Unia Europejska
Apel o przestrzeganie praw migrantów
Z okazji obchodzonego 18 grudnia Międzynarodowego Dnia Migranta - organizacje kościelne przy Unii Europejskiej zwróciły się do UE z apelem o zwiększenie wysiłków na rzecz integracji przybyszów. Dokument w tej sprawie, datowany na 15 grudnia 2004 r., został podpisany m.in. przez: Komisję Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE), Międzynarodową Katolicką Komisję ds. Migrantów (ICMC), Caritas Europa, Komisję Kościołów ds. Migrantów w Europie (CCMM) i jezuicką służbę na rzecz uchodźców.
W oświadczeniu podkreślono, iż przede wszystkim należy zagwarantować migrantom powszechnie obowiązujące prawa człowieka. Sygnatariusze dokumentu wzywają Unię i państwa członkowskie do przyłączenia się do Międzynarodowej Konwencji w sprawie ochrony praw pracowników w drodze oraz ich rodzin. Do osób piastujących odpowiedzialne funkcje w swoich krajach organizacje kościelne zaapelowały, by jak najprędzej podjęły środki zmierzające do zintegrowania imigrantów. - Na pierwszy plan powinna być wysunięta ochrona rodzin imigrantów - głosi oświadczenie. - UE powinna wykorzystywać dobre przykłady z krajów członkowskich i ustanawiać je normą unijną - uważają organizacje kościelne. Z troską zauważają też, że w panującym obecnie klimacie nie wszystkie udane przykłady integracji są w sposób właściwy doceniane.
Włochy
Krzyże pozostaną w szkołach publicznych
Reklama
- Nie ma żadnych podstaw, aby podawać w wątpliwość obecność krzyży w szkołach publicznych we Włoszech; wszelka dyskusja w tej sprawie jest „ewidentnie niedopuszczalna” - orzekł włoski Trybunał Konstytucyjny. O rozstrzygnięcie w tej sprawie prosił Sąd Administracyjny Wenecji po tym, jak w regionie tym podjęto próby usunięcia krucyfiksu ze szkół ze względu na obecność w klasach uczniów z rodzin muzułmańskich.
Do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ustosunkował się m.in. kard. Roberto Tucci, b. dyrektor Radia Watykańskiego, mówiąc, iż daje ono nadzieję na „przebudzenie” katolickich rodziców w sytuacji, gdy usunięcia krzyży domaga się pojedyncza osoba i gdy pozostali zastanawiają się, czy nie należy spełnić jej żądań. „Trzeba się natychmiast ocknąć, w przeciwnym bowiem razie dojdzie do dyktatury mniejszości” - oświadczył Kardynał. Zadowolenie z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wyraziła również włoska minister oświaty Letizia Moratti, która uważa, że uznano w nim „znaczenie naszej tradycji i symboliczną wymowę ukrzyżowania”. Pani minister wydała jednocześnie (tuż przed świętami Bożego Narodzenia 2004 r.) okólnik zalecający przygotowywanie w szkołach szopek. W ostatnich tygodniach poprzedzających święta Bożego Narodzenia 2004 r. we Włoszech zanotowano kilka przypadków rezygnowania z wystawiania w szkołach bożonarodzeniowej szopki (na rzecz np. inscenizacji bajki o Czerwonym Kapturku) bądź wprowadzania zmian w tekstach kolęd, aby - jak wyjaśniali ich inicjatorzy - „nie urazić uczuć religijnych uczniów z rodzin muzułmańskich”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Indie
Ulica w Kalkucie im. bł. Matki Teresy
Jedna z głównych arterii Kalkuty - Park Street - od 11 grudnia 2004 r. nosi imię Matki Teresy (na niej otworzyła ona niegdyś dom pomocy).
„Bardzo nas to cieszy, ponieważ ta decyzja władz Kalkuty jest wyrazem uznania społeczeństwa dla niezwykłych śladów, jakie pozostawiła po sobie w Kalkucie bł. Matka Teresa poprzez swoją służbę najbiedniejszym z biednych” - powiedział w rozmowie z watykańską agencją misyjną „Fides” rzecznik Konferencji Biskupów Indii, ks. Babu Joseph. Dodał, że idea nadania jednej z największych ulic miasta imienia katolickiej Zakonnicy zrodziła się już przed rokiem, podczas uroczystości beatyfikacyjnych Matki Teresy. Pomysł ten został zrealizowany dopiero teraz ze względów czysto biurokratycznych. „Wszyscy mieszkańcy Kalkuty cieszą się. Matka Teresa była osobą powszechnie szanowaną i kochaną. Jest to więc widzialny znak sympatii i wdzięczności, jaką czują do niej ludzie” - powiedział rzecznik Episkopatu Indii.
W uroczystości przemianowania nazwy ulicy uczestniczył m.in. arcybiskup Kalkuty Lucas Sircar oraz licznie przybyłe Misjonarki Miłości. Następczyni Matki Teresy - s. Nirmala Joshi w swoim wystąpieniu powiedziała, że „Kalkuta jest miastem, które Matka Teresa najbardziej kochała, tu czuła się jak u siebie w domu”.
USA
Reklama
Rzecznik komisji ds. obrony życia Episkopatu USA - Cathy Cleaver Ruse skrytykowała działania amerykańskich stowarzyszeń proaborcyjnych po tym, jak zapowiedziały one zaskarżenie do sądu ustawy federalnej zakazującej dyskryminacji pracowników służby zdrowia oraz placówek, które nie chcą zabijać dzieci nienarodzonych. Zdaniem Cathy Cleaver Ruse, postępowanie to wyraziście ukazuje, jak grupy opowiadające się za tzw. swobodą wyboru odmawiają prawa do działania zgodnie z własnym sumieniem ludziom, którzy nie zgadzają się na dokonywanie aborcji. Rzecznik komisji ds. obrony życia Episkopatu USA przytoczyła wiele prób łamania sumień, podejmowanych przez proaborcyjnych aktywistów. Dotyczy to m.in. usiłowania narzucenia szpitalom katolickim obowiązku wybudowania kliniki aborcyjnej czy zmuszania szpitali publicznych do dokonywania tzw. późnej aborcji, wbrew woli zespołu pracowników.
Włochy
Szmira nie zna granic - tak bestsellery Dana Browna Kod Leonardo da Vinci i Anioły i demony oraz film Jona Turteltauba Tajemnice Templariuszy skomentował w dzienniku Avvenire prof. Franco Cardini. Wybitny włoski mediewista nie krył swojej irytacji w obliczu „operacji komercyjnej”, jaką są wspomniane „dzieła”, niewzbogacające wiedzy odbiorców, lecz przyczyniające się do „prania mózgów”. Florencki historyk na łamach dziennika Avvenire podał długą listę dzieł, z których kto zechce, może dowiedzieć się prawdy na tematy poruszane w książkach amerykańskiego autora, przypominając m.in., że pisma „Illuminatów” „karmiły teoretyków bolszewizmu nie mniej niż młodego Hitlera w okresie wiedeńskim”.
Wielka Brytania
Nieuleczalnie chorzy pacjenci w Wielkiej Brytanii w przyszłości sami będą mogli decydować o kontynuacji swego leczenia. Po burzliwych obradach Izba Gmin uchwaliła 14 grudnia 2004 r. ustawę w tej sprawie. Przeciwko ustawie protestowali posłowie konserwatywni i przedstawiciele Kościołów w Wielkiej Brytanii. Ich zdaniem, może ona wprowadzić tylnymi drzwiami eutanazję.
Mongolia
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia pierwszą wizytę w liczącej 150 osób wspólnocie katolików w Mongolii złożył nowy nuncjusz apostolski Korei i Mongolii, abp Paul Tscherring. Na spotkanie z nuncjuszem, które odbyło się w katedrze św. Piotra i Pawła w Ułan Bator, przyszli nie tylko katolicy z 3 istniejących w stolicy kraju parafii, ale również chrześcijanie innych wyznań oraz wyznawcy innych religii. Po wielu latach komunizmu ludzie na nowo odkrywają znaczenie duchowości, wielu chce także dowiedzieć się więcej o Jezusie Chrystusie. Dowodem tego - jak zauważył nuncjusz - jest ciągły napływ młodych ludzi i dorosłych proszących o przyjęcie do wspólnoty Kościoła. Abp Tscherring spotkał się także z przedstawicielami władzy.
Tydzień na świecie
Amerykański tygodnik Time przyznał prezydentowi George’owi W. Bushowi tytuł „Człowieka Roku 2004”.
Sąd Federalny w Nowym Jorku zabronił wystawiania szopek bożonarodzeniowych w szkołach publicznych w mieście. Jako argument przeciwko „eksponowaniu tego symbolu religijnego” sąd podał „wielokulturowość Ameryki i konstytucyjny rozdział religii od państwa”.
Falę oburzenia i protestów wywołały w Wielkiej Brytanii dążenia do pozbawienia obchodów świąt Bożego Narodzenia symboliki religijnej pod pretekstem tolerancji dla innych religii i nieurażenia wrażliwości ich wyznawców.
Po decyzji Unii Europejskiej o rozpoczęciu negocjacji z Turcją w sprawie jej członkostwa w UE - Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (ComECE) wystąpiła z żądaniem dokładnego zbadania kwestii wolności religijnej w tym kraju. „Nie wypowiadamy się »za« lub »przeciw« rozpoczęciu rozmów UE z Turcją jako kandydatem do członkostwa w Unii, ale zwracamy uwagę na fakt, że Turcja nadal odmawia przyznania swoim mniejszościom wolności religijnej” - powiedział abp Hippolyte Simon, wiceprzewodniczący ComECE. Jednocześnie przypomniał, że choć Turcja jest członkiem Rady Europy, to od 50 lat nie przestrzega podpisanej przez swoich przedstawicieli Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.
Podczas remontu budynku należącego do ONZ w Genewie odkryto skomplikowany system podsłuchowy.
Rząd holenderski odrzucił propozycję rozszerzenia zakresu eutanazji na osoby, które domagają się tego z powodu - jak to określają - „zmęczenia życiem”. Jak na ironię, o rozszerzenie zakresu dotychczas obowiązującego prawa wniosła Komisja Etyczna Związku Lekarzy.
Bośnia i Hercegowina stoi wobec groźby masowej emigracji młodzieży: ponad 80% młodych ludzi zamierza wyjechać z kraju, gdyż nie widzi tam perspektyw na przyszłość.
Dyrektor amsterdamskiego laboratorium Bio Detektion Sistems, prof. toksykologii Abraham Brouwer, zidentyfikował dioksyny, które były przyczyną ciężkiej choroby lidera ukraińskiej opozycji Wiktora Juszczenki. Wykryte w jego organizmie substancje to 2,3,7,8-czterochlorodwubenzodioksyna (2,3,7,8-TCDD). Ich koncentracja w organizmie Juszczenki jest 6 tys. razy większa od normy. Zdaniem holenderskiego toksykologa, wysoki poziom trucizny we krwi Juszczenki dowodzi, że podjęto próbę jego otrucia. W takim stężeniu trucizna nie mogła dostać się do jego organizmu w naturalny sposób.
Kreml dopiął swego: rosyjskie władze sprzedały na licytacji główne złoża ropy koncernu Jukos. 76,79% akcji należącego do Jukosu naftowego przedsiębiorstwa wydobywczego Jugansknieftiegaz kupiła nieznana nikomu spółka Bajkalfinansgrup, prawdopodobnie założona 2 dni wcześniej. Utrata tej firmy może oznaczać koniec Jukosu.
Wybory parlamentarne na Tajwanie wygrali nacjonaliści, którzy mówią, iż nie zamierzają niepotrzebnie prowokować komunistycznych Chin. Wyborcy nie chcieli „pisać historii od nowa”, do czego namawiał ich w czasie kampanii wyborczej obecny prezydent Tajwanu Chen Shui-bian. Dlatego wynik wyborów określany jest jako bolesna porażka Chena, który chce ostatecznie odciąć Tajwan od Chin.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.