W przeddzień uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w bazylice archikatedralnej i WSD odbył się Dzień Jedności Służby Liturgicznej Ołtarza Archidiecezji Łódzkiej. Na wydarzenie licznie przybyli ministranci, lektorzy, ceremoniarze i księża, a Mszy św. przewodniczył ks. bp Ireneusz Pękalski.
Pierwszym punktem spotkania było zawiązanie wspólnoty i koncert zespołu „Presbiteri”. - Służba Liturgiczna Ołtarza gromadzi właśnie tych, którzy czują się zachęceni przez samego Chrystusa do tej służby. To chłopcy, którzy przechodzą poszczególne stopnie formacji, poczynając od tego, że najpierw stają się kandydatami, a następnie lektorami i ceremoniarzami w swojej parafii - tłumaczy archidiecezjalny duszpasterz ministrantów, ks. Piotr Kępniak.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Dzień jedności liturgicznej służby ołtarza jest dla mnie dniem, w którym możemy się wszyscy razem spotkać i zobaczyć, jak ważna jest właśnie ta służba, która na pierwszy rzut oka wydawać się może powtarzaniem ciągle tych samych czynności, a tak naprawdę łączy całą wspólnotę Kościoła - powiedział Krystian Leśniewski, kleryk WSD w Łodzi.
Reklama
Najważniejszym momentem tego wydarzenia była Msza św. celebrowana przez ks. bp. Ireneusza Pękalskiego. W homilii ksiądz biskup nawiązał do 100. rocznicy powstania diecezji, przywołując świętych, którzy chodzili po ziemi łódzkiej. Podkreślał, aby zarówno księża jak i ministranci brali przykład z tych osób, które bezgranicznie zaufały Panu Bogu i podążały drogą Eucharystyczną i Maryjną. - Kiedy człowiek jest święty? Kiedy jest w stanie łaski uświęcającej. Wszyscy tutaj zgromadzeni, jeśli jesteście w stanie łaski uświęcającej, jesteście święci, bo to jest fundament, na który się wspiera cała budowla świętości. Bez tego fundamentu nie można byłoby świętości w sobie budować przez życie zgodne z Chrystusową Ewangelią - podsumował biskup łódzki.
Po homilii służba liturgiczną ołtarza odnowiła swoje przyrzeczenia ministranckie. Na zakończenie Eucharystii przedstawiciele ministrantów podziękowali ks. bp. Ireneuszowi Pękalskiemu za wspólną Mszę św. i troskę o wspólnotę oraz proboszczowi katedry ks. Ireneuszowi Kuleszy za życzliwość, którą okazuje służbie liturgicznej ołtarza podczas wielu uroczystości. Złożyli także życzenia nowemu duszpasterzowi ks. Piotrowi Kępniakowi. Po Mszy św. uczestnicy udali się do Seminarium, gdzie czekał na nich szczegółowy program przygotowany na ten dzień.
Do służby liturgicznej ołtarza mogą przystępować chłopcy, którzy przyjęli I Komunię św., ale za zgodą kapłana przyjmuje się również młodszych kandydatów. - Jestem w służbie liturgicznej ołtarza od 9 lat. Posługa jest dla mnie łaską, że mogę z tak bliska uczestniczyć w ofierze Mszy Świętej i nabożeństwach. Posługa ta daje mi dużo religijnej wiedzy, formację duchową i możliwość tworzenia relacji. Chciałem być częścią służby liturgicznej ołtarza, ponieważ mogę w ten sposób bardzo aktywnie uczestniczyć w Eucharystii, jestem jej bardziej świadomy - powiedział Piotr Lewkowicz z kościoła Przemienienia Pańskiego w Łodzi.
Obecnie zauważa się znaczny spadek liczby kandydatów do służby ministranckiej. Duszpasterze wskazują na wiele czynników, ale najbardziej widocznym jest odchodzenie młodzieży z Kościoła. - Na pewno dużą rolę pełnią rodzice i duszpasterze. Dobre relacje między rodzicami i kapłanami bardzo pomagają, aby ministranci byli w parafii i służyli przy ołtarzu. Wzorem najlepszego Wychowawcy jest Pan Jezus, który zapraszał do pójścia za Nim, ale pozostawiał wolność wyboru. Dlatego po prostu mogę zaprosić młodych, modląc się za nich, aby na to zaproszenie odpowiedzieli - podsumował ks. Kępniak.
Wszystkich młodych i starszych zapraszamy do angażowania się w liturgiczną służbę ołtarza. Warto pójść do swojej parafii, proboszcza czy wikariusza i dowiedzieć się więcej, jak wstąpić w ministranckie szeregi.