Obchody rocznicy stanu wojennego
13 grudnia ub.r., w 23. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, modlili się na Jasnej Górze działacze częstochowskiej „Solidarności” i należący dziś do Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym. Mszy św. w intencji Ojczyzny przewodniczył ks. Ryszard Umański - kapelan częstochowskiej „Solidarności”. Obecny był także Tadeusz Wrona - prezydent Częstochowy. Zgromadzonych powitał o. Jan Golonka. „W ten dzień, 13 grudnia, kiedy wspominamy ofiary stanu wojennego i mamy obowiązek pamiętać o nich w modlitwie - mówił o. Jan Golonka - przypominamy wezwanie Stefana kard. Wyszyńskiego: «Niech cała Polska w nowym tysiącleciu nadal przybywa na Jasną Górę. Jeśli z dłoni Narodu wypadnie Ewangelia, to nie uratują jego poziomu moralnego, społecznego i kulturalnego żadne manifesty czy programy polityczne»”. O. Golonka przypomniał także o 6, 6 tys. internowanych Polaków z „Solidarności”. Przed urną z ziemią z Kopalni „Wujek” w Kaplicy Pamięci Narodu oraz pod pamiątkową tablicą „Solidarności” w Kaplicy Matki Bożej zostały złożone kwiaty. Przed figurą Matki Bożej na placu przed Szczytem, w miejscu, gdzie w 1981 r. mieszkańcy Częstochowy zapalali znicze, tradycyjnie już utworzono z lampek krzyż.
Przygotowania jubileuszowe
Reklama
17 grudnia ub.r. przybyła na Jasną Górę Miki Larsson - radca kulturalny Ambasady Królestwa Szwecji w Polsce w towarzystwie Aleksandra M. Głowackiego - byłego kustosza Muzeum Historycznego w Sztokholmie. Celem wizyty były ustalenia dotyczące przyszłych polsko-szwedzkich przedsięwzięć związanych z jubileuszem 350-lecia obrony Jasnej Góry. Gości oprowadził po Sanktuarium podprzeor o. Sebastian Matecki, przewodniczący komitetu organizacyjnego uroczystości ze strony Klasztoru. „Konieczne jest zaangażowanie szwedzkiej strony w jubileusz, ażeby wspomnieć o naszych stosunkach, nie tylko o tych dramatycznych, byłych, ale także o możliwości naszych przyszłych działań” - podkreśliła radca kulturalny. Wizytę p. Larsson na Jasnej Górze poprzedziło spotkanie w Urzędzie Miasta z prezydentem Częstochowy Tadeuszem Wroną.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Poświęcenie samochodów straŻackich
Na Jasnej Górze poświęcono 90 samochodów strażackich z ponad 200 ufundowanych dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. W czasie listopadowych i grudniowych spotkań w Sanktuarium samochody poświęcał o. Czesław Brud - administrator Jasnej Góry. Strażacy uczestniczyli także we Mszy św. w Kaplicy przed Cudownym Obrazem. Ostatnie spotkanie odbyło się 13 grudnia ub.r. Sprzęt został zakupiony przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA i przekazany jednostkom OSP na terenie całego kraju. Nad akcją czuwał Wiesław Golański - dyrektor Biura Zarządu Głównego Związku OSP w Warszawie.
W skrócie
W dniach 13-15 grudnia 2004 odbywały się Jasnogórskie Spotkania Formacyjne Braci Juniorystów.
18 grudnia ponad 100 przedstawicieli Związków Zawodowych NSZZ „Solidarność” wzięło udział w Adwentowym Dniu Skupienia, które prowadził o. Kamil Szustak;
- Nieszporom i procesji eucharystycznej po wałach przewodniczył podprzeor Jasnej Góry - o. Ireneusz Pompa, a słowo Boże wygłosił przeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. Nieszpory i procesja szlakiem o. Augustyna Kordeckiego są odprawiane każdego miesiąca z racji roku jubileuszowego obrony Jasnej Góry.
- Podczas ostatniego koncertu z cyklu Jasnogórskich Wieczorów Organowych wystąpili: Jasnogórski Oktet Dęty i intradziści pod dyr. Marka Piątka, a na organach zagrał Adam Mroczek - dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. Mariana Józefa Żebrowskiego w Częstochowie.
- W czuwaniu nocnym modliło się ok. 1 tys. członków Wspólnoty Krwi Chrystusa. Organizatorem była Rada Krajowa Wspólnoty z moderatorem krajowym - ks. Grzegorzem Ruchniewiczem. Dziękowano za 50. rocznicę kanonizacji i 100. rocznicę beatyfikacji Kaspra del Bufalo - założyciela Wspólnoty.
19 grudnia zakończyły się trzydniowe rekolekcje adwentowe dla młodzieży w Duszpasterstwie „Hale”. Rekolekcje prowadził o. Cyryl Motyl, paulin, przełożony Domu w Żarkach Leśniowie
Zapowiedzi
W dniach 8-16 stycznia (godz. 18.00, Bazylika Jasnogórska) - Nowenna przed uroczystością św. Pawła I Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów, a także patrona dzieci i matek oczekujących potomstwa (tzw. Pawełki).
Zaproszenie na Jubileuszowe sympozjum na Jasnej Górze
Z okazji jubileuszu zwycięskiej obrony (1655-2005) na Jasnej Górze odbędzie się w dniach 20-21 stycznia 2005 r. ogólnopolskie sympozjum na temat: „Przesłanie jubileuszu 350-lecia zwycięskiej obrony Jasnej Góry”. Wśród zaproszonych referentów są: dr Teresa Bloch z KUL, prof. Marceli Kosman z Uniwersytetu Poznańskiego, o. prof. Tadeusz Łukaszuk z PAT w Krakowie, bp prof. Andrzej Dziuba z UKSW, prof. Piotr Jaroszyński z KUL, bp dr Zygmunt Zimowski z KUL, o. prof. Zachariasz Jabłoński z UKSW, ks. prof. Wojciech Pazera z UKSW, ks. prof. Jerzy Lewandowski z UKSW, ks. dr Henryk Nowik z Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. Lech Ludorowski z UMCS w Lublinie, prof. Renarda Ocieczek z UŚ w Katowicach, o. Stanisław Rudziński z Jasnej Góry.
W pierwszym dniu sympozjum Mszy św. o godz. 20.00 będzie przewodniczył abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a w drugim dniu o godz. 11.00 - abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Na zakończenie sympozjum, 21 stycznia o godz. 19.30, Kapela Jasnogórska pod dyr. Jana Tomasza Adamusa wykona w Bazylice utwory muzyki dawnej.
Do udziału w sympozjum zapraszają organizatorzy: Klasztor Jasnogórski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Instytut Teologiczny w Radomiu. Zgłoszenia należy kierować pod adresem: o. Zachariasz Jabłoński, ul. o. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, tel. (0-34) 377-73-36, e-mail: szczepan_jablonski@poczta.onet.pl