Życiorys
Święty Krzysztof pochodził z Małej Azji, z prowincji rzymskiej Licji. Tam też ok. 250 r. poniósł śmierć męczeńską za panowania cesarza Decjusza. Św. Krzysztof jest jednym z 14 wspomożycieli, czyli szczególnych patronów uznawanych przez Kościół.
Legenda
Z powodu braku szczegółowych informacji o św. Krzysztofie, średniowiecze na podstawie imienia „niosący Chrystusa” stworzyło popularną legendę o tym świętym. Według Złotej Legendy Jakuba de Voragine Krzysztof był olbrzymem, który wyróżniał się niezwykłą siłą. Chcąc odpokutować swoje grzeszne życie, postanowił zamieszkać nad Jordanem, w miejscu, gdzie woda była płytsza, by przenosić na swoich potężnych barkach pielgrzymów, idących ze Wschodu do Ziemi Świętej. Pewnej nocy usłyszał głos dziecka, prosiło o przeniesienie na drugą stronę. Kiedy wziął je na ręce, poczuł ogromny ciężar, z którym nie mógł sobie poradzić. Nie mogąc zrobić kroku, Krzysztof zapytał: „Kim ty jesteś, Dziecię?”. Dziecko odpowiedziało: „Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając Mnie, dźwigasz cały świat”. Podczas przenoszenia Chrystus wyjawił Krzysztofowi jego przyszłe losy i rychłą śmierć męczeńską.
Kult i patronat
Opowieść o św. Krzysztofie kojarzy się z przekraczaniem wody, przechodzeniem „na drugą stronę” – drugą stronę mostu, brodu, rzeki. Przejście przez wodę to odwieczny symbol wielkiej przemiany w życiu, podjęcia ważnych decyzji, rozpoczęcia nowego etapu w życiu. Św. Krzysztof został patronem mostów i brodów, przewoźników, żeglarzy i innych podróżników. Oczywiście wraz z rozwojem motoryzacji przypisywano mu kolejny patronat. W dzisiejszych czasach stał się bardzo popularnym patronem kierowców.
Ikonografia
W ikonografii św. Krzysztof przedstawiany jest jako olbrzym przechodzący przez rzekę, na barkach niesie Dzieciątko Jezus, w ręku trzyma maczugę, czasami kwitnącą.
Pomóż w rozwoju naszego portalu