Reklama

Korzenie

Europa wspólnotą ducha

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha” - słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, wypowiedziane podczas przemówienia wygłoszonego w Gnieźnie w 1997 r. podczas nawiedzenia relikwii św. Wojciecha w 1000-lecie jego męczeńskiej śmierci, stały się odtąd jego duchowym przesłaniem kierowanym w kolejnych wystąpieniach do wszystkich narodów Europy i ich przywódców. Stają się one szczególnie wymowne w obecnym, 2004 roku, który zapisze się w historii kontynentu europejskiego jako rok integracji ze strukturami Wspólnoty Europejskiej dziesięciu nowych krajów. Słowa Ojca Świętego o Europie jako wspólnocie ducha wpisują się głęboko również w treść tych przemówień, w których Papież przypomina o chrześcijańskich korzeniach Europy. Niestety, głos ten nie zawsze jest słyszany przez twórców nowego porządku ustrojowego w Europie. Świadczy o tym brak odniesienia do Boga i wartości chrześcijańskich w tekście preambuły do konstytucji europejskiej. Tymczasem „wyzwanie to stawia - zdaniem Jana Pawła II - przed wierzącymi [w Polsce] zadanie aktywnego budowania wspólnoty ducha w oparciu o wartości, które pozwoliły przetrwać dziesięciolecia programowej ateizacji” (Przemówienie Jana Pawła II do uczestników Narodowej Pielgrzymki do Rzymu, 18 maja 2003 r.).
Zadanie budowania „Europy jako wspólnoty ducha w oparciu o wartości chrześcijańskie” - bo o takie, a nie inne tutaj chodzi - powierza Ojciec Święty nam, Polakom, i wszystkim mieszkańcom jednoczącej się Europy. W tym samym przemówieniu wygłoszonym na Placu św. Piotra w Rzymie Papież mówił: „Wejście w struktury Unii Europejskiej, na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego Narodu i bratnich Narodów słowiańskich wyrazem jakiejś dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy. Europa potrzebuje Polski. Kościół w Europie potrzebuje świadectwa wiary Polaków”.
O prawdziwości tych słów przekonałem się już w latach 90. ubiegłego stulecia, posługując jako duszpasterz wspólnot parafialnych i środowisk katolickich w krajach Europy Zachodniej. Postępująca laicyzacja i indyferentyzm oraz marginalizacja życia religijnego w tych środowiskach sprawiły, że frekwencję podczas niedzielnych i świątecznych nabożeństw liturgicznych liczy się tam często przysłowiowo na palcach jednej ręki. Zaangażowanie laikatu katolickiego hamowane jest bardzo często przez sformalizowane i opłacane z funduszu kościelnego urzędy parafialne. Również kapłańska troska o materialne oblicze parafii nie przekłada się często na jej stan duchowy. Jedynym ratunkiem dla duchowego odrodzenia wiary naszych braci i sióstr w wierze stają się powstające „jak grzyby po deszczu” domy modlitwy i duchowe centra. Borykając się często z materialnymi trudnościami, stanowią one jednak na pustyni chrześcijańskiego życia oazy duchowego rozwoju.
Przykładem może być Centrum Duchowości Archidiecezji Freiburskiej w Sasbach k. Achern, z którym już od przeszło pięciu lat Archidiecezjalne Centrum Duchowości (ArCeD) w Olsztynie k. Częstochowy utrzymuje partnerskie kontakty. Pisze o tym tygodnik archidiecezji Freiburg w Niemczech Konradsblatt (nr 17 z 25 kwietnia 2004 r.).
Bogaty w różnorodne spotkania o charakterze duchowym program Centrum Duchowości w Sasbach służy propagowaniu „duchowości dnia powszedniego” poprzez codzienną lekturę Pisma Świętego i kwartalne spotkania przyjaciół Centrum. Stanowią one podwalinę dzieła, w którym ludzie naszego czasu: kapłani i świeccy spotykają się ze sobą, by w ciszy, na modlitwie i w przyjacielskiej rozmowie znaleźć dla siebie rodzaj statio - przerwy w codziennych zajęciach. W drodze poznawania siebie otrzymują odpowiednią pomoc i zachętę do dalszej pracy, a we wspólnocie z innymi poszukują i znajdują odpowiedź na dręczące ich życiowe problemy.
Nasza pięcioletnia współpraca partnerska zaowocowała już budowaniem więzi duchowych między przyjaciółmi obu Centrów Duchowości dzięki korespondencyjnemu dzieleniu się doświadczeniami i osiągnięciami, organizowaniu spotkań partnerskich w Niemczech i w Polsce oraz wzajemnej pomocy duchowej i kulturalnej. Wyrazem tego było ubiegłoroczne spotkanie partnerskie przedstawicieli naszych Wspólnot z abp. Stanisławem Nowakiem w Sasbach. Postanowiono na nim, że jedną z form dalszej współpracy będą konferencje i dni skupienia, prowadzone przez przedstawicieli obu Centrów w zaprzyjaźnionych ośrodkach. W bieżącym roku przedstawiciele Wspólnoty Przyjaciół Sasbach poprowadzą w dniach od 20 do 22 sierpnia br. w Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy dni medytacji na temat: Medytować z Maryją, Ikoną Kontemplacji. Wprowadzą nas one w tajemnicę modlitwy medytacyjnej wzorowanej na modlitwie Maryi, Matki Syna Bożego, i będą wspaniałą okazją przygotowania nas do głębszego przeżycia uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej w dniu 26 sierpnia.
Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza” serdecznie zaprasza na tę formę wypoczynku wakacyjnego wszystkich chętnych, osoby świeckie i duchowne, którzy w ten sposób pragną podjąć i realizować w codzienności własnego życia wskazane nam przez Ojca Świętego Jana Pawła II zadanie budowania Europy jako wspólnoty ducha chrześcijańskiego z pomocą Maryi, naszej Matki i Królowej. Zapisy przyjmuje Sekretariat Centrum: ul. Świętej Puszczy 6, 42-256 Olsztyn k. Częstochowy. Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny pod nr: (0-34) 328-50-98; tel./fax 328-54-30 lub drogą poczty internetowej: e-mail: puszcza@niedziela.pl. Informacje dotyczące naszego Ośrodka dostępne są na stronach internetowych: www.swietapuszcza.niedziela.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ojciec księdza Popiełuszki nie żyje

Zmarł ojciec księdza Jerzego, Władysław Popiełuszko. - Istnieje głęboka więź między Suchowolą, gdzie został on pochowany, a warszawskim Żoliborzem, gdzie znajduje się grób księdza Jerzego - mówi ks. prałat Zygmunt Malacki, proboszcz żoliborskiego kościoła św. Stanisława Kostki. Pan Władysław wiele razy przyjeżdżał z żoną do Warszawy na uroczystości związane z księdzem Jerzym. Rodzina do dziś wspomina, jak bardzo załamał się po zamordowaniu syna, do dziś ma przed oczami pana Władysława klęczącego samotnie przy grobie księdza i płaczącego. - Życie śp. Władysława było naznaczone wielkim cierpieniem, ten człowiek dźwigał naprawdę ogromny krzyż, podobnie zresztą jak pani Marianna, która wyznała kiedyś, że potrafi już odmawiać tylko bolesne tajemnice Różańca - podkreśla ks. Malacki. - Wielkość księdza Jerzego ukazuje wielkość jego rodziców, ale także odwrotnie: wielkość rodziców ukazuje wielkość ich syna kapłana. Pan Władysław był zwyczajnym człowiekiem, ale przez swą normalność, kimś wielkim. Życie księdza Jerzego stanowiło odbicie życia jego ojca: człowieka cichego, pokornego, zupełnie zwyczajnego, a zarazem kogoś wielkiego. Ks. Malacki wspomina również, z jak wielką troską pan Władysław wypowiadał się na temat Ojczyzny, jak bardzo interesował się jej losami. Ujmowała także jego ogromna życzliwość dla ludzi, dla sąsiadów, którym zawsze gotów był pomóc. - Zawsze dostrzegałem u tych ludzi wielką wiarę, miłość - do człowieka, Boga i Kościoła. Ci ludzie tworzyli wspaniałą, niezwykłą rodzinę. Jeszcze na jeden aspekt życia pana Władysława zwraca uwagę ks. Malacki: że właśnie on, wraz z mamą księdza Popiełuszki, od razu przebaczył oprawcom ich czyn. Przekonany, że sądzić będzie ich Pan Bóg, nie wydawał więc żadnych wyroków, nie złorzeczył mordercom. Ksiądz Jerzy ojca bardzo kochał, związany był z nim emocjonalnie. W swych zapiskach z 1982 r., z listopada, pisał: "W domu, gdy robiłem tacie zdjęcia, popłakał się staruszek. Tak mało mam czasu dla Rodziców. A przecież już nie będę ich miał długo. Tata ma 72 lata". Pan Władysław zmarł 26 czerwca 2002 r. W jego pogrzebie uczestniczyło kilkaset osób, delegacje robotników z pocztami sztandarowymi, przedstawiciele "Solidarności". Mszę św. żałobną koncelebrowało ponad pięćdziesięciu księży (wśród nich ks. Zygmunt Malacki i ks. Henryk Jankowski) i dwóch biskupów: Tadeusz Pikus z archidiecezji warszawskiej i Edward Ozorowski z archidiecezji białostockiej, na terenie której mieszka rodzina państwa Popiełuszków. - Z pewnością odszedł człowiek, który przez księdza Jerzego wpisał się w jakiś sposób w najnowszą historię - podkreśla ks. Z. Malacki.
CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z życia bł. ks. Popiełuszki

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

ks. Jerzy Popiełuszko

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Popiełuszko

Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki

Ks. Jerzy Popiełuszko zmienił swoje imię dopiero w wieku 23 lat. Jego świętość widoczna była w zwykłej codzienności. Ludzie lgnęli do niego, dawał im nadzieję w czasie kiedy najbardziej tego potrzebowali. Lubił papierosy, miał psa o imieniu "Tajniak", a nawet przyczynił się do nawrócenia Danuty Szaflarskiej - legendy polskiego kina. W 37.rocznicę jego męczeńskiej śmierci przyglądamy się życiu kapelana "Solidarności" i nieznanym powszechnie faktom z jego życia.

Ks. Jerzy Popiełuszko, duszpasterz ludzi pracy i kapelan "Solidarności" został zamordowany 19 października 1984 roku przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, który był odpowiedzialny za zwalczanie Kościoła katolickiego.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł śp. ks. infułat Jerzy Bryła

2024-10-19 22:53

[ TEMATY ]

śmierć

archidiecezja krakowska

Adam Wojnar/BP Archidiecezji Krakowskiej

W sobotę, 19 października 2024 r. w godzinach wieczornych zmarł ks. infułat Jerzy Bryła, wieloletni duszpasterz środowisk osób głuchoniemych i twórczych, Honorowy Obywatel Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Ks. infułat Jerzy Bryła urodził się 24 maja 1928 r. w Nowym Brzesku. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1952 r. z rąk abp. Eugeniusza Baziaka w katedrze na Wawelu. Posługiwał jako wikariusz w Rajczy i Bielsku – Białej, a od lat 50. związany był z Krakowem, m.in. jako duszpasterz akademicki w bazylice św. Floriana.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję