To nie pierwsze koncerty organowe w świebodzickiej świątyni, która szczyci się od blisko 120 letnim instrumentem, zbudowanym przez znaną na całym Śląsku niemiecką firmę organmistrzowską Schlag & Söhne. Od kilku lat bowiem, w murach kościoła odbywają się koncerty w ramach letniego Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga – świdnickiego konstruktora organów.
Pomysł księdza
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Rozpoczęty cykl koncertów odbywa się dzięki zaangażowaniu młodego, miejscowego wikariusza ks. Emila Dudka, który przy wsparciu nowego proboszcza ks. prał. Tadeusza Chlipały zaprosił do współpracy znane świdnickie rodzeństwo Monetów. – Organizowane koncerty są drogą do poszerzania kolejnych kręgów odbiorców celem propagowania muzyki w mistrzowskim wykonaniu oraz unikalnego zespołu organowego, z którego słynie świebodzicka świątynia – mówią organizatorzy.
Pierwszy z koncertów, który odbył się 5 listopada, poprzedzony został Mszą św. sprawowaną w języku łacińskim, w czasie której modlono się za zmarłych kapłanów pracujących w parafii oraz na terenie diecezji świdnickiej. Następnie odbył się pierwszy z czterech koncertów, podczas którego, przybyli do XVIII wiecznej świątyni wierni, wysłuchali utworów m.in. Jana Sebastiana Bacha, Jerzego Fryderyka Haendla, Maxa Regera czy Karola Marii Jana Widora.
FB @forumswiebodzice
Perspektywa parafialnych organów, w których szafa organowa pochodzi z 1779 roku
Artyści
Reklama
Głównym wykonawcą i akompaniatorem podczas świebodzickich koncertów jest Jakub Moneta. To niespełna siedemnastoletni muzyk, który umiejętność gry na organach rozwijał od wczesnych lat dziecięcych. Jego talent i systematyczna praca owocują licznymi sukcesami w czasie ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych i organowych. Jakub ma na swoim koncie ponad 70 recitali i koncertów kameralnych, a dwa lata temu wydał dwupłytowy album zawierający muzykę organową wykonywaną na czterech świdnickich instrumentach z fabryki rodziny Schlag und Söhne. Aktualnie Jakub jest uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu. Jest także czynnym organistą i akompaniatorem.
Koncert śpiewem ubogaca Marta Moneta, siostra Jakuba, wykształcona pianistka i dyrygentka. Ukończyła zarówno Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia w klasie fortepianu, jak i studia wyższe na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej, Muzyki Kościelnej, Rytmiki i Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W minionym roku ukończyła także studia na Wrocławskiej Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w klasie fortepianu. Z powodzeniem prowadzi chóry i zespoły wokalne, m.in. chór katedralny „Tactus Sonus”. Jest także nauczycielką w klasie fortepianowej i chóralnej świdnickiej Szkoły Muzycznej.
Kolejny koncert z cyklu odbędzie się w niedzielę 2 stycznia o godz. 18.00, będzie miał on charakter świąteczny. Już dziś serdecznie zapraszamy.