Rekolekcje przed przyjęciem posługi lektora, które odbyły się w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie w dniach 26-28 listopada, prowadzili ks. Paweł Wróbel, duszpasterz diecezjalny LSO, i ks. Michał Sokalski, zastępca duszpasterza diecezjalnego LSO. Towarzyszyli oni młodym w rozeznawaniu powołania do głoszenia Słowa Bożego, m.in. na przykładzie Samuela i jego słów: „To ja, poślij mnie”.
Ich zwieńczeniem było udzielenie im posługi lektoratu przez abp. Wacława Depo. Podczas Mszy św. celebrowanej w kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego 80 nowych młodych, radosnych, odważnych i zdolnych ministrantów otrzymało krzyże lektorskie oraz księgę Pisma Świętego Nowego Testamentu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Beata Pieczykura/Niedziela
Reklama
Do młodych, którzy zdecydowali się wzrastać w mądrości ewangelicznej i w świetle Ewangelii i Eucharystii, metropolita częstochowski mówił, że „chrześcijaństwo jest spotkaniem osobowym Boga i człowieka, że było, jest i pozostaje religią więzi”. – Religia to nie tylko system zakazów i przepisów, ale osobista więź i spotkanie z Bogiem żywym, który jest – podkreślił abp Depo. Przypomniał, że podstawowym zadaniem Adwentu jest uświadomieniem sobie prośby: „Przyjdź, Panie Jezu” oraz to, że przyjście Chrystusa na świat dokonało się przez wiarę i Maryi. Dlatego zachęcił zebranych, by wpatrywali się w Maryję i razem z Nią podchodzili do Chrystusa. – Uwierzyć w słowo Boga, które zostało objawione człowiekowi. Prosić o głębię wiary w Ducha Świętego wprost w naszym odczytywaniu i rozumieniu prawd, o które prosimy. Zgoda nawet na niezrozumienie woli Bożej, która się wypełnia w wydarzeniach – takie zadania na okres Adwentu pozostawił wszystkich zebranym abp Depo. Lektorom życzył, aby „kiedyś stanęli na ziemi Jezusa i Jego Matki jako świadkowie tej prawdy, którą głoszą”, a także namawiał, by zapisywali „swoje daty łaski spotkania z Chrystusem żyjącym i zmartwychwstałym”.
Beata Pieczykura/Niedziela
Rektor WSD ks. Ryszard Selejdak powitał zgromadzonych i przypomniał: – Głównym zadaniem lektorów jest czytane Słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym. Pełnienie tej funkcji daje im możliwość dalszego duchowego rozwoju i większego udziału w odpowiedzialności za wspólnotę Kościoła, przede wszystkim jednak przez pełnienie tej funkcji stają się oni wiarygodnymi świadkami wiary.
W radosny dzień rozpoczynający Adwent ks. Paweł Wróbel mówił: – Czekamy na żywe Słowo Boga, które ma przyjść do nas – Jezusa Chrystusa. Chcemy też wsłuchiwać się w słowo, głoszone z kart Pisma Świętego i dzięki nowym lektorom posługę głoszenia będziemy pełnić w parafiach.
Beata Pieczykura/Niedziela
To ważny i radosny dzień dla nowych lektorów. Tak o tej uroczystości opowiadają. – Dzisiaj uczestniczę w moim jakby awansowaniu do rangi lektora. Ta służba daje mi radość życia, to takie ważne przeżycie. Służyć przy ołtarzu to coś wspaniałego – powiedział Mikołaj z parafii św. Stanisława BM w Częstochowie. Lektorzy z parafii św. Jana Pawła II, św. Brata Alberta i św. Wojciecha w Zawierciu – Szymon, Mateusz i Filip w Zawierciu posługę ministrancką pełnią od przyjęcia I Komunii św. Filip z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła opowiadał, że przygotowanie nie było łatwe, a najtrudniej było zapamiętać wszystkie księgi Starego Testamentu. Oskar, również z tej parafii, jest ministrantem od 4 lat i zachęcił go proboszcz.