Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Głoszenie sprawiedliwości, prawdy, wierności i miłości wobec bliźniego, we wszystkich swych praktycznych przejawach, jest nierozłączną częścią całościowego przepowiadania Ewangelii. Nauczanie to, w swej integralności i pozostające w pełnej zgodności ze społeczną nauką Kościoła, będzie znacznie skuteczniejsze, jeśli zostanie połączone z osobistym przykładem i jeśli stale będzie mu się towarzyszyło i niezmordowanie do niego zachęcało.
Jan Paweł II - papież
Z przemówienia do biskupów Kolumbii, przebywających z wizytą ad limina apostolorum - 30 września 2004 r.

Msza św. beatyfikacyjna

Reklama

3 października podczas uroczystej Mszy św. beatyfikacyjnej na Placu św. Piotra Jan Paweł II ogłosił pięcioro nowych błogosławionych. Są nimi: Piotr Vigne (1670-1740), założyciel Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Sakramentu, i o. Józef-Maria Cassant (1878-1903), cysters; dwie siostry zakonne: Niemka Anna Katharina Emmerick (1774-1824), kanoniczka regularna św. Augustyna, i Włoszka Maria Ludwika de Angelis (1880-1962) ze Zgromadzenia Córek Matki Bożej Miłosierdzia z Sawony; oraz Karol Habsburg (1887-1922), ostatni cesarz Austrii i król Węgier.
Mszy św. przewodniczył w obecności Papieża prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych - kard. José Saraiva Martins. Nawiązując do postaci nowych błogosławionych, Papież podkreślił, że o. Piotr Vigne „stał się prawdziwym uczniem i misjonarzem wiernym Kościołowi”, o. Józef-Maria Cassant „zawsze pokładał ufność w rozważaniu tajemnicy Męki i w jedności z Chrystusem obecnym w Eucharystii”, a życie błogosławionej Ludwiki de Angelis „było całkowicie poświęcone chwale Bożej i posłudze Jemu podobnych”. Bł. Anna Katharina Emmerick „czerpała siły z Przenajświętszej Eucharystii, a jej przykład otwierał serca biednych i bogatych, ludzi prostych i wykształconych, na całkowite oddanie się w miłości Jezusowi Chrystusowi”. Natomiast cesarz Karol był „człowiekiem pokoju”, który - objąwszy rządy podczas pierwszej wojny światowej - usiłował wprowadzać w życie pokojowe inicjatywy papieża Benedykta XV. „Niech będzie dla nas wszystkich wzorem, zwłaszcza dla tych, którzy dzisiaj ponoszą odpowiedzialność polityczną w Europie!” - apelował Papież.
Jan Paweł II zachęcił wierzących do naśladowania nowych błogosławionych. „Razem z całym Kościołem wysławiamy Pana i wyrażamy Mu wdzięczność za nadzwyczajne rzeczy, jakich dokonał w tych dobrych i wiernych sługach Ewangelii”.
Na zakończenie Mszy św. Papież odmówił wraz z wiernymi modlitwę maryjną Anioł Pański. „W tę pierwszą niedzielę października, miesiąca poświęconego w szczególny sposób Matce Bożej Różańcowej, zachęcam wszystkich do odmawiania tej pięknej modlitwy, naśladując w ten sposób nowych błogosławionych” - powiedział Ojciec Święty. Przed modlitwą pozdrowił pielgrzymów w ich językach ojczystych, polecając ich wstawiennictwu nowych błogosławionych.

Jan Paweł II do Polaków

„Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów z Polski i z Polonii. Rozpoczęliśmy październik - miesiąc Różańca. Jutro przypada święto Matki Bożej Różańcowej. Jej opiece powierzam Kościół święty i moją posługę w nim. Jej też zawierzam sprawy pokoju na świecie, a także w rodzinach i sumieniach ludzkich. Niech Bóg wszystkim błogosławi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna, 6 października 2004 r.

Nowa książka Jana Pawła II: „Pamięć i tożsamość. Rozmowy na przełomie tysiącleci”

Zapowiedziano nową publikację autorstwa Jana Pawła II: Pamięć i tożsamość. Rozmowy na przełomie tysiącleci. W nawiązaniu do wielkich tematów historii XX wieku podejmie ona problemy filozoficzne i egzystencjalne pytania, jakie zadaje sobie współczesny człowiek.
Nowa książka Jana Pawła II ukaże się w języku włoskim nakładem Wydawnictwa Rizzoli.

