Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 32/2004

Archiwum

Katedra w Santiago de Compostela

Katedra w Santiago de Compostela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z Papieżem

Reklama

25 lipca Jan Paweł II w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański zwrócił uwagę na trudną sytuację narodów kontynentu afrykańskiego. Oto treść papieskich rozważań:
„Najdrożsi Bracia i Siostry. W tych dniach odprężenia i wypoczynku myśl moja ciągle powraca do dramatycznej sytuacji w różnych regionach świata. Dziś w sposób szczególny chciałbym zwrócić uwagę na tragiczne wydarzenia, które od dłuższego czasu mają miejsce w niektórych krajach umiłowanego kontynentu afrykańskiego.
Od 18 lat północ Ugandy jest wstrząsana nieludzkim konfliktem, który dotyka miliony osób, przede wszystkim dzieci. Paraliżowane strachem i pozbawione jakiejkolwiek przyszłości, zmuszane są często do bycia żołnierzami. Zwracam się do wspólnoty międzynarodowej, do przywódców państw, aby położono kres temu tragicznemu konfliktowi i aby zaoferowano realną perspektywę pokoju całemu narodowi ugandyjskiemu.
Równie niepokojąca jest sytuacja, w której znajdują się ludy zamieszkujące Darfur, graniczący z Czadem zachodni region Sudanu. Nasilająca się tam w ciągu ostatnich miesięcy wojna niesie coraz więcej nędzy, rozpaczy i śmierci. 20 lat ostrych starć przyniosło Sudanowi olbrzymią liczbę zabitych, wypędzonych i uchodźców. Czy można pozostać obojętnym wobec tego? Zwracam się z tym apelem do przywódców politycznych, aby nie zapomniano o tych naszych braciach, tak boleśnie doświadczanych.
Wspólnota chrześcijańska angażuje się, by sprostać tym pilnym potrzebom. W Ugandzie biskupi, wspomagani przez inne diecezje z całego świata i organizacje wolontariatu, działają na rzecz pojednania narodowego i starają się pomóc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji. W tych dniach, na znak duchowej i materialnej solidarności Stolicy Świętej i Kościoła powszechnego z tamtejszym udręczonym ludem, wysłałem do Darfuru przewodniczącego Papieskiej Rady „Cor Unum”- abp. Paula Josefa Cordesa. Zapraszam wszystkich chrześcijan do modlitwy za naszych braci i siostry z Afryki, nad którą przyzywam macierzyńskiej opieki Maryi”.

Jan Paweł II do Polaków

„Człowiek myśląc o dziedziczeniu, jest skłonny skupić się raczej na dobrach ziemskich. Tymczasem w znaczeniu duchowym - jak zauważa Psalmista - to Bóg jest ostatecznym dziedzictwem człowieka wierzącego. Być blisko Boga na zawsze - oto prawdziwe dziedzictwo.
Następnie Psalmista podejmuje wątek ustawicznej i doskonałej komunii człowieka z Bogiem. Przedstawia go w oparciu o dwa inne symbole. Nawiązując do symboliki ludzkiego ciała, w jego fizycznej jedności, harmonii, emocjonalności i zarazem kruchości, podkreśla, że pełnię życia i radość człowiek może w swej istocie zachować tylko przez trwałą komunię z Bogiem. W symbolu «drogi» natomiast jeszcze mocniej akcentuje perspektywę nadziei i jedności z Panem także po śmierci: «Ukażesz mi ścieżkę życia, pełnię radości u Ciebie» (Ps 16 [15], 11).
Ta ważna tematyka Psalmu sprawiła, że w Nowym Testamencie znalazł on swoje odniesienie do tajemnicy zmartwychwstania Chrystusa”.
Na zakończenie swego przemówienia Ojciec Święty pozdrowił pielgrzymów w języku polskim: „Szczególnie witam licznie przybyłą tu młodzież. Pragnę skorzystać z Waszej obecności, aby pozdrowić młodzież i dzieci przebywające w tym okresie na wakacjach i życzyć im, aby ich wypoczynek był zawsze z Bogiem. To im przyniesie radość i zapał do zajęć, które czekają na nich. Wszystkim życzę: Szczęść Boże!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna 28 lipca 2004 r.

„Złote Serduszko” dla Jana Pawła II

Reklama

Ojciec Święty został odznaczony przez śląsko-małopolski Komitet Pomocy Dzieciom Polskim Archidiecezji Lwowskiej „Złotym Serduszkiem” Deus Caritas Est. Ceremonia odznaczenia Jana Pawła II odbyła się 28 lipca podczas audiencji generalnej w Watykanie. Watykański Sekretariat Stanu poinformował, że Jan Paweł II przyjął odznaczenie, mimo że nie jest w zwyczaju Stolicy Apostolskiej, by Papież przyjmował odznaczenia za działalność, która z natury przynależy do jego apostolskiej misji.
Śląsko-małopolski Komitet pomaga najbiedniejszym dzieciom na Wschodzie już od 12 lat. W tym czasie przekazał 100 ton darów za ponad 750 tys. zł. Komitet stale wspiera finansowo centrum oazowe archidiecezji lwowskiej w Dolinie k. Stanisławowa. Co roku organizowane są tam kolonie i zimowiska Ruchu Światło-Życie, gdzie najbiedniejsze polskie dzieci z Ukrainy spotykają się z Pismem Świętym, polską piosenką, historią, kulturą i tradycją.
W zarządzie kapituły, która przyznała Papieżowi honorowe odznaczenie „Złotego Serduszka”, jest m.in. dama Zakonu Maltańskiego Maria Krystyna von Habsburg, wybitny kompozytor - prof. Wojciech Kilar oraz metropolita katowicki - abp Damian Zimoń.

Papieski wysłannik powrócił z Sudanu

26 lipca z Sudanu powrócił abp Paul Josef Cordes, przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum”, który przebywał tam z czterodniową wizytą. Jej celem było okazanie bliskości Jana Pawła II mieszkańcom tego kraju, a szczególnie uchodźcom z Darfuru.
Abp Cordes spotkał się m.in. z wiceprezydentem Sudanu i z zastępcą gubernatora południowego Darfuru. W rozmowach z tymi politykami interweniował na rzecz katolickich organizacji pomocy, by zapewnić im swobodny dostęp do obozów uchodźców, nie zawsze dotychczas możliwy.
Na zakończenie wizyty abp Cordes powiedział, że władze Sudanu, przy międzynarodowej współpracy, muszą koniecznie zapewnić uchodźcom pomoc i bezpieczny powrót do własnych miejscowości. Ludzie ci, pozbawieni wszystkiego i zmuszeni do ucieczki, żyją w warunkach niegodnych człowieka. Kościół, za pośrednictwem miejscowej Konferencji Biskupów, Caritas oraz innych organizacji chrześcijańskich, niesie pomoc tym, którzy w ciągu trwającego od ponad 20 lat konfliktu zmuszeni byli opuścić swe domy.
Papieski wysłannik wyraził przekonanie, że lepsza przyszłość Sudanu stanie się możliwa przy wkładzie wszystkich ludów zamieszkujących ten kraj. „Niestety, zbyt długo opinia publiczna nie interesowała się wojną w Sudanie - czytamy w komunikacie prasowym Papieskiej Rady «Cor Unum». - Dziś wreszcie świat śledzi sytuację w tym kraju z uwagą”.

* * *

Reklama

Z danych ONZ i Wysokiego Komisarza Praw Człowieka wynika, że konflikt został spowodowany przez zbrojne grupy arabskie. Usiłują one objąć kontrolą zamieszkiwany głównie przez ludność murzyńską Darfur i jego bogactwa naturalne.
Obie strony konfliktu wyznają islam. Nie ma tu więc kwestii różnic religijnych. W Darfurze mamy do czynienia z konfliktem rasowym. W ciągu 17 miesięcy walk znaczna część ludności regionu musiała opuścić miejsce zamieszkania. Prawie 160 tys. ludzi uciekło do sąsiadującego Czadu, a ponad milion to uchodźcy we własnym kraju. Liczbę ofiar śmiertelnych szacuje się na 10-30 tys. Sekretarz generalny ONZ Kofi Annan chce doprowadzić do międzynarodowej interwencji w Darfurze. Sprzeciwia się temu Unia Afrykańska, a zwłaszcza należące do niej kraje muzułmańskie.

Pielgrzymka do Santiago

Pielgrzymka młodzieży Europy do Santiago de Compostela w dniach 5-9 sierpnia br. będzie ważnym etapem przygotowań do Światowego Dnia Młodzieży, który odbędzie się w 2005 r. w Kolonii. Zwrócił na to uwagę Jan Paweł II w liście do arcybiskupa Madrytu - kard. Antonio Rouco Vareli, ogłoszonym w Watykanie 24 lipca.
Kard. Rouco Varela jest specjalnym wysłannikiem Jana Pawła II na europejską pielgrzymkę młodzieży do Santiago de Compostela. Zdaniem Papieża, celem tej pielgrzymki, której hasło brzmi: Świadkowie Chrystusa dla Europy nadziei, jest „wylansowanie orędzia nadziei dla nowej Europy”. Ojciec Święty napisał, że modli się o to, by św. Jakub, jako patron, pomógł uczestnikom pielgrzymki w budowaniu tej nadziei dla Europy.

Po katastrofie na Ukrainie i w Turcji

Jan Paweł II złożył kondolencje i wyraził współczucie rodzinom i przyjaciołom ofiar katastrofy w kopalni w Krasnolimańsku na Ukrainie oraz władzom tego miasta. W imieniu Papieża telegram do greckokatolickiego egzarchy Doniecka-Charkowa Stepana Menioka przesłał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano.
Kardynał napisał, że Ojciec Święty zapewnia wszystkich o modlitwie za dusze zmarłych oraz w intencji pocieszenia dla rannych i tych wszystkich, którzy ucierpieli na skutek tragicznego wypadku.
Do wybuchu metanu doszło 19 lipca wieczorem na poziomie 997 m pod ziemią. Przebywało tam wówczas 48 górników, z których 12 było w stanie samodzielnie opuścić zagrożone miejsce. Reszta nie zdołała się wydostać i prawdopodobnie zginęła.
Ojciec Święty złożył również kondolencje władzom i narodowi tureckiemu w związku z katastrofą superszybkiego pociągu na trasie Stambuł-Ankara. W telegramie do Nuncjusza Apostolskiego w Turcji, wysłanym w imieniu Papieża, kard. Angelo Sodano zapewnia, że Ojciec Święty powierza wszystkie ofiary miłosierdziu Bożemu oraz modli się w intencji rannych i rodzin zabitych.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Kras: Musimy wybrać takiego prezydenta Polski, który będzie uczciwie służył Ojczyźnie

2024-11-12 07:41

[ TEMATY ]

ks. Zbigniew Kras

BP Sanktuarium MB Licheńskiej

Ks. Zbigniew Kras

Ks. Zbigniew Kras

„Takiego prezydenta Polski wybrać musimy za siedem miesięcy, który swoich pożytków zapomniawszy, służył będzie uczciwie matce swojej ojczyźnie, który odda Polsce wszystko” - powiedział ks. prałat Zbigniew Kras, kapelan Prezydenta RP podczas Mszy Świętej w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Czytamy o tym na portalu wpolityce.pl.

10 listopada w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie odbyła się Msza Święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. W Eucharystii wzięli udział m.in. przedstawiciele rodzin i bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i Marta - córka Lecha i Marii Kaczyńskich oraz jej rodzina. Obecni byli także przedstawiciele świata polityków, w tym były premier Mateusz Morawiecki.
CZYTAJ DALEJ

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II

2024-11-11 21:23

Marzena Cyfert

Relikwie do kościoła św. Marcina na Ostrowie Tumskim wprowadził ks. prof. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Relikwie do kościoła św. Marcina na Ostrowie Tumskim wprowadził ks. prof. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

W kościele św. Marcina na Ostrowie Tumskim, gdzie na co dzień funkcjonuje Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Wrocławskiej, zostały zainstalowane relikwie św. Jana Pawła II. Uroczystej Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. prof. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

– Jan Paweł II jest żywy i obecny pośród nas. Na uniwersytecie ciągle to czujemy, kiedy przybywają młodzi ludzie, by studiować nie tylko teologię, filozofię, ale także dziennikarstwo, psychologię, pedagogikę. Oni wszyscy chcą się odwoływać do spuścizny Jana Pawła II – mówił na początku Eucharystii ks. prof. Tyrała, który zainstalował relikwie w świątyni.
CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz do Tuska: Demokracja jest po prostu demokracją - bez żadnych przymiotników

2024-11-12 17:08

[ TEMATY ]

bp Antoni Długosz

demokracja

Apel Jasnogórski

Donald Tusk

YouTube/ Jasna Góra

„Jeszcze nie tak dawno wycierali sobie usta słowem konstytucja, odmieniając je przez wszystkie przypadki, a teraz przestała im już być potrzebna, bo odgrywa się tzw. teatr praworządności” - powiedział biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej, Antoni Długosz, w czasie Apelu Jasnogórskiego.

Jasnogórska Pani! Przychodzimy tu do Ciebie w dniu szczególnym, w którym świętujemy 106 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada 1918 roku do polskich serc i do polskich domów zapukała niepodległość. Ale tego wspaniałego dnia - nikt Polakom nie podarował. Nie wyniknął on też z obcego nadania, z jakiejkolwiek politycznej ugody, ani z niczyjej łaski! Był zwieńczeniem 123-letniej walki kilku pokoleń naszych rodaków. Nie bez znaczenia był także geniusz Józefa Piłsudskiego, a także ojców niepodległości Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Wojciecha Korfantego i innych. To była ogromna praca całego społeczeństwa polegająca na budzeniu ducha narodowego, bo choć Polski nie było na mapach to żyła w sercach i świadomości naszych dziadów i pradziadów. — mówił bp Antoni Długosz.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję