Zmiany personalne w strukturach konferencji Episkopatu Polski
Na 329. zebraniu plenarnym, biskupi polscy dokonali zmian osobowych w strukturach Konferencji Episkopatu Polski:
- Krajowym opiekunem instytutów świeckich został mianowany biskup pomocniczy diecezji toruńskiej Józef Szamocki. Zastąpił na tym stanowisku bp. Antoniego Długosza z Częstochowy.
- Delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie został na miejsce biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca jego biskup pomocniczy Stanisław Budzik.
- Delegatem KEP ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży został biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Henryk Tomasik.
- Asystentem kościelnym ds. Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych biskupi mianowali biskupa pomocniczego diecezji opolskiej Jana Kopca. Biskupi zatwierdzili też ks. prof. Jana Związka z Częstochowy na stanowisku prezesa tego Stowarzyszenia.
- Biskupi zaakceptowali o. Zdzisława Świniarskiego ze Zgromadzenia Sercanów Białych na stanowisku wicedyrektora Caritas Polska.
- Na prośbę dawców szpiku kostnego biskupi wyrazili zgodę, aby opiekę duszpasterską nad tą grupą na szczeblu ogólnopolskim sprawował ks. dr Henryk Eljasz z archidiecezji łódzkiej.
- Episkopat utworzył Zespół Programowy ds. Transmisji Telewizyjnej Mszy św. Powołanie zespołu jest związane z propozycją Zarządu TVP, aby co niedziela w I programie była transmitowana Msza św.
Komunikat z 329. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski
1. Podejmując papieską inicjatywę, aby najbliższy rok był przeżywany jako Rok Eucharystii, Episkopat przygotował list pasterski zainspirowany przesłaniem apostolskim Mane nobiscum Domine (Zostań z nami, Panie) oraz zaakceptował prace nad przygotowaniem orędzia dotyczącego pobożności eucharystycznej. Rok ten będzie służył refleksji nad Eucharystią i pogłębieniu duchowości eucharystycznej znajdującej wyraz w miłości Boga i bliźniego; dlatego też 19 czerwca 2005 r. odbędzie się w Warszawie Krajowy Kongres Eucharystyczny. Poprzedzą go specjalne dni przygotowań, połączone z modlitewnymi rozważaniami tajemnicy Wieczernika, Ogrójca i Golgoty. Biskupi, którzy uczestniczyli w Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Guadalajarze, podkreślili liczny i pobożny w nim udział katolików meksykańskich.
2. Przypominając 40. rocznicę uchwalenia soborowego dekretu o ekumenizmie Unitatis redintegratio pasterze Kościoła pozytywnie ocenili owoce dotychczasowej współpracy ekumenicznej i wyrazili jednocześnie nadzieję na dalszy postęp prowadzący ku zjednoczeniu w Chrystusie. Ze szczególnym uznaniem przypomniano 5. rocznicę podpisania wspólnej deklaracji luterańsko-katolickiej w sprawie nauki o usprawiedliwieniu, traktując ją jako ważny krok na drodze do jedności chrześcijan.
3. 20. rocznica śmierci sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki stała się okazją do przypomnienia jego osoby i podjęcia dyskusji nad przemianami społecznymi w Polsce. Przywołując postawę ks. Jerzego, ukazaną zarówno w słowach: „Zło dobrem zwyciężaj”, jak i styl pasterzowania, wyrażony w przepowiadaniu Ewangelii nadziei i miłości, biskupi przypominają ważną rolę zasad Ewangelii dla współczesnych przemian. Kiedy zabraknie fundamentu tych zasad, korupcja, przestępczość i zakłamanie stają się dominującymi zjawiskami społecznymi. Wierność dziedzictwu ks. Jerzego powinna skłaniać wszystkich do usuwania widocznych patologii społecznych i stawiania troski o dobro wspólne ponad interesy osobiste. Episkopat Polski widzi potrzebę długofalowej harmonijnej współpracy różnorodnych środowisk; przeciwstawia się natomiast zdecydowanie przedwyborczym działaniom, które dzielą społeczeństwo.
4. Wobec żywej dyskusji dotyczącej przywrócenia kary śmierci, biskupi przypominają prawdę o godności życia ludzkiego, ukazywaną konsekwentnie w nauczaniu Jana Pawła II, zwłaszcza zaś w encyklice Evangelium vitae. Biorąc pod uwagę świętość i godność ludzkiego życia, Ojciec Święty zaleca przy wymiarze kary stosowanie takich środków, które „są bardziej zgodne z konkretnymi uwarunkowaniami dobra wspólnego i bardziej odpowiadają godności osoby ludzkiej” (EV 56, KKK 2267).
5. Biskupi wspierają dążenia zmierzające do tego, aby media publiczne dalej pozostały własnością narodu i służyły dobru wspólnemu. Równocześnie pasterze Kościoła ocenili krytycznie widoczne w ostatnim okresie próby podporządkowywania mediów publicznych doraźnym interesom politycznym i partyjnym.
6. Przeżywany w końcu października Tydzień Misyjny skierował uwagę uczestników Konferencji w stronę polskich kapłanów, sióstr zakonnych i wolontariuszy świeckich pracujących na misjach. Wyrażając uznanie dla ich pracy, biskupi podkreślili, iż misjonarze są zarówno ambasadorami polskiej kultury, jak i znakiem nadziei i solidarności z najbiedniejszymi. Ich potrzeby powinny stanowić wspólną troskę nas wszystkich. Praca misjonarzy jest spełnieniem nie tylko misji Kościoła, lecz także stanowi pomoc humanitarną nierzadko niesioną nawet z narażeniem życia.
7. Episkopat Polski przyjął z radością wiadomość, że Polska Misja Katolicka w Niemczech otrzymała w Berlinie do swojej dyspozycji bazylikę pw. św. Jana. Równocześnie wyraża głęboką troskę o los rodaków w tych krajach, w których pozbawieni są oni posługi duszpasterskiej w ojczystym języku.
8. Biskupi zwracają się do wszystkich duszpasterzy z apelem, aby niedziela Chrystusa Króla, przypadająca 21 listopada, była przeżywana jako dzień modlitw o pokój i sprawiedliwość w Ojczyźnie. Trudne polskie sprawy, wywołujące niepokój nas wszystkich, biskupi polecają Chrystusowi Królowi, prosząc o nadejście Jego Królestwa, Królestwa sprawiedliwości, miłości i pokoju.
Swe obrady biskupi zakończyli Eucharystią w intencji Ojca Świętego, celebrowaną w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, przy udziale wiernych i przedstawicieli korpusu dyplomatycznego.
Trudne sprawy Kościoła i Ojczyzny polecamy Matce Bożej Różańcowej.
Podpisali: Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi polscy zgromadzeni na 329. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa, 22 października 2004 r.
Tydzień w Polsce
Rok Eucharystii - będzie głównym tematem 56. Zebrania Duszpasterzy Służby Liturgicznej. Duchowni z całej Polski spotkają się w dniach 8-9 listopada w Warszawie. Organizatorem spotkania jest Komisja Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W programie będą m.in. wykłady nt. miejsca Eucharystii w życiu Kościoła oraz zadania duszpasterskie w związku z ogłoszonym przez Jana Pawła II Rokiem Eucharystii w Kościele.
18 października 2004 r. w wieku 69 lat zmarł bp Stefan Moskwa, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, prepozyt Przemyskiej Kapituły Metropolitalnej. Pochodził z okolic Łańcuta. W ramach Konferencji Episkopatu Polski pełnił m.in. obowiązki: zastępcy przewodniczącego Komisji ds. Trzeźwości, był członkiem Komisji „Iustitia et Pax” oraz Komisji ds. Seminariów Duchownych (1984-89). W następnej kadencji (1989-94) był członkiem Komisji ds. Dialogu z Niewierzącymi.
Zmarł prof. Tomasz Strzembosz (74 l.), wybitny historyk specjalizujący się w dziejach ruchu oporu podczas II wojny światowej; przeciwstawiał się niektórym tezom propagandy żydowskiej odnośnie do mordu w Jedwabnem.
Sejm przez aklamację przyjął uchwałę oddającą hołd ks. Jerzemu Popiełuszce za jego heroiczną postawę.
22 października Sejm odrzucił projekt wprowadzenia kary śmierci do kodeksu karnego, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.
Prasa ujawniła, że jeden z morderców ks. Jerzego Popiełuszki - Leszek Pękala nosi obecnie nazwisko Paweł Leszek Nowak i pracuje w jednej z warszawskich firm obsługujących reklamowo Życie Warszawy.
Następcą gen. abp. Sławoja Leszka Głódzia w Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego został ks. płk Tadeusz Płoski, dotychczasowy kanclerz Kurii Polowej.
Rząd Belki utrzymał się: w Sejmie poparła go SdPl Borowskiego i posłowie niezrzeszeni, najbardziej obawiający się nowych wyborów.
Roman Prodi, przewodniczący Komisji Europejskiej, otrzymał doktorat honoris causa KUL, co wzbudziło wiele kontrowersji w środowiskach katolickich.
Grzegorz Żemek, b. dyrektor FOZZ i pracownik PRL-owskich wojskowych służb informacyjnych, został skazany na... 2 lata więzienia w zawieszeniu (w wyniku ugody z prokuratorem) za wyłudzenie 1,2 mln zł.
Podwyżka składek na ubezpieczenia społeczne, przeforsowana przez rząd Belki, spowoduje niekorzystny dla gospodarki wzrost kosztów pracy - ostrzegają niezależni od rządu ekonomiści.
Położono kamień węgielny pod budowę pomnika ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego „KL Warschau”.
Podobnie jak przy aferze Rywina, tak i przy aferze „Orlenu” pojawia się nazwisko Aleksandra Kwaśniewskiego.
Rozpoczęły się wypłaty tzw. dopłat unijnych dla rolników: na 1,5 mln gospodarstw rolnych objęły na razie 5 tys. rolników.
Przesłuchiwana przez sejmową komisję śledczą w sprawie afery „Orlenu” sędzia Barbara Piwnik, b. minister sprawiedliwości, zasłania się nagminnie niepamięcią.
W Poznaniu powstało pierwsze Biuro Informacji i Interwencji Europejskiej - inicjatorem jest poseł Marcin Libicki (PiS).
Białostocka prokuratura odkryła, że o manipulacjach nad tekstem ustawy o radiofonii i telewizji („lub czasopisma”...) informowana była na bieżąco asystentka Włodzimierza Czarzastego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu