Ks. Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego, Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie na wstępie poinformował o liczbie nowych szafarzy. W tym roku tę posługę będzie pełnić 33 szafarzy. Wśród nich 24 siostry zakonne oraz 9 mężczyzn, w tym 1 brat zakonny. Szczególne wyrazy wdzięczności ks. Bełkot, odpowiedzialny za formację szafarzy, skierował m.in. do wykładowców kursu: ks. Łukasza Dyktyńskiego, ks. Jana Koclęgi, ks. Franciszka Dylusa i s. Iwony Kopacz.
Reklama
Marian Florek /Niedziela
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W homilii mówił o zaangażowaniu ludzi wiary w życie Kościoła. Apelował o realizm służby i bycia sobą według planu Boga, i z pomocą Jego łaski, bycia innym wobec świata i drugiego człowieka.
Po wręczeniu certyfikatów wyrazy podziękowania w imieniu nadzwyczajnych szafarzy na ręce abp. Wacława Depo złożył nowo mianowany szafarz Mariusz Książek:
– Ta posługa, którą podejmujemy, pomoże w naszym rozwoju duchowym i pomoże nam zgłębić tajemnicę Eucharystii. Szafarz ze swej służebnej natury powinien bliżej współpracować z kapłanami, ale wiemy, że my nie zastąpimy kapłanów. Im możemy tylko pomóc. Dlatego obiecujemy modlitwę, żeby szeregi kapłanów były liczne i żeby ich serca były gorliwe.
Potem już w mniej formalnej atmosferze wymieniono osobiste serdeczności, a następnie wszyscy stanęli do pamiątkowej fotografii.
Monika Książek
W poczuciu odpowiedzialności
Uszczęśliwieni misją nowi szafarze nie uchylali się od rozmowy z „Niedzielą”.
– Jestem w Ruchu Rodzin Nazaretańskich i poznałem rodziny, które potrzebują pomocy. Wewnętrzny głos powiedział mi, że muszę do nich pójść i dlatego jestem – zwierzył się Tomasz Sowiński.
– Myślę, że jest to ważna posługa, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy liczba kapłanów się zmniejsza. My, jako nadzwyczajni szafarze, musimy dać świadectwo naszej wiary, służąc innym ludziom – deklaruje Marcin Duda.
– Jako nadzwyczajny szafarz mam pozwolenie na wystawienie Najświętszego Sakramentu i prowadzenie adoracji. A gdy zdarzy się nagła sytuacja, mogę udzielić Komunii św. – tłumaczyła istotę posługi s. Noela, przełożona Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Olsztynie.
Monika Książek
Reklama
– Jeżeli ksiądz proboszcz ma rozeznanie w osobach, które należą do parafialnej wspólnoty, proponuje pewną posługę, to należy w imię odpowiedzialności za wspólnotę poczuć również osobistą odpowiedzialność. Ktoś to musi podjąć. Ale podchodzimy do tego ważnego dla nas wszystkich wydarzenia onieśmieleni i z drżeniem.
Nadzwyczajny szafarz nie tylko udziela Komunii św. podczas Eucharystii, ale i poza nią np. w szpitalu jako wiatyku osobom umierającym, w domach osób chorych w pierwszy piątek miesiąca. Ma też władzę wystawiania Najświętszego Sakramentu w formie zwyczajnej w puszce albo w monstrancji. Szafarze nie mogą tylko błogosławić, ale mogą przeprowadzać nabożeństwa majowe, czerwcowe czy październikowe z wystawionym Najświętszym Sakramentem – powiedział Mariusz Książek
To już 10. grupa szafarzy, która zyskuje stosowne uprawnienia. Pierwsi szafarze pojawili się w 2012 r., kiedy to na stolicę biskupią w archidiecezji częstochowskiej wstąpił obecny metropolita abp Wacław Depo.
– Przez wszystkie lata mojej biskupiej obecności już ok. 300 osób wstąpiło w służbę lokalnego Kościoła. Bardzo się cieszę, że dzisiaj mogę potwierdzić tę łaskę dla kolejnej grupy, a posłanie na progu świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku to kolejne zobowiązanie, aby iść w pokoju Chrystusa do ludzi – mówił po zakończeniu uroczystości abp Depo.
Uprawnieni szafarze reprezentują 8 parafii. Z Częstochowy są to wspólnoty: św. Jadwigi Królowej, św. Kaspra de Bufalo, Miłosierdzia Bożego i św. Stanisława BM.
Stanowią grupę 393 osób, w tym 188 to siostry zakonne, 3 panie życia konsekrowanego, 194 świeckich mężczyzn oraz 8 braci zakonnych.