Francja
Muzułmanki w chustach usunięte ze szkoły
Dwie muzułmańskie uczennice zostały wydalone ze szkoły w Alzacji, ponieważ odmówiły przychodzenia na lekcje bez islamskich chust na głowach. Obie uczennice otrzymały „definitywny zakaz udziału w zajęciach szkolnych” - poinformowały 20 października władze szkoły „Jean Mace du Mulhouse” w alzackiej Miluzie.
Od wejścia w życie z początkiem nowego roku szkolnego zakazu noszenia „wyraźnie widocznych” symboli religijnych w obiektach publicznych Francji przeprowadzono wiele rozmów z dziewczętami i ich rodzicami, które jednak nie doprowadziły do porozumienia - oświadczyły władze szkoły.
Rodzice mają jeszcze możliwość odwołania się od tej decyzji. Według informacji wydziałów oświaty, ogółem 17 uczennic muzułmańskich w Alzacji, 13 w Strasburgu i 4 (w tym dwie wykluczone) w Miluzie odmówiło zdjęcia islamskich chust na czas zajęć w szkole.
Kanada
Bp Wysocki wśród Polonii
W Montrealu przebywał biskup pomocniczy diecezji elbląskiej Józef Wysocki. Myślą przewodnią jego posługi były słowa św. Pawła z Listu do Galatów: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” (Ga 5,1), nawiązujące również do obchodzonej w tym roku 60. rocznicy Powstania Warszawskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Chiny
Pielgrzymki do sanktuariów
Reklama
W ramach rozpoczętego 17 października Roku Eucharystii katolicy chińscy zorganizowali już i zamierzają organizować w przyszłości pielgrzymki do istniejących w ich kraju sanktuariów maryjnych, łącząc je z modlitwami za Papieża. Mimo podejmowanych od dawna przez władze wysiłków, aby nie dopuścić do kontaktów Kościoła katolickiego w Chinach ze Stolicą Apostolską, zdecydowana większość wiernych zapoznała się z najnowszym listem apostolskim Jana Pawła II Mane nobiscum, Domine i z zawartymi w nim zaleceniami i wskazaniami.
16 października ponad 200 członków parafii Najświętszego Zbawiciela (Bei Tang) w Pekinie wzięło udział w pielgrzymce do pobliskiego sanktuarium Yan Qing na wzgórzach otaczających stolicę.
Od czasów Mao Tse-tunga (rządził Chinami w latach 1949-75) wszyscy kolejni przywódcy tego kraju podkreślali prawo władz do kontrolowania wewnętrznych spraw Kościoła za pośrednictwem tzw. Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików, do mianowania biskupów i sądzenia tych, którzy odrzucają tę pełną kontrolę.
Burundi
Zamordowano wikariusza biskupiego
Ks. Gerard Nzeyimana, wikariusz biskupi diecezji Bururi (na południu Burundi), zginął 18 października. Zamordowany kapłan pochodził z plemienia Tutsi i był znany z odważnego demaskowania i potępiania aktów przemocy, których ofiarami padali miejscowi mieszkańcy w ciągu ostatnich 11 lat wojny domowej.
Do tragedii doszło w okolicach jeziora Nyanza na południe od Bujumbury. Kilku uzbrojonych mężczyzn zatrzymało samochód, którym wikariusz jechał z trzema siostrami zakonnymi i dziewczynką. Napastnicy zmusili ich do wyjścia, okradli, następnie zaczęli znęcać się nad zakonnicami, po czym kazali im odejść. Księdza natomiast zabrali. „Wydaje się, że zabili go z zimną krwią, strzelając doń z broni palnej w głowę, prawdopodobnie z bliskiej odległości” - powiedział włoskiej agencji anonimowy informator.
Wojna domowa w Burundi trwa z różnym nasileniem od 1993 r. i pochłonęła dotychczas ponad 300 tys. ofiar, głównie ludności cywilnej. Zginęło w tym czasie także wielu ludzi Kościoła: biskupów, księży i sióstr zakonnych. 29 grudnia ub. r. w zasadzce koło Minago, na południe od Bujumbury, zginął nuncjusz apostolski w tym kraju 58-letni Irlandczyk - abp Michael A. Courtney.
Watykan
Reklama
Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka została uhonorowana jednym z najwyższych papieskich odznaczeń. Podczas uroczystości, która odbyła się 18 października w watykańskim Sekretariacie Stanu, ambasador Suchocka została damą Wielkiego Krzyża Orderu Błogosławionego Piusa IX, przyznawanego za zasługi dla Kościoła.
Malta
Pod hasłem: Kapłani formujący świętych dla nowego tysiąclecia - idąc śladami Pawła Apostoła odbył się w dniach 18-23 października na Malcie Międzynarodowy Kongres Kapłanów.
Kongres zakończyła pielgrzymka na wyspę Gozo, do miejsca, gdzie - według prastarej tradycji - wylądował św. Paweł w drodze na sąd do Rzymu. W tamtejszym sanktuarium Ta’ Pinu prefekt Kongregacji Duchowieństwa - kard. Dario Castrillón Hoyos zawierzył kapłanów Matce Bożej.
Oryginalny sposób dotarcia na to spotkanie wybrało ośmiu polskich księży, którzy pod dowództwem ks. kpt. Andrzeja Jaskuły wypłynęli z chorwackiego Dubrownika na Maltę jachtem „Strażnik Poranka”.
Tajlandia
Profesor Wydziału Komunikacji i Nauk Społecznych na Uniwersytecie w Săo Paulo, 60-letni Ismar de Oliveira Soares został wybrany na drugą już kadencję przewodniczącym Międzynarodowej Katolickiej Unii Prasy UCIP. Wyboru dokonano na 18. Międzynarodowym Kongresie UCIP w Bangkoku. Soares jest przewodniczącym UCIP od 2001 r.
Podczas kongresu przyznane też zostały nagrody. Złoty Medal UCIP imienia byłego sekretarza generalnego tej organizacji Pierre’a Chevaliera otrzymał młodzieżowy miesięcznik z Brazylii Mundo Jovem (Świat Młodych).
Nagrodę im. Titusa Brandsmy otrzymał wychodzący w Moskwie tygodnik katolicki Svet Evangelia.
UCIP od 1992 r. przyznaje co trzy lata Nagrodę Mediów im. Titusa Brandsmy (1881-1942). Brandsma pochodził z Fryzji, jako zakonnik pracował naukowo. Mając 51 lat był jednym z twórców i pierwszym rektorem Uniwersytetu Katolickiego w holenderskim Nijmegen. Wiele publikował na łamach pism katolickich, a w 1935 r. został ojcem duchownym Związku Dziennikarzy Katolickich w Holandii. Bardzo wcześnie ostrzegał przed zagrożeniami narodowego socjalizmu i potępiał prześladowania Żydów.
Po zajęciu Holandii przez hitlerowców w 1942 r. został aresztowany. Był przetrzymywany w różnych więzieniach, ostatnim z nich był obóz koncentracyjny w Dachau, gdzie został zamordowany. W 1985 r. Brandsma został ogłoszony błogosławionym.
W zakończonym 17 października kongresie UCIP uczestniczyło 1071 dziennikarzy, naukowców i wydawców z 84 krajów. Obecny był m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu - abp John Foley.
Międzynarodowa Katolicka Unia Prasy (Union Catholique Internationale de la Presse - UCIP) istnieje od 1927 r. i ma siedzibę w Genewie.
Tydzień na świecie
Powodzenie Roku Eucharystii zależy od tego, jak głęboka będzie w tym czasie nasza modlitwa - uważa kard. Francis Arinze, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. 14 października urząd ten ogłosił „sugestie i propozycje” obchodów Roku Eucharystii. Kardynał przypomniał, że zgodnie z intencją Jana Pawła II, ma to być „rok łaski”. „Jesteśmy wezwani, by celebrować Eucharystię, przyjmować ją, adorować z wiarą świętych” - pisze prefekt Kongregacji.
Watykan i Najwyższy Rabinat Izraela we wspólnym oświadczeniu uznały „święty charakter Jerozolimy dla wszystkich dzieci Abrahama” i zażądały środków do respektowania tego postanowienia. „Nie jesteśmy wrogami, lecz bez wątpienia partnerami w formułowaniu zasadniczych wartości moralnych niezbędnych dla przeżycia i dobrobytu ludzkości” - głosi dokument opublikowany 19 października w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej.
Z okazji Światowego Dnia Żywności, obchodzonego 16 października, w tym roku pod hasłem Bioróżnorodność dla bezpieczeństwa żywnościowego, Jan Paweł II zaapelował o „ochronę różnorodności biologicznej”. Dotyczy to także gwarancji dla najróżniejszych rodzajów zwierząt i roślin - podkreślił Papież w orędziu do przewodniczącego ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Jacquesa Dioufa. W podobnym tonie wypowiedział się sekretarz generalny ONZ Kofi Annan.
Do wierności misji głoszenia Chrystusa i Ewangelii pokoju od Atlantyku po Ural za pośrednictwem radia zachęcił Papież przedstawicieli chrześcijańskich nadawców z Europy uczestniczących w Konferencji Europejskich Rozgłośni Chrześcijańskich. Była ona połączona z obchodami 10. rocznicy powstania tego stowarzyszenia. Uczestników konferencji Jan Paweł II przyjął na audiencji 15 października.
Według międzynarodowych obserwatorów, wybory na Białorusi „zawiodły pod względem standardów międzynarodowych.
Ceny ropy naftowej na świecie pobiły kolejny rekord: 55 dolarów za baryłkę.
Socjalistyczny rząd Hiszpanii zapowiedział wsparcie dla komunistycznego reżimu Fidela Castro na Kubie.
Prezydent Stanów Zjednoczonych George Bush zapowiedział podpisanie ustawy zobowiązującej Departament Stanu do monitorowania „aktów antysemityzmu” - co jest „aktem antysemityzmu” nie zdefiniowano.
Japonia oświadczyła, że komunistyczna Korea Północna dysponuje już bombą atomową.
W Iraku ścięto tureckiego zakładnika.
Trybunał w Strasburgu rozpoczął procedurę w sprawie skargi złożonej przez grupę Czeczenów, obwiniających Rosję o łamanie praw człowieka.
Według Światowej Organizacji Zdrowia, w obozach dla uchodźców z Sudanu zmarło już prawie 80 tys. osób, a przed trwającymi w tym kraju rzeziami ludności uciekło ok. 1,5 mln ludzi.
Chiny i Rosja zakończyły trwający od lat 60. spór graniczny.
Amerykański sędzia federalny oddalił 20 powództw „ofiar holocaustu” przeciw włoskiej firmie ubezpieczeniowej, uznając roszczenia za bezpodstawne.
Amerykański pluton w Iraku odmówił wykonania zadania bojowego, motywując odmowę „wielkim niebezpieczeństwem akcji”. Żołnierzy aresztowano.
71 deputowanych z koalicji CDU/CSU domaga się utworzenia litewsko-polsko-rosyjskiego euroregionu, którego granice pokrywałyby się z granicami dawnych Prus Wschodnich.
W ciągu 10 lat ludność Rosji zmalała o 9 mln, a spadek liczby ludności jest najszybszy w świecie.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.