Ogłoszony niezgodnie z konstytucją stan nadzwyczajny zaowocował internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych.
Aby przypomnieć to tragiczne w historii Polski wydarzenie, w Małopolsce już w niedzielę 12 grudnia odprawiano Msze św. w intencji tych, którzy w tym czasie zginęli. Odbywają się wystawy, konferencje, dyskusje, koncerty. Obchody rocznicowe są organizowane przez krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej we współpracy m.in. z Solidarnością i Urzędem Województwa Małopolskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Krakowski IPN zachęca do udziału w ogólnopolskiej akcji Zapal Światło Wolności. Proponuje, aby 13 grudnia br. o godz. 19.30 zapalić w oknach świece symbolizujące pamięć o ofiarach stanu wojennego, a jednocześnie nasze przywiązanie do wolności. Blisko sto elektrycznych świec ze stosowną naklejką zostało rozesłanych m.in. do samorządów, ośrodków kultury, szkół, muzeów. Ponadto 200 lampek zostanie rozdanych 13 grudnia br. na Małym Rynku, na stanowisku edukacyjnym.
Jak przypominają organizatorzy, kampania społeczna „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków w czasie stanu wojennego, w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze ludzi na całym świecie. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także Jan Paweł II. Do udziału w akcji wezwał wówczas m.in. prezydent USA Ronald Reagan.