Reklama

Bazylika św. Floriana

Krakowskie „ścieżki Jana Pawła II”

Niedziela Ogólnopolska 41/2004

Wnętrze bazyliki św. Floriana w Krakowie

Wnętrze bazyliki św. Floriana w Krakowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Kraków to jedyne na świecie miasto związane z życiem i działalnością Ojca Świętego Jana Pawła II od lat młodzieńczych, przez studia polonistyczne, pracę robotnika w Solvayu, studia w konspiracyjnym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. W Krakowie są miejsca, które przypominają jego święcenia, posługę kapłańską i biskupią, pracę profesorską i duszpasterską oraz miejsca związane z jego obecnością podczas pielgrzymek do ojczyzny...
Powołanie kard. Karola Wojtyły w 1978 r. na Stolicę św. Piotra sprawiło, że Kraków na różne sposoby wyraża swą więź ze swoim wielkim Rodakiem. Przed kilku laty, dzięki zaangażowaniu Urzędu Miasta Krakowa, powstały „Ścieżki Jana Pawła II” - oznaczona trójkątnymi znakami z wpisanym w środek krzyżem papieskim trasa turystyczna obejmująca 20 najbardziej charakterystycznych obiektów w Krakowie. Szlak ten, zaznaczony na planach Krakowa i opisany w specjalnym przewodniku, który można otrzymać w punktach informacji turystycznej, może stać się dla odwiedzających Kraków turystów i pielgrzymów doskonałą okazją do poznania miasta i drogi, jaką Ojciec Święty Jan Paweł II przebył od kapłaństwa do wyboru na Stolicę Piotrową. Na krakowskich „Ścieżkach Jana Pawła II” ważnym miejscem jest kolegiata św. Floriana, gdzie ks. Karol Wojtyła przez dwa lata pełnił posługę wikarego.
Kolegiata św. Floriana w Krakowie, którą Jan Paweł II podniósł do godności bazyliki, swe istnienie zawdzięcza rzymskiemu męczennikowi - św. Florianowi, którego relikwie papież Lucjusz III podarował Kościołowi krakowskiemu. Przyjęcie w 1184 r. relikwii wczesnochrześcijańskiego Męczennika jako daru od papieża połączone z obecnością w Krakowie papieskiego wysłannika - kan. Idziego, późniejszego biskupa Modeny i arcybiskupa Rawenny, było wydarzeniem niezwykłym, przydało blasku i znaczenia katedrze Wawelskiej i było wyrazem dobrych stosunków między biskupstwem krakowskim a papieżem. Relikwie Męczennika złożono pośrodku katedry Wawelskiej, która stała się centralnym miejscem jego kultu.
Troska o rozwój kultu św. Floriana sprawiła, że bp Gedko wraz z księciem Kazimierzem II Sprawiedliwym w 1185 r. - co odnotował w swej kronice Jan Długosz - postanowili na cześć świętego męczennika zbudować poza murami miasta (extra muros Cracoviae), z wielkim nakładem kosztów, kościół kunsztownej roboty.
O lokalizacji kościoła mówi legenda. Wóz zaprzężony w woły z relikwiami św. Floriana w drodze na Wawel nagle się zatrzymał. Uznano to za znak, że Święty sam wybrał miejsce swego kultu. W 1212 r. kościół był już gotowy, a konsekrował go bp Wincenty Kadłubek. Dzięki sławie relikwii św. Floriana do kościoła ściągali liczni pielgrzymi. Po drodze na Wawel odwiedzali go królowie, książęta, biskupi, poselstwa, kupcy. Aby obsłużyć ten ruch pielgrzymkowy, wokół kościoła zaczęła powstawać i rozrastać się osada nazwana Florencją, która w 1366 r. otrzymała lokację miejską od króla Kazimierza Wielkiego. Z czasem zaczęto ją nazywać Kleparzem. Austriacy po trzecim rozbiorze Polski przyłączyli Kleparz do Krakowa i stał się on przedmieściem. Droga, która od kolegiaty św. Floriana przez ulicę Floriańską, Rynek i ulicę Grodzką prowadzi na Wawel, z czasem stała się via regia - drogą królewską. W skarbcu bazyliki, mimo burzliwej historii kościoła, często plądrowanego i palonego podczas najazdów, znajduje się wiele cennych pamiątek, świadczących o wielkim znaczeniu kolegiaty dla miasta i kultu św. Floriana.
Patronat i opieka nad kolegiatą św. Floriana od początku należały do króla. On też wyznaczał prepozytów, którymi byli zazwyczaj rektorzy i profesorowie Akademii.
Od 1401 r., po odnowieniu Akademii Krakowskiej przez św. Jadwigę i Władysława Jagiełłę, aby zapewnić byt profesorom, kościół świętofloriański na mocy bulli papieża Bonifacego IX został wcielony do Uniwersytetu, który odtąd obsadzał w kolegiacie prałatury i kanonie. W średniowieczu bowiem i w późniejszych stuleciach profesorowie teologii nie otrzymywali pensji, lecz utrzymywali się z prebend i beneficjów kościelnych. Z kolegiaty świętofloriańskiej wyszło wielu sławnych ludzi, a wśród nich pięciu prymasów Polski, z których najsławniejszy był pierwszy prymas - Mikołaj Trąba, ośmiu kanclerzy państwa, wielu rektorów Uniwersytetu, profesorów, pisarzy, kaznodziei i duszpasterzy. Do grona tych postaci w 1949 r. dołączył ks. dr Karol Wojtyła.

* * *

Do kolegiaty św. Floriana ks. Karol Wojtyła został przeniesiony w marcu 1949 r. Kilka miesięcy wcześniej, będąc wikariuszem w parafii w Niegowici, 16 grudnia 1948 r. obronił na Uniwersytecie Jaglellońskim pracę doktorską z teologii. Tu, kontynuując swoją pracę naukową, podejmował różne zadania duszpasterskie. „Zgodnie z wolą proboszcza - ks. prał. Tadeusza Kurowskiego, rozpocząłem katechizację starszych klas licealnych, a także duszpasterstwo wśród studentów szkół wyższych - napisał Ojciec Święty w książce Dar i Tajemnica. - Duszpasterstwo akademickie w Krakowie - wyjaśnia w tym samym dziele Ojciec Święty - miało swoje centrum przy kościele św. Anny, lecz w związku z powstaniem nowych uczelni, powstała potrzeba stworzenia nowego ośrodka, właśnie przy kościele św. Floriana”. Swoją pracę wśród młodzieży akademickiej rozpoczął od „systematycznych wykładów nauki wiary”. Pierwszą konferencję wygłosił na temat: Rozważanie o istocie człowieka.
Ks. Karol Wojtyła stosował różne, często nowatorskie, formy duszpasterstwa, m.in. organizował studenckie rekolekcje zamknięte w klasztorze Kamedułów na Bielanach, w Czernej, w domu Sióstr Karmelitanek. Aby wzbogacić liturgię podczas większych uroczystości, wprowadził śpiew gregoriański, tworząc w tym celu chórek, dla zainteresowanych prowadził wykłady z teologii i filozofii, organizował wycieczki i obozy wędrowne dla studentów.
Duszpasterstwo ks. Karol Wojtyła prowadził do jesieni 1951 r. Ale i potem, gdy abp Eugeniusz Baziak skierował go do pracy naukowej i ks. Wojtyła zamieszkał przy ul. Kanoniczej w Krakowie, nie ustała więź z DA u św. Floriana. Wokół ks. Karola powstała wspólnota przyjaciół, tzw. „Środowisko”, które utrzymywało z nim kontakt jako z księdzem, biskupem, później kardynałem i obecnie utrzymuje z Ojcem Świętym.
Pracę ks. Karola Wojtyły w tej parafii upamiętnia ufundowana w 1982 r. przez parafian tablica. Podobna pamiątkowa tablica zawisła także w 2002 r. pod oknem pokoju wikarówki, w której mieszkał ks. Karol. W parafii znajduje się szczególny dar od Ojca Świętego - ornat, w którym 13 maja 1981 r. odprawił poranną Mszę św. z udziałem pielgrzymów z parafii św. Floriana.

* * *

Podczas ostatniej pielgrzymki do ojczyzny Ojciec Święty na chwilę zatrzymał się przed kościołem, ucałował relikwie św. Floriana i ze wzruszeniem wspomniał swą pracę w tej parafii, następnie udzielił wszystkim swego apostolskiego błogosławieństwa, a na pamiątkę spotkania pozostawił parafii złoty kielich z pateną.
Na białej bryle bazyliki św. Floriana, która zamyka pl. Matejki z pomnikiem Grunwaldzkim pośrodku, naprzeciw Barbakanu, umieszczono trójkątny znak, informujący, że jest to kościół związany z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Obok niego umieszczono drugi znak, mówiący, że jest to miejsce na „Krakowskim Szlaku Świętych”, które kryje relikwie jednego z pierwszych męczenników chrześcijaństwa. W tym roku Kościół krakowski i Uniwersytet Jagielloński, z którym przez wiele wieków była związana kolegiata św. Floriana, czciły 1700-lecie śmierci tego Świętego. Z tej okazji na Wawelu i w bazylice św. Floriana odbyły się sesje naukowe, wystawy, koncerty i uroczystości religijne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: 7. niedziela zwykła

2025-02-21 13:02

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Saul wyruszył ku pustyni Zif, a wraz z nim trzy tysiące doborowych Izraelitów, aby wpaść na trop Dawida na pustyni Zif. Dawid wraz z Abiszajem zakradli się w nocy do obozu; Saul właśnie spał w środku obozowiska, a jego dzida była wbita w ziemię obok głowy. Abner i ludzie leżeli uśpieni dokoła niego. Rzekł więc Abiszaj do Dawida: «Dziś Bóg oddaje wroga twojego w twe ręce. Teraz pozwól, że przybiję go dzidą do ziemi, jednym pchnięciem, drugiego nie będzie trzeba». Dawid odparł Abiszajowi: «Nie zabijaj go! Któż bowiem podniósłby rękę na pomazańca Pańskiego, a nie poniósł kary?» Wziął więc Dawid dzidę i bukłak na wodę od wezgłowia Saula i poszli sobie. Nikt ich nie spostrzegł, nikt o nich nie wiedział, nikt się nie obudził. Wszyscy spali, gdyż Pan zesłał na nich twardy sen. Dawid oddalił się na przeciwległą stronę i stanął na wierzchołku góry w oddali, a dzieliła go od nich spora odległość. Wtedy Dawid zawołał do Saula: «Oto dzida królewska, niech przyjdzie który z pachołków i weźmie ją. Pan nagradza człowieka za sprawiedliwość i wierność: Pan dał mi ciebie w ręce, lecz ja nie podniosłem ich przeciw pomazańcowi Pańskiemu».
CZYTAJ DALEJ

Mamy istotny przełom w kampanii wyborczej!

2025-02-21 18:01

[ TEMATY ]

polityka

Karol Porwich/Niedziela

Karol Nawrocki

Karol Nawrocki

Analiza sondaży wykonywanych w miesiącu lutym pozwala na sformułowanie tezy, iż osiągnęliśmy istotny przełom w kampanii wyborczej. Jak postaram się to pokazać, jesteśmy bliscy remisu w II turze, co oznacza, że Karol Nawrocki po trzech miesiącach dogonił Rafała Trzaskowskiego.

Moja prognoza II tury na dzień 21 lutego jest następująca
CZYTAJ DALEJ

Afryka: Islamscy terroryści ścięli w kościele głowy 70 chrześcijanom, w tym kobietom i dzieciom

2025-02-22 10:08

[ TEMATY ]

zbrodnia

prześladowanie chrześcijan

Demokratyczna Republika Konga

islamscy terroryści

Adobe Stock

Islamistyczni terroryści ścięli w kościele głowy 70 osobom

Islamistyczni terroryści ścięli w kościele głowy 70 osobom

W Demokratycznej Republice Konga islamistyczni terroryści ścięli w kościele głowy 70 osobom, w tym kobietom i dzieciom - poinformowała międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan na świecie.

Według tej organizacji masakry dopuścili się wywodzący się z sąsiedniej Ugandy bandyci z Sojuszniczych Sił Demokratycznych (ADF), grupy powiązanej z tzw. Państwem Islamskim (IS).
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję