organisty i wiernych podczas mszy świętych, nabożeństw i innych aktywności liturgicznych".

CZYTAJ DALEJ

11 lat temu zmarła Maria Okońska – współpracowniczka Prymasa Tysiąclecia

2024-05-06 11:14

[ TEMATY ]

Maria Okońska

rocznica śmierci

Kadr z filmu „Spełniona w Maryi”

Maria Okońska z mamą

Maria Okońska z mamą

11 lat temu, 6 maja 2013 r., zmarła Maria Okońska, jedna z najbliższych współpracowniczek prymasa Stefana Wyszyńskiego, założycielka Instytutu Świeckiego Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła. „Mamy jedno życie, którego nie wolno zmarnować” – głosiła jej najważniejsza dewiza.

Urodziła się 16 grudnia 1920 r. w Warszawie. Nie mogła poznać swojego ojca, który zginął dwa miesiące przed jej urodzeniem w ostatnich dniach wojny z bolszewikami. Jego ciała ani miejsca pochówku nigdy nie odnaleziono. Wraz z siostrą bliźniaczką Wandą (zmarłą w wieku 3 lat) i bratem Włodzimierzem była wychowywana przez matkę Marię z Korszonowskich. Jej rodzice poznali się w 1916 r., w czasie przygotowań do pierwszych „legalnych” od 1831 r. obchodów uchwalenia Konstytucji 3 maja. Po latach wspominała, że te rodzinne tradycje patriotyczne zadecydowały o jej postawie w kolejnych dekadach służby Kościołowi.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

[ TEMATY ]

Fatima

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Głównym motywem pielgrzymki do tego miejsca kultu maryjnego jest 107. rocznica rozpoczęcia objawień Maryi trzem pastuszkom w Cova da Iria. Według służb porządkowych na rozpoczynające się późnym popołudniem w niedzielę uroczystości do Fatimy może przybyć ponad 500 tys. pątników, głównie Portugalczyków. Uroczystościom tym będzie przewodniczył ordynariusz diecezji Leiria-Fatima biskup José Ornelas. Stoi on na czele Konferencji Episkopatu Portugalii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję