Reklama

Ze świata

Niedziela Ogólnopolska 2/2005

Katarzyna Artymiak

Brat Roger z Taizé

Brat Roger z Taizé

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włochy

Zmarł obrońca rodziny i praw ludzi pracy

23 grudnia 2004 r. zmarł emerytowany biskup diecezji Prato, w regionie Toskania, Pietro Fiordelli (1916-2004). Był jedną z ważniejszych postaci Kościoła we Włoszech. Należał do wielkich obrońców rodziny i świętości życia. Bliskie jego sercu były prawa i dobro ludzi pracy.
Urodził się 9 stycznia 1916 r. w Citta di Castello. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Filippo Maria Cipriani 6 listopada 1938 r. Już jako młody kapłan podejmował wiele dzieł duszpasterskich. Zaangażował się w duszpasterstwo świeckich, zwłaszcza w Akcję Katolicką. Zaczął też wydawać pismo diecezjalne La Voce, którego był redaktorem naczelnym przez wiele lat. 7 lipca 1954 r. papież Pius XII mianował go pierwszym biskupem rezydencjalnym w Prato. Diecezja ta istniała już od 1653 r., ale biskup urzędował w diecezji Pistoia. Święcenia biskupie przyjął w Citta di Castello 3 października 1954 r. Jako motto swojej posługi biskupiej przyjął słowa św. Pawła Apostoła: In caritate Christi (W miłości Chrystusa).
Pierwsze lata jego biskupiej posługi były bardzo trudne. Wiele czynił zwłaszcza dla rodzin i ludzi pracy. W latach 60. podjął szczególną inicjatywę tzw. Pasqua nelle fabbriche (Wielkanoc w fabrykach). Biskup udawał się do fabryk, by tam sprawować Msze św. i być blisko ludzi pracy. Uczestniczył w obradach Soboru Watykańskiego II (1962-65). Wielokrotnie przebywał także w Polsce, gdzie spotykał się z kard. Karolem Wojtyłą, z którym omawiał sprawę duszpasterstwa rodzin, które konsekwentnie wprowadzał w swojej diecezji. W drugiej połowie lat 60., zaraz po Soborze, został wybrany na przewodniczącego Komisji ds. Rodziny przy Episkopacie Włoch. W 1980 r. reprezentował Episkopat Włoch na Synodzie Ogólnym Biskupów nt. Rodziny. Ważnym wydarzeniem w życiu mieszkańców Prato była wizyta duszpasterska Jana Pawła II, która - na prośbę i zaproszenie bp. Fiordelli - odbyła się 19 marca 1986 r. Rezygnację z urzędu biskupa diecezji Prato złożył w styczniu 1991 r. Jego następcą został bp Gastone Simoni.

Reklama

Ks. Mariusz Frukacz

Portugalia

Taizé w Lizbonie

Przyszłość pełna pokoju - taki tytuł nosi list brata Rogera, opublikowany z okazji Europejskiego Spotkania Młodych, które założona przez niego Wspólnota z Taizé animuje w Lizbonie w dniach 28 grudnia 2004 r. - 1 stycznia 2005 r. List ten, przetłumaczony na 55 języków, w tym 24 azjatyckie, będzie czytany i rozważany w ciągu całego roku 2005 podczas spotkań młodych, odbywających się każdego tygodnia w Taizé. Brat Roger wyraża w liście swoje zaufanie do młodych pokoleń i wiarę w to, że młodzi ludzie nie tylko chcą pokoju, ale potrafią przygotować się do tego, by go w obecnym czasie budować. Nie dać się wciągnąć w spiralę bezczynności i smutku; zaufać bogatej spuściźnie wiary, by ominąć pułapki zastawione przez fatalizm i zniechęcenie; mieć świadomość odpowiedzialności, jaka stale spoczywa na chrześcijanach; odczuć w obecnej sytuacji na świecie przynaglenie do pojednania - oto wezwania, jakie kieruje do młodych 89-letni założyciel Wspólnoty z Taizé.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Austria

90 tys. kolędników misyjnych

Ponad 90 tys. austriackich kolędników misyjnych rozpoczęło 27 grudnia 2004 r. zbiórkę pieniędzy na pomoc swoim rówieśnikom w ubogich krajach Południa. „Trzej Królowie”: Kacper, Melchior i Baltazar chdzili od domu do domu, głosząc swoim rodakom dobrą nowinę o Bożym Narodzeniu oraz orędzie pokoju. „Jesteście śpiewającymi posłami miłości bliźniego” - powiedział, rozsyłając kolędników, arcybiskup Wiednia - kard. Christoph Schönborn.
Dzieci austriackie od 1954 r. angażują się w akcję na rzecz solidarności i miłości bliźniego, organizowaną przez Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej i Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci. W tym roku w centrum pomocy austriackich kolędników znalazły się ośrodki w Brazylii, Kenii i na Filipinach. Oblicza się, że każdego roku dzieci przemierzają w sumie 420 tys. kilometrów po całej Austrii, a więc już 10-krotnie okrążyły Ziemię.

Reklama

Irak

W cieniu przemocy i strachu przebiegały święta Bożego Narodzenia w Iraku. Patriarcha Emmanuel Delly, zwierzchnik Kościoła chaldejskiego, na znak protestu przeciwko wzrastającej liczbie aktów przemocy wobec chrześcijan i obiektów kościelnych nie odprawił 25 grudnia nocnego nabożeństwa. Jednak mimo panującej atmosfery zagrożenia, przy wzmożonych środkach bezpieczeństwa w wielu miastach Iraku duchowni odprawili świąteczne Msze św. W wigilijny wieczór ok. 80 osób zebrało się w kościele Matki Bożej w dzielnicy Al-Mansour, w centrum Bagdadu. Ze względów bezpieczeństwa i obaw przed nocnymi atakami terrorystycznymi większość bożonarodzeniowych nabożeństw odprawiono wczesnym popołudniem i wieczorem. Msze św. odprawiono m.in. w Mosulu i Kirkuku na północy kraju.

Ukraina

W Kostopolu k. Równego na Ukrainie ordynariusz diecezji łuckiej - bp Marcjan Trofimiak odprawił w Boże Narodzenie pierwszą Mszę św. w budowanym kościele Najświętszego Serca Jezusa (kamień węgielny pod ten kościół poświęcił Jan Paweł II 12 czerwca 1999 r. w Zamościu). We Mszy św. uczestniczyło ok. 250 wiernych. Świątynię w Kostopolu zamknięto w 1943 r., a następnie zniszczono w latach 60. dwudziestego wieku. Na jej fundamentach w czasach sowieckich zbudowano kotłownię. Od 1994 r. wierni gromadzili się w kaplicy utworzonej w osiedlowym bloku.

Niemcy

Uroczystą Mszą św., odprawioną 19 grudnia 2004 r. pod przewodnictwem arcybiskupa Monachium - kard. Friedricha Wettera, uczczono 60. rocznicę jedynych święceń kapłańskich w Karmelu, na terenie b. hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau. Pochodzący z diecezji Münster więzień Dachau - diakon Karl Leisner przyjął w obozie święcenia 17 grudnia 1944 r. z rąk współwięźnia, francuskiego biskupa Clermont Ferrand, Gabriela Pigueta. Jedyną Mszę św. śmiertelnie chory Leisner odprawił w obozowej kaplicy w Dachau 26 grudnia tegoż roku, w dniu św. Szczepana Męczennika. W 1996 r. Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił Leisnera błogosławionym.

Bośnia-Hercegowina

Wzrasta przemoc w stosunku do katolików w serbskiej części Bośni-Hercegowiny - zaalarmował biskup Banja-Luki, Franjo Komarica. Hierarcha poinformował m.in., że spośród 220 tys. tutejszych katolików w regionie żyje obecnie tylko 12 tys. - pozostali albo zostali wypędzeni, albo też zamordowani. Za tę zbrodnię nikogo nie pociąga się do odpowiedzialności - ubolewa bośniacki biskup. Bp Komarica skrytykował także postawę Unii Europejskiej: przeznaczane przez nią środki na pomoc dla regionu wspierają tylko bośniackich muzułmanów i prawosławnych, z pominięciem katolików. Hierarcha zwrócił uwagę na fakt, że zarówno w samej Banja Luce, jak i wokół niej żyje wielu ludzi starszych, również katolików - pozbawionych jakichkolwiek środków do życia.

Tydzień na świecie

Centralnym obchodom XIII Światowego Dnia Chorego, które odbędą się w stolicy Kamerunu - Jaunde, będzie przewodniczył jako osobisty wysłannik Jana Pawła II przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia - kard. Javier Lozano Barragán. Uroczystości rozpoczną się 9 lutego br., a zakończą, jak zawsze, w uroczystość Matki Bożej z Lourdes - 11 lutego.

Ogromne fale oceaniczne, zwane tsunami, wywołane największym od ponad 40 lat trzęsieniem ziemi, spustoszyły niemal całe południowe i południowo-wschodnie wybrzeże Azji, a częściowo też wschodnią część Somalii w Afryce. Epicentrum potężnego trzęsienia ziemi (9 stopni w skali Richtera) znajdowało się na dnie Oceanu Indyjskiego w okolicach Indonezji. Według najnowszych danych, liczba śmiertelnych ofiar kataklizmu wynosi ponad 80 tys.; miliony ludzi pozostały bez środków do życia i dachu nad głową. Władze państw dotkniętych katastrofą zastrzegły, że bilans ten może wzrosnąć do 100 tys. Tymczasem obserwatorzy twierdzą, że równie tragiczny w skutkach na tych terenach będzie wybuch epidemii.

Ukraińska Centralna Komisja Wyborcza (CKW) ogłosiła Wiktora Juszczenkę zwycięzcą powtórki II tury wyborów prezydenckich na Ukrainie. Według danych CKW, na Juszczenkę zagłosowało 51,99% wyborców, a jego rywala - premiera Wiktora Janukowycza poparło 44,19% wyborców. Zachodnie media, podkreślając wielkość i znaczenie zwycięstwa Juszczenki, przestrzegają przed zbytnią euforią, gdyż prezydent elekt stanął obecnie przed bardzo trudnym zadaniem pogodzenia rozdartego kraju. Będzie także musiał odpowiedzieć na ogromne rozbudzone oczekiwania ukraińskiego społeczeństwa. Wybory - nadzorowane m.in. przez ok. 3 tys. obserwatorów z Polski - przebiegały spokojnie.

Hiszpańskie gazety poinformowały, że islamistyczna komórka terrorystyczna - rozbita w Hiszpanii - planowała zamachy z użyciem materiałów radioaktywnych.

We Francji coraz bardziej podkreśla się brak pozytywnych dla gospodarki kraju efektów wprowadzenia wspólnej waluty Unii Europejskiej - euro. Jej zwolennicy przyrzekali, że zwiększy ona mizerną od lat francuską koniunkturę i spowoduje spadek bezrobocia, które nad Sekwaną od 20 lat wynosi ok. 10%.

W Czechach zlikwidowano obowiązek służby wojskowej: od 2005 r. kraju broni armia zawodowa.

Wbrew nadziejom na liberalizację nowy przywódca Chin Hu Jintao ogranicza wolność mediów i represjonuje intelektualistów. Niewygodni publicyści są zatrzymywani, intelektualiści wzywani na przesłuchania, a co śmielsze tytuły prasowe zamykane.

Przywódca Al-Kaidy Osama bin Laden na nowej taśmie, nadanej przez telewizję Al-Dżazira, wezwał do bojkotu styczniowych wyborów powszechnych w Iraku i oświadczył, że jordański terrorysta Abu Musab al-Zarkawi jest szefem Al-Kaidy na ten kraj.

W Iraku wypuszczono 2 francuskich dziennikarzy, porwanych w sierpniu ub.r. Paryż zapewnia, że nie zapłacił okupu ani nie przystał na jakiekolwiek żądania porywaczy.

Odbyły się pierwsze wybory lokalne w historii Autonomii Palestyńskiej. Do urn poszło ok. 90% uprawnionych Palestyńczyków.

Władze Izraela zwolniły z zakładów karnych 159 palestyńskich więźniów. Jest to gest dobrej woli wobec nowych władz Autonomii Palestyńskiej.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pokochał na dobre i na złe

Niedziela Ogólnopolska 40/2010, str. 18-19

zaciszegwiazd.pl

Zwielkiego okna sypialni swego nowego góralskiego domu Halina i Jacek Zielińscy widzą Giewont. Wprowadzili się tu niedawno, cieszą się ze swej pięknej sypialni jak nowożeńcy. A przecież pokochali się na dobre i na złe dość dawno temu. Są małżeństwem 39 lat.
„Skaldowie” zawsze żyli między Krakowem a Tatrami, co słychać w ich muzyce. Jacek i Andrzej Zielińscy urodzili się i wychowali w Krakowie, ale ich mama to góralka z Zakopanego. Do Zakopanego jeździli więc na wszystkie święta, na wakacje, na narty, byli tu u siebie.
Trzy lata temu obok dawnego domu rodziców Jacek pobudował piękną, stylową chatę z bali. Jest w niej aż jasno od drewna. Halina zadbała o wystrój i liczne góralskie ozdoby, a także piękny ogród z kapliczką z Jezusem Frasobliwym. I znów cała rodzina ma dokąd przyjeżdżać na święta i wakacje.

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Komunia prezentem na wieki

2024-05-07 18:26

ks. Łukasz

Poświęcenie krzyża na Golgocie w Skarbimierzu

Poświęcenie krzyża na Golgocie w Skarbimierzu

Podczas wizytacji kanonicznej bp Maciej Małyga poświęcił stacje Drogi Krzyżowej, znajdujące się przy kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu.

Podczas Mszy świętej obecne były dzieci pierwszokomunijne, który przeżywają swój biały tydzień. W homilii najpierw biskup zwrócił się do dzieci wspominając, że na swoją pierwszą Komunię otrzymał piłkę, która w którymś momencie się zepsuła, ale ten prezent, jakim była Komunia Święta jest prezentem stałym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję