Reklama

Przed beatyfikacją

Dzieło ks. Markiewicza

Ks. Bronisław Markiewicz (1842-1912) - założyciel Zgromadzenia św. Michała Archanioła będzie beatyfikowany 24 kwietnia 2005 r. Czytelnicy „Niedzieli” mieli już okazję zapoznać się z sylwetką tego wybitnego kapłana. Na łamach naszego tygodnika pisał o ks. Markiewiczu m.in. ks. Sylwester Łącki CSMA (nr 43/2003), przedstawiając kapłana jako nieznanego proroka”, który przepowiedział Papieża Polaka. W dramacie pt. „Bój bezkrwawy” ks. Markiewicz umieścił przepowiednię Anioła Polski: „Najwyżej zaś Pan Bóg Was (Polaków) wyniesie, kiedy dacie światu wielkiego Papieża!”. Książeczka została wydana po raz pierwszy drukiem w 1908 r., zaś samo spotkanie z Aniołem Polski odbyło się (wg relacji świadków) 3 maja 1863 r. Jednak, jak sam mówił do swoich wychowanków - „nie po cudach i proroctwach poznaje się świętych, ale po wielkiej miłości do Boga”.
W poprzednim numerze „Niedzieli” ks. Edward Data CSMA i ks. Sylwester Łącki CSMA o ks. Markiewiczu pisali w artykule pt. „Oddał swe życie ubogim dzieciom i młodzieży”. W obecnie publikowanym tekście przedstawiony jest charyzmat Michalitów i Michalitek oraz działalność misyjna i wydawnicza Zgromadzenia św. Michała Archanioła.

Niedziela Ogólnopolska 6/2005

Archiwum Księży Michalitów

Ks. Bronisław Markiewicz wśród wychowanków

Ks. Bronisław Markiewicz wśród wychowanków

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Charyzmat Zgromadzenia św. Michała Archanioła

Reklama

Rezygnacja z rzeczy dozwolonych, ale niekoniecznych prowadzi do wolności ducha, ułatwia dyspozycyjność zakonnika, przyczynia się do jego pogody i optymizmu oraz skuteczności w działaniu. Z oddania się Bogu przez chrzest i śluby zakonne wypływa powinność apostolska ukazywania poznanej Prawdy innym. Michalici posłani są szczególnie do dzieci i młodzieży opuszczonej oraz do środowisk, w których - ze względu na zagrożenia życia chrześcijańskiego - działanie wymaga więcej odwagi i zaparcia się siebie. Również ludziom cierpiącym moralnie i fizycznie, zagubionym i wątpiącym ich posługa pomaga w odnalezieniu sensu życia i chrześcijańskiego optymizmu.
Oprócz zgromadzenia męskiego ks. Bronisław Markiewicz dał początek Zgromadzeniu Sióstr św. Michała Archanioła (Michalitkom) oraz ruchom apostolskim, które skupiają duchownych i świeckich. Z naszym Zgromadzeniem związani są także byli wychowankowie i byli pracownicy różnych michalickich instytucji wychowawczych. Do prężnych ruchów zaliczają się też: Ruch Czcicieli św. Michała Archanioła oraz Rycerstwo św. Michała Archanioła. Wszyscy razem tworzą michalicką rodzinę.
Aktywność apostolska Zgromadzenia koncentruje się na pracy wychowawczej wśród dzieci i młodzieży szczególnie zaniedbanej moralnie i materialnie. Prowadzi ono kilka domów dziecka (Prałkowce k. Przemyśla, Pawlikowice k. Wieliczki i Marki k. Warszawy) oraz oratoria (Warszawa Bemowo, Toruń, Krosno, Stalowa Wola), w których dzieci i młodzież otrzymują pomoc w nauce, w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, często także posiłek.
Pracy wychowawczej służą liczne kolonie i obozy wakacyjne, różne grupy i ruchy działające przy naszych placówkach, praca katechetyczna i duszpastersko-rekolekcyjna. W pracy duszpasterskiej - Michalici niosą Ewangelię szczególnie środowiskom zaniedbanym religijnie. Uczą pracowitości, oszczędności i wytrwałości, a także ukazują wartość i piękno życia, w którym człowiek stawia Boga na pierwszym miejscu.

Działalność zagraniczna i misyjna

Michalici pracują także poza granicami Polski. Na kontynencie europejskim można ich spotkać w Niemczech, we Włoszech (w najstarszym sanktuarium św. Michała Archanioła na Monte S. Angelo - w Gargano), w Austrii, we Francji, w Szwajcarii, na Białorusi i Ukrainie. Ponadto Zgromadzenie św. Michała Archanioła ma placówki w Kanadzie, Paragwaju, Argentynie i na Dominikanie oraz na Antylach Holenderskich. Na antypodach Michalici pracują w Australii i Papui-Nowej Gwinei.
Praca w krajach rozwiniętych to przede wszystkim prowadzenie parafii, duszpasterstwo i katecheza oraz prowadzenie placówek oświatowo-wychowawczych.
W krajach misyjnych Michalici prowadzą typową pracę misyjno-ewangelizacyjną w ramach kultur, w które weszli. Budują również szkoły i placówki wychowawcze, prowadzą domy dziecka i inne dzieła miłosierdzia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Działalność wydawnicza

Reklama

Na polu ewangelizacyjnym i wydawniczym spore osiągnięcia ma Wydawnictwo Michalineum, które dziś należy do czołowych wydawnictw katolickich w Polsce. Rocznie publikuje wiele nowych, własnych tytułów książek, setki tysięcy kalendarzy ściennych i kieszonkowych. Na całym świecie znane są jego albumy z podróży papieskich, wydawane w różnych językach. Wydawnictwo Michalineum współpracuje z wydawnictwami: Libreria Editrice Vaticana oraz Editions du Signe. Wydaje też znane czasopisma: Powściągliwość i Praca oraz Któż jak Bóg!
Miesięcznik Powściągliwość i Praca został założony przez ks. Markiewicza w 1898 r. w Miejscu Piastowym. Był czytany przez ówczesne społeczeństwo, szczególnie przez elity, z entuzjazmem i aprobatą, ale też i z niepokojem. Artykuły poruszające problemy społeczne i przewidujące bliski upadek istniejących struktur społeczno-politycznych budziły niepokój u zwolenników tzw. starego reżimu, zaś aprobatę wszystkich zyskiwały artykuły dotyczące wychowania. Od 1898 r. miesięcznik ukazywał się bez przerwy do września 1914 r. - I wojna światowa uniemożliwiła wydawanie czasopisma. Od stycznia 1920 r. ukazały się tylko cztery zeszyty, ponieważ wybuch wojny ze Związkiem Radzieckim znowu zablokował wydawanie miesięcznika. Jednak od roku 1925 Powściągliwość i Praca zaczęła znów się ukazywać i tak było do września 1939 r. Po II wojnie światowej władze PRL-u nie wydały zgody na wydawanie pisma. Ale w latach 1966-74 czasopismo wydawane było w formie maszynopisu do użytku wewnętrznego. Powstanie „Solidarności” w 1980 r. stworzyło szansę odrodzenia Wydawnictwa i wydawania miesięcznika. Stało się to dopiero we wrześniu 1983 r. Od tego czasu pismo jest wydawane w Markach i ukazuje się do dziś.
Dwumiesięcznik Któż jak Bóg! powstał 13 lat temu. Jest to organ ruchu apostolskiego Czcicieli i Rycerzy św. Michała Archanioła. Pogłębia teologiczne podstawy kultu św. Michała Archanioła oraz aniołów, opierając się na Piśmie Świętym, nauce Ojców Kościoła, pismach świętych i świadectwach współcześnie żyjących ludzi. Przypomina, że z aniołami tworzymy Mistyczne Ciało Chrystusa. Wskazuje na konieczność walki z szatanem i odpędzania złych duchów mocą Chrystusa. Jego głównym celem jest pogłębienie wiedzy i świadomości na temat aniołów i ich roli w dziejach Zbawienia.

*

Bądźmy wierni zasadzie, według której nie należy używać złych środków dla osiągnięcia dobrych celów; zwłaszcza że jesteśmy wyznawcami religii katolickiej, której zasady wprowadzone w czyn przynoszą obok pożytków moralnych także dobra materialne (...).
Podnosząc bowiem poziom moralny ludu, znajdziesz w nim sprawiedliwych sąsiadów i sumiennych pracowników (...).

Ks. Bronisław Markiewicz

*

Chciałbym zebrać miliony dzieci opuszczonych ze wszystkich narodów i za darmo je żywić, ubierać na duszy i na ciele.

Ks. Bronisław Markiewicz

*

Praca związana z oświatą ludu i podnoszeniem jego dobrobytu tylko wówczas wyda błogosławione owoce tutaj i w wieczności, gdy oprzemy się na niewzruszonej podstawie, to jest na podstawie, którą podaje Kościół katolicki. W przeciwnym razie będziemy budowali na piasku...

Ks. Bronisław Markiewicz

2005-12-31 00:00

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kosiniak-Kamysz: edukacja zdrowotna w szkołach będzie nieobowiązkowa

2025-01-12 17:48

[ TEMATY ]

edukacja seksualna

edukacja zdrowotna

PAP/Marcin Bielecki

Edukacja zdrowotna w szkołach będzie przedmiotem nieobowiązkowym, o udziale w nim będą decydować rodzice - poinformował w niedzielę wicepremier i minister obrony narodowej, lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Według wcześniejszych zapowiedzi MEN przedmiot miał być obowiązkowy.

Kosiniak-Kamysz został zapytany podczas konferencji prasowej w Szczecinie o protesty przeciwko wprowadzeniu obowiązkowego przedmiotu edukacja zdrowotna w szkołach, jakie odbyły się w sobotę w tym mieście, a w niedzielę - w Krakowie i Radomiu. Dziennikarz TV Republika wskazał, że protestujący sprzeciwiają się seksualizacji dzieci i odbieraniu rodzicom prawa do decydowania o ich wychowaniu.
CZYTAJ DALEJ

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

2025-01-11 10:31

[ TEMATY ]

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Autorstwa MemicznyJanusz/commons.wikimedia.org

Jak poinformował portal lubie.krakow.pl, w stolicy Polski z dawnych wieków, trwają przygotowania do 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jednym z wydarzeń finału będzie rewia krakowskich Drag Queens.

– Różowa barka w Slay Space zaprasza na wyjątkowy wieczór, gdzie zabawą i sztuką przede wszystkim chcemy pomóc dzieciakom! Aż 16 krakowskich Drag Queens zjednoczy siły, żeby dać Wam najlepsze show w mieście – i to na wodzie! – piszą organizatorzy na stronie swojego wydarzenia.
CZYTAJ DALEJ

O 90 lat młodszy do wieczności

2025-01-12 22:04

[ TEMATY ]

jubileusz

bp Paweł Socha

konkatedra zielonogórska

Karolina Krasowska

Bp Paweł Socha dziękował za dar życia podczas jubileuszowej Mszy św.

Bp Paweł Socha dziękował za dar życia podczas jubileuszowej Mszy św.

Bp Paweł Socha w zielonogórskiej konkatedrze dziękował Bogu za dar życia i 90. rocznicę urodzin. Wraz z jubilatem modlili się pasterz diecezji, kapłani, siostry zakonne, przyjaciele i wierni.

Biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej 10 stycznia obchodził dokładnie 90. rocznicę urodzin. 12 stycznia w zielonogórskiej konkatedrze przewodniczył uroczystej Mszy św., w której wraz z pasterzem diecezji, kapłanami, siostrami zakonnymi i wiernymi dziękował Bogu za dar życia. – Dziękując za dar życia biskupa Pawła, dziękujemy także za dar jego niestrudzonej posługi duszpasterskiej, wychowawczej, misyjnej, rekolekcyjnej i na wielu odcinkach wspierającej życie Kościoła zielonogórsko-gorzowskiego. Dziękując pragniemy wypraszać potrzebne dary duchowe i fizyczne, bo pracy dużo, a na horyzoncie może widać młodszych, ale słabych współpracowników. Niech Duch Święty wspiera i towarzyszy biskupowi Pawłowi na senioralnym odpoczynku, ale z nadzieją, że dalej będzie ofiarnie pracował w Winnicy Pańskiej Kościoła zielonogórsko-gorzowskiego i nie tylko – mówił na początku liturgii pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję