Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

USA

Raport ONZ nt. walki z ubóstwem na świecie

17 stycznia br. eksperci „Projektu Milenijnego Narodów Zjednoczonych”, niezależnego ciała doradczego ONZ, przedstawili sekretarzowi generalnemu tej organizacji - Kofiemu Annanowi raport Inwestowanie w rozwój: praktyczny plan realizacji Milenijnych Celów Rozwoju.
Według raportu, na świecie ponad 1 mld osób musi przeżyć za mniej niż 1 dol. na dzień. Kolejne 2,7 mld walczy o przeżycie za mniej niż 2 dol. na dzień. Co 3,6 sek. z głodu umiera człowiek. Co 1 min na świecie umiera kobieta w ciąży lub rodząca. Każdego roku umiera 11 mln dzieci, większość z nich nie dożywa 5. roku życia, z czego ponad 6 mln traci życie z powodu chorób, którym można zapobiec. Ponad 2,6 mld ludzi nie ma dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych, a ponad 1 mld - dostępu do czystej wody.
Ubóstwo dotyczy m.in. krajów Wspólnoty Niepodległych Państw w Europie i Azji Środkowej. 93 mln osób żyje tam za 2,15 dol. na dzień, a 17 mln - za 1,08 dol. na dzień.
Autorzy raportu zakładają, że do 2015 r. ponad 500 mln osób dźwignie się z biedy, a 250 mln nie będzie już głodować, co oznacza, że ubóstwo na świecie zmniejszy się o połowę - pod warunkiem, że kraje uprzemysłowione zwiększą swoją pomoc dla biednych na świecie. W 2003 r. przekazały na ten cel zaledwie 0,25% PBN. Prace nad sporządzeniem globalnego planu walki z ubóstwem trwały 2 lata. Uczestniczyło w nich 265 uznanych w świecie naukowców.

Rosja

Nowy przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Rosji

Reklama

Biskup diecezji Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku Joseph Werth SI został nowym przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich Rosji na miejsce abp. Tadeusza Kondrusiewicza z Moskwy. Wyboru dokonano 18 stycznia br. na posiedzeniu Episkopatu w Sankt-Petersburgu.
Wiceprzewodniczącym Episkopatu został biskup diecezji św. Józefa z siedzibą w Irkucku - Cyryl Klimowicz.
Nowy przewodniczący, mówiąc o stosunkach prawosławno-katolickich w Rosji dla niemieckiej stacji radiowej Deutsche Welle, powiedział, że zmniejszyło się napięcie między nimi, chociaż stare antagonizmy nadal się utrzymują. W niedawnej rozmowie ze szwajcarską agencją KIPA bp Werth podkreślił że stosunki między Kościołem katolickim a władzami Federacji Rosyjskiej są obecnie lepsze niż przed 2 laty. „Trzeba przyznać, że prezydent Władimir Putin wziął pod ochronę Kościół katolicki przed atakami ze strony Patriarchatu Moskiewskiego. W Rosji oficjalnie istnieje rozdział Kościoła od państwa, ale państwo nie waha się użyć religii jako narzędzia nacisku politycznego” - powiedział bp Werth. Hierarcha podkreślił jednocześnie, że nie ma żadnych kontaktów z prawosławnym biskupem Nowosybirska - metropolitą Tichonem. „Nie spotkałem się z nim ani razu. Wszelkie próby kontaktów są blokowane i zamknięte. Metropolita prowadzi jednoznaczną, antykatolicką politykę” - powiedział bp Werth. Dodał, że obecnie w diecezji Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku pracuje ok. 50 księży. Nadal miejscowe władze stwarzają duże trudności kapłanom przy otrzymywaniu wiz pobytowych. Wizy muszą być odnawiane co 3 lub 6 miesięcy. Niekiedy księża dostają je na rok. „Kapłani żyją w niepewności, kosztuje to wiele nerwów i pieniędzy” - podkreślił bp Werth.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Indonezja

Zamordowano katolickiego kapłana

W Indonezji zamordowano katolickiego kapłana. Do zabójstwa ks. Thomasa Harsidiyono doszło 14 stycznia br. w jego parafii w Purworejo, mieście położonym w prowincji Jawa Centralna w środkowej części Archipelagu Indonezyjskiego. Jak twierdzi rzecznik miejscowej policji, zabójstwo 49-letniego kapłana zostało dokonane na tle rabunkowym. Przypomniał on, że 90% mieszkańców Indonezji to muzułmanie; w regionach, gdzie chrześcijanie stanowią większość, akty przemocy wobec nich są na porządku dziennym. Zabójstwo ks. Harsidiyono jest pierwszym aktem przemocy wobec chrześcijańskiego duchownego w regionie od 24 grudnia 2004 r., kiedy to zamordowany został w mieście Poso katolicki zakonnik.

Brazylia

W dzielnicy slumsów w Săo Paulo zamordowano proboszcza jednej z działających tam parafii. Brazylijskie media podały, że 37-letni ks. Antonio Laine Neto i towarzysząca mu osoba zostali zastrzeleni w regionie Capao Redondo, w południowej części miasta. Ofiary mordu znajdowały się w samochodzie, który właśnie opuszczał dzielnicę. Zabójca zbiegł. Na razie policja nie zna motywów zabójstwa. Przypuszcza się, że doszło do niego na tle rabunkowym.

Włochy

Reklama

W odpowiedzi na ogłoszony przez salezjanów apel o pomoc dzieciom osieroconym przez tsunami w Tajlandii, znany włoski klub sportowy Juventus z Turynu zebrał 300 tys. euro na ten cel. „Inicjatywa ta jest wyrazem społecznego zaangażowania zawodników i działaczy naszego klubu, zwłaszcza obecnie, gdy potrzebna jest szybka pomoc” - powiedział Antonio Giraudo, szef finansowy Juventusu. Ponadto klub zaapelował do swoich kibiców o wspieranie działań charytatywnych organizowanych przez salezjanów na rzecz ofiar tsunami.

Francja

Catholiques en France (Katolicy we Francji)- to tytuł nowego miesięcznika, który wydaje Konferencja Biskupów Francji. Periodyk ma być przeglądem najważniejszych wydarzeń z życia francuskich katolików. W pierwszym numerze miesięcznika znajdziemy m.in. bilans 30-lecia obowiązywania we Francji prawa dopuszczającego aborcję na życzenie, wywiad z nowym arcybiskupem archidiecezji Auch - Maurice Gardesem, a także prezentację diecezji Belfort-Montbéliard w 25-lecie jej powstania. Ponadto miesięcznik zawiera relację ze spotkania młodych organizowanego przez wspólnotę z Taizé w Lizbonie oraz materiały na temat przygotowań do ŚDM w Kolonii.

Portugalia

Niemal w rok po światowej premierze Pasji ujawniono, że film ten obejrzała w swym klasztorze w Coimbrze w lipcu ub. r. s. Łucja, ostatnia żyjąca jeszcze osoba, której objawiła się Matka Boża w Fatimie (ponieważ karmelitanki jako zakonnice klauzurowe nie mogą opuszczać klasztoru, film trzeba było dostarczyć do nich). Najnowszy numer czasopisma Biuletyn Fatimy podał, że sędziwa zakonnica spotkała się z amerykańskim reżyserem i jego żoną. Rozmowa z Melem Gibsonem była utrzymywana w głębokiej tajemnicy, reżyser nie chciał bowiem, aby oskarżano go, że wykorzystuje portugalską karmelitankę do propagowania swego filmu. Według Biuletynu Fatimy, Gibson odwiedził narodowe sanktuarium portugalskie w 2003 r., prosząc wówczas Matkę Bożą o pomoc przy kręceniu filmu.

Kuba

W ub. r. na Kubie trafiło do więzień co najmniej 21 osób, aresztowanych jako „polityczni” (ogółem w więzieniach tego kraju przebywa ich prawie 300). Dane te ogłosiła w Hawanie Komisja Praw Człowieka i Pojednania Narodowego, której działalność władze komunistyczne uważają za nielegalną. Ta organizacja humanitarna zwróciła uwagę, że kubański rząd kontynuuje politykę represji wobec przeciwników ideowych i opozycji. W komunikacie podkreślono m.in., że 46 lat po objęciu władzy na Kubie przez reżim Fidela Castro nadal łamie się wszelkie prawa cywilne, polityczne i ekonomiczne, usankcjonowane w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Tydzień na świecie

Z okazji obchodzonego przez Kościół katolicki Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy, media przypomniały, że na świecie jest dziś 175 mln migrantów i uchodźców. Najwięcej - 56 mln - w Europie. Drugie miejsce - z 50 mln - zajmuje Azja, a trzecie - Ameryka Północna, gdzie jest ich 41 mln.

O. Vincenzo Coli został ponownie wybrany na kustosza klasztoru św. Franciszka w Asyżu. O. Coli piastował już ten urząd w latach 1981-89 i od 2001 r. do dzisiaj.

„Nasze rozmowy z resztą świata muszą być dialogiem, a nie monologiem” - powiedziała m.in. Condoleezza Rice, nowy amerykański sekretarz stanu, podczas przesłuchania w Senacie. „Nadszedł czas dyplomacji! Chodzi mi o poprawienie wizerunku USA i naprawienie stosunków z naszymi sojusznikami” - dodała m.in. Rice. Obserwatorzy odebrali to jako zapowiedź zmian w polityce zagranicznej USA.

Amerykański sąd wojskowy w Fort Hood (stan Teksas) skazał na 10 lat więzienia Charlesa Granera, amerykańskiego strażnika z bagdadzkiego więzienia dla jeńców irackich Abu Ghraib. 36-letni rezerwista, uważany za inspiratora i przywódcę zbiorowego znęcania się nad jeńcami, został uznany za winnego 10 różnych praktyk, składających się na fizyczne i psychiczne maltretowanie irackich więźniów.

W Parlamencie Europejskim powstała Intergrupa ds. Rodziny i Ochrony Dzieci. Jej wiceprzewodniczącym został polski eurodeputowany Konrad Szymański z PiS. Celem Intergrupy jest promocja praw rodziny, ochrona praw dzieci i ochrona macierzyństwa. Zdaniem Szymańskiego, w UE wciąż nie docenia się ekonomicznej i społecznej roli, jaką pełni rodzina.

Rząd Luksemburga, kierujący w tym półroczu pracami Unii Europejskiej, zapowiedział, że wolność religijna będzie tym kryterium, które zadecyduje, czy Turcja zostanie przyjęta do struktur zjednoczonej Europy. Minister spraw zagranicznych Luksemburga Nicolas Schmit powiedział w Parlamencie Europejskim, że Turcja stawia nadal znaczne przeszkody biurokratyczne niemuzułmańskim wspólnotom wyznaniowym. Ciągle pozostają nierozwiązane: ich status prawny, a także rejestracja należących do nich ziem i sprawa kształcenia duchownych.

Książę Harry, 20-letni syn następcy tronu Wielkiej Brytanii, został sfotografowany na balu karnawałowym przebrany za hitlerowca.

Prezydent Niemiec podpisał ustawę, zgodnie z którą można zestrzelić porwany przez terrorystów samolot, jeśli zagraża on życiu osób na ziemi. Podobne prawo powstaje w Polsce.

Tuż przed wyborami powszechnymi Irak jest krajem strachu do tego stopnia, że policjanci na służbie noszą kominiarki, a kandydaci do parlamentu wolą nie umieszczać swych fotografii na plakatach. „Boją się Irakijczycy, boją się policjanci, boją się żołnierze amerykańscy i boją się dziennikarze” - napisał londyński The Independent. Tymczasem w Bagdadzie doszło do 5 eksplozji samochodów-pułapek; zginęło co najmniej 27 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

W Blagnac we Francji odbył się pokaz prototypu największego na świecie samolotu pasażerskiego europejskiego koncernu Airbus - A380. Jest on owocem współpracy 4 krajów europejskich i ma być bezpośrednim konkurentem dla amerykańskiego Boeinga.

Na Tytanie, największym księżycu Saturna, wylądował próbnik Huygens. Jeszcze nigdy żadna sonda nie lądowała tak daleko od Ziemi.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolejne anonimowe groźby wobec o. Tadeusza Rydzyka

2025-01-21 16:21

[ TEMATY ]

Radio Maryja

O. Tadeusz Rydzyk

Karol Porwich/Niedziela

O. Tadeusz Rydzyk

O. Tadeusz Rydzyk

Kampania oszczerstw i mowy nienawiści skierowanych w Radio Maryja, dzieł przy nim wyrosłych oraz założyciela i dyrektora toruńskiej rozgłośni, doprowadziły do kolejnych anonimowych gróźb o podłożeniu niebezpiecznych ładunków wybuchowych. W przeszłości sprawy gróźb zabójstwa wymierzonych w o. Tadeusza Rydzyka CSsR były umarzane ze względu na „niską społeczną szkodliwość czynu” - informuje Radio Maryja.

W ostatnim czasie głośno było o zatrzymaniach z powodu internetowych wpisów, które dotyczyły konkretnej organizacji i stojącej na jej czele osoby. W sprawę zaangażowali się ministrowie rządu Donalda Tuska, służby działały szybko i skutecznie. Zupełnie inaczej jest w przypadku Radia Maryja, które od lat było i jest celem kłamliwych ataków lewicowo-liberalnych mediów.
CZYTAJ DALEJ

Likwidacja "Wychowania do życia w rodzinie" sprzeczna z dobrem uczniów. Organizacje pro-life piszą do Donalda Tuska

- Nie ulega wątpliwości, że zamiar MEN o likwidacji „Wychowania do życia w rodzinie” oznacza depriorytetyzację roli rodziny w państwie i społeczeństwie. Jest on sprzeczny z dobrem uczniów i ich rodzin. Z tego powodu apelujemy o interwencję Pana Premiera, która pozwoli na zachowanie i doskonalenie tego przedmiotu dla dobra naszych dzieci i całego społeczeństwa - piszą przedstawiciele Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia w liście do Donalda Tuska.

Publikujemy treść listu:
CZYTAJ DALEJ

Niedziela Słowa Bożego: 26 stycznia uroczystość z Papieżem w Bazylice św. Piotra

„Pokładam nadzieję w Twoim słowie” (Ps 119,74) – pod takim hasłem w najbliższą niedzielę Kościół katolicki już po raz 6. będzie obchodził Niedzielę Słowa Bożego. W Bazylice Watykańskiej Mszy św. będzie przewodniczył Ojciec Święty. Po jej zakończeniu rozdane zostaną egzemplarze Ewangelii według św. Łukasza.

Podczas Mszy św., która rozpocznie się w Bazylice św. Piotra o godz. 9.30, Papież udzieli posługi lektoratu czterdziestu świeckim wiernym, kobietom i mężczyznom, pochodzącym z różnych krajów, w tym jednej osobie z Polski. Bezpłatne bilety na Mszę Świętą można odebrać w punkcie informacyjnym Jubileuszu 2025 przy Via della Conciliazione 7, począwszy od czwartku, 23 stycznia. Należy jednak pamiętać, że liczba biletów jest ograniczona i będą one wydawane do wyczerpania zapasów.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję