Od 2006 roku rodzina szkół imienia Jana Pawła II zwiększyła się do 1230 placówek. Najwięcej z nich znajduje się w archidiecezji krakowskiej, tarnowskiej, sandomierskiej, rzeszowskiej oraz radomskiej. Kiedy powstawała rodzina szkół papieskich w 1998 r., w Polsce było 70 placówek noszących imię Jana Pawła II. Przed kanonizacją papieża Polaka wydany zostanie drugi tom albumu dokumentującego działalności szkół papieskich w Polsce. Gotowy będzie w kwietniu br.
Autorzy chcą rozesłać opracowanie - podobnie jak to było z częścią pierwszą - do ponad stu największych bibliotek w Europie i na świecie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pomysłodawca albumu oraz jeden z inicjatorów utworzenia rodziny szkół papieskich Zbigniew Gumiński powiedział, że album będzie wizytówką szkół z dumą noszących imię Jana Pawła II. - Będzie to świadectwo, kim dla nas był i jest Papież - Polak - dodał.
Druga część publikacji dotyczyć będzie okresu od pierwszej rocznicy śmierci do kanonizacji Jana Pawła II. Podobnie jak tom pierwszy, publikacja trafi do ponad stu bibliotek narodowych na całym świecie.
"Pokolenie JPII trwa nadal. Najlepszym tego dowodem jest, że tak wiele szkół chce wychowywać młodzież w oparciu o wartości płynące z pontyfikatu Jana Pawła II. Dzieci poznają patrona poprzez różne formy: konkursy, pielgrzymki czy udział w Dniu Papieskim" - powiedział Zbigniew Gumiński.
Reklama
Pierwsza część albumu dokumentuje 7 lat działalności rodziny szkół papieskich, relacje z ogólnopolskich zjazdów, pielgrzymek na Jasną Górę oraz spotkań z Janem Pawłem II. W albumie zamieszczono kilkaset fotografii, m.in. sztandarów, popiersi i pomników poświęconych Janowi Pawłowi II. W albumie zamieszczono też dane teleadresowe szkół papieskich w Australii, Kanadzie, USA i na Litwie. Podobnie będzie z częścią drugą.
Najwięcej szkół, których patronem jest Jan Paweł II znajduje się w archidiecezji krakowskiej, tarnowskiej, sandomierskiej, rzeszowskiej oraz radomskiej. Kiedy powstawała rodzina szkół papieskich (1998), w Polsce było 70 placówek noszących imię Jana Pawła II. Pierwszymi szkołami, które obrały sobie za patrona Papieża-Polaka były placówki w Myśleniach i Gdańsku. Było to w 1990 roku.
Idea integracji społeczności szkolnych, które za patrona obrały sobie Papieża-Polaka zrodziła się w październiku 1998 roku w Zespole Szkół Integracyjnych w Radomiu. Uczniowie i nauczyciele należący do rodziny zobowiązani są m.in. do przyjmowania w żywy sposób nauk papieskich poprzez realizowanie ich w życiu. Ponadto szkoły organizują konkursy o różnej tematyce i zawody sportowe, a wszystko to w celu upowszechniania nauki patrona szkół Jana Pawła II.