Ojciec Święty laureatem nagrody Prix du Courage Politique

Reklama

2 października Jan Paweł II otrzymał w Watykanie prestiżową nagrodę Prix du Courage Politique w uznaniu dla jego wkładu w dzieło pokoju na świecie. Nagroda przyznawana jest przez czasopismo Politique Internationale, francuskie Stowarzyszenie Polityki Zagranicznej z Sorbony oraz niedawno powstałą francuską telewizję katolicką Ka-Te-O. Redaktor naczelny Politique Internationale - Patrick Wajsman podkreślił, że przyznano ją temu, kto „mimo iż prowadzi dialog z Wiecznością, stworzył na tej ziemi gigantyczne dzieło podyktowane intuicją wolności, która nie ma sobie równych w historii”.
Dziękując za wyróżnienie, Papież podkreślił, że jest ono okazją do zwrócenia uwagi na pokojową misję Kościoła na świecie i skierowania „nowego apelu o pokój i budowę braterskiej wspólnoty między narodami”. Jan Paweł II objął myślą dziennikarzy, których świadectwo i publikacje, jak powiedział, służą pokojowi i wolności, i którzy płacą wysoką cenę w czasie konfliktów. „Myślę o zakładnikach i ich rodzinach, niewinnych ofiarach przemocy i nienawiści, wzywając wszystkich ludzi dobrej woli do poszanowania życia osób” - podkreślił Ojciec Święty, dodając, że niekiedy żądania porywaczy prowadzą do handlu życiem ludzkim. „Droga przemocy jest drogą bez wyjścia” - zakończył Jan Paweł II.

Biskupi Kolumbii z wizytą „ad limina”

Do osobistego świadczenia o nauce i wartościach Ewangelii zachęcił biskupów kolumbijskich, kończących swą wizytę ad limina w Watykanie, Jan Paweł II. W przemówieniu wygłoszonym do nich 30 września podkreślił, że mają głosić sprawiedliwość, prawdę, wierność Bogu i miłość. Ojciec Święty przedstawił ogólny obraz obecnej sytuacji społeczno-kościelnej w Kolumbii oraz zaproponował środki, które winny prowadzić do przezwyciężenia istniejących trudności i wytyczać dalszą drogę rozwoju miejscowego Kościoła.
Jan Paweł II mówił o trudnej sytuacji, jaką przeżywa Kolumbia z powodu nieustannych zamachów na życie, wolność i godność osób, a także z powodu wzrostu liczby porwań. To ostatnie zjawisko „pokazuje po raz kolejny perwersję, jaką może osiągnąć nikczemność ludzka, gdy w imię złowieszczych interesów traci się wszelką perspektywę moralną oraz nie uznaje się ani nie szanuje najbardziej podstawowych praw człowieka”. Według Ojca Świętego, w Kolumbii plagi te mają swe korzenie w handlu narkotykami, powiązanym z wieloma dziedzinami życia - handlu, który od wielu lat obciąża cały naród niezliczonymi ujemnymi skutkami we wszystkich środowiskach życia społecznego.

Audiencja dla prezydentów Rumunii i Pakistanu

30 września Jan Paweł II przyjął w Watykanie m.in. prezydentów: Rumunii - Iona Iliescu i Pakistanu - Perweza Muszarrafa. Audiencja dla prezydenta Pakistanu trwała 20 min, z czego 10 min obaj mężowie stanu rozmawiali w cztery oczy.
„W tym okresie niepokoju i przemocy” Papież zachęcił prezydenta Pakistanu i jego współobywateli do dalszego szerzenia „ducha dialogu i tolerancji”. „Tylko uznanie wzajemnego zrozumienia między narodami na drodze szczerej i otwartej wymiany idei może przynieść światu prawdziwą sprawiedliwość i pokój” - stwierdził Ojciec Święty.
Perwez Muszarraf, który był po raz pierwszy w Watykanie, podarował Papieżowi zielony islamski dywan do modlitwy, otrzymał natomiast zestaw medali pontyfikatu.
Audiencja dla prezydenta Rumunii związana była z otwarciem w Muzeach Watykańskich wystawy zatytułowanej Stefan Wielki - pomost między Wschodem a Zachodem. Dla Jana Pawła II spotkanie to było okazją do przypomnienia „ze wzruszeniem niezapomnianej wizyty” w Rumunii w maju 1999 r. „Jako pielgrzym wiary i nadziei przyjęty zostałem gorąco i entuzjastycznie przez Pana i władze państwowe, przez Jego Świątobliwość Patriarchę Teoktysta i cały lud czcigodnego Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego” - powiedział Ojciec Święty. Życzył narodowi rumuńskiemu pomyślności i pokoju, zapewniając o swej modlitwie.

Strona internetowa w języku arabskim

Radio Watykańskie rozszerzyło swoją ofertę. Za pośrednictwem internetu są przekazywane informacje w języku arabskim. Na stronie www.vaticanradio.org, obok informacji w 19 językach europejskich i pięciu azjatyckich, znalazł się obecnie link na stronę redakcji arabskojęzycznej tej rozgłośni.
Otwierając nową stronę internetową, Stolica Apostolska uzyskała możliwość przekazywania tą drogą informacji o Kościele również do tych krajów arabskich, w których misyjna działalność chrześcijańska jest zabroniona i karalna.
Za wiadomości umieszczane na stronie arabskojęzycznej jest odpowiedzialny pochodzący z Lizbony jezuita - ks. Joseph Zogheib, prowadzący redakcję rozgłośni watykańskiej w języku arabskim.
Radio Watykańskie nadaje audycje w języku arabskim już od 1948 r.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Drugi Szczyt Pielgrzymkowy – Na Imieniny do Maryi Jasnogórskiej

2024-08-24 09:11

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

pielgrzymka

pielgrzymi

Karol Porwich/Niedziela

Drugi sierpniowy tzw. szczyt pielgrzymkowy rozpoczął się na Jasnej Górze. Na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, 26 sierpnia, przybędą kolejne tysiące pieszych pątników głównie z arch. łódzkiej, katowickiej i częstochowskiej, ale też np. z diec. tarnowskiej. Przyjadą również cykliści m.in. z diec. drohiczyńskiej, czy pielgrzymi na rolkach z warszawskiego Bemowa. Do sanktuarium dotrze nawet Akademicka Pielgrzymka Biegowa z Bydgoszczy.

Jako pierwsi na uroczystości odpustowe przyszli pątnicy 556. Pieszej Pabianickiej Pielgrzymki. Tak, jak wszystkim grupom z arch. łódzkiej towarzyszyło im hasło „W jednym Duchu Jedno Ciało”. Eucharystia pod przewodnictwem kardynała Grzegorza Rysia sprawowana będzie o godz. 8.00 w Kaplicy Matki Bożej. Zapis o pierwszej pabianickiej pielgrzymce znajduje się w kronikach parafii św. Mateusza. Widnieje przy nim rok 1468.
CZYTAJ DALEJ

Setki dzieci przeżywają aborcje i są pozostawiane na śmierć w Kanadzie

2024-08-23 20:00

[ TEMATY ]

aborcja

ciąża

dzieci nienarodzone

pozostawione na śmierć

Adobe.Stock

Nowe, wstrząsające badanie wykazało, że ponad 11% kanadyjskich dzieci abortowanych w drugim trymestrze ciąży w latach 1989-2020 urodziło się żywych, a zdecydowana większość została pozostawiona na śmierć - informuje portal LiveSiteNews.com.

Badanie przeprowadzone przez statystyków medycznych z Uniwersytetu w Montrealu wykazało, że jedno na czworo dzieci abortowanych w 23 tygodniu ciąży w Quebecu rodzi się żywe. Jednym z "powikłań" późniejszych aborcji jest "żywe urodzenie", a "wskaźnik żywych urodzeń" po aborcji wzrósł w Quebecu, najbardziej zauważalnie w przypadku aborcji między 20 a 24 tygodniem ciąży czytamy na portalu LiveSiteNews.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej 2024 (dzień 9.)

2024-08-25 00:00

[ TEMATY ]

Nowenna do Matki Bożej Częstochowskiej

Karol Porwich/Niedziela

Nowenna przed Uroczystością Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej trwa od 17 do 25 sierpnia przez dziewięć kolejnych dni, podczas których odmawiamy przypisane na każdy dzień poniższe modlitwy.

WPROWADZENIE
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję