We wrześniu 2004 r. ukazał się V tom Powszechnej Encyklopedii Filozofii, obejmujący hasła na litery Iq-J-Ko.
Powszechna Encyklopedia Filozofii ukazuje się od 2000 r. nakładem Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu (oddział Societá Interazionale Tommaso d’Aquino) z siedzibą w Lublinie. Jest to pierwsza w dziejach nauki polskiej encyklopedia filozofii i piąte tego typu wydawnictwo na świecie. Powszechna Encyklopedia Filozofii została ofiarowana narodowi polskiemu na ręce Ojca Świętego Jana Pawła II. Jej celem jest dać rzetelne podstawy dla pełnego rozwoju klasycznie rozumianej kultury, a więc: nauki, etyki, sztuki (techniki) oraz religii.
Pierwszy tom, obejmujący hasła na litery A-B, ukazał się w 2000 r., drugi - w 2001 r. (litery C-D), trzeci - w 2002 r. (litery E-F-Gn), zaś czwarty - w 2003 r. (litery Go-H-Iq). Całość dzieła jest zaplanowana na osiem tomów, zaś poszczególne tomy ukazują się w cyklu rocznym.
W V tomie PEF obok haseł dotyczących problemów formułowanych w ramach filozofii europejskiej, takich jak obszernie opracowane „istnienie”, „istota”, „język”, prawo w sensie „ius”, znajduje się wiele biogramów prezentujących twórców nowożytnych szkół i systemów filozofii, jak „Kartezjusz” i „Kant” oraz haseł przeglądowych nośnych w kulturze nurtów filozoficznych, jak „kartezjanizm”, „kantyzm” czy „Koło Wiedeńskie”. W V tomie obszernie jest prezentowana myśl polskich filozofów, np. „Jan z Kluczborka”, „Jan z Trzciany, „W. B. Jastrzębowski”, „J. Kalinowski”, „S. Kamiński” i innych. Czytelnik napotka także po raz pierwszy szersze informacje na temat filozofów z krajów bałkańskich (np. z Serbii, Chorwacji, Bośni), a także z Rumunii, Bułgarii czy Słowenii oraz uprawianej przez nich, a nieznanej powszechnie filozofii.
Encyklopedia ukazuje się w Lublinie, w mieście położonym na styku dwóch cywilizacji: łacińskiej i bizantyńskiej. Nawiązując do tego, daje ona obraz nie tylko filozofii europejskiej (w tym dorobek myślicieli polskich), ale obejmuje także materiał z dziedziny myśli filozoficznej pozaeuropejskiej. W V tomie czytelnik ma okazję zapoznać się m.in. z koncepcją „japońskiej filozofii” czy „filozofii islamu” w przeglądzie od średniowiecza do współczesności, a także z innymi zagadnieniami filozofii hinduskiej, chińskiej, koreańskiej, żydowskiej czy arabskiej. Szeroka panorama ukazywanej filozofii stawia Powszechną Encyklopedię Filozofii na czołowym miejscu w polskiej i światowej literaturze filozoficznej.
Inicjatorem przedsięwzięcia Powszechnej Encyklopedii Filozofii jest o. prof. Mieczysław Albert Krąpiec OP, który przewodniczy Komitetowi Naukowemu PEF i opracowuje hasła z dziedziny filozofii realistycznej. Redaktorem naczelnym jest ks. prof. Andrzej Maryniarczyk SDB. Hasła opracowują specjaliści z większości ośrodków filozoficznych w Polsce, a także z wielu ośrodków zagranicznych (z Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Francji, Anglii, USA, Kanady, Rosji, Białorusi, Słowacji, Estonii). Pionierska praca nad pierwszą polską Encyklopedią Filozofii jest możliwa dzięki ofiarnej pomocy i zainteresowaniu wielu osób i środowisk.
V tom Powszechnej Encyklopedii Filozofii dostępny jest już w księgarniach zarówno w sprzedaży odrębnej, jak i w subskrypcji.
Redakcja Powszechnej Encyklopedii Filozofii
Katedra Metafizyki KUL
Al. Racławickie 14, 20-950 Lublin
www.ptta.w.pl; e-mail: tomasak@kul.lublin.pl
tel./fax (0-81) 445-43-88
PKO BP I/O Lublin
15 1020 3147 0000 8102 0003 5915
Pomóż w rozwoju naszego portalu