W Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie pod hasłem „Ku pojednaniu” trwa XVI edycja Dni Jana Pawła II. Celem tego wydarzenia jest upamiętnienie Papieża Polaka i popularyzacja jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej małopolski.
W ostatnim dniu metropolita łódzki wygłosił wykład „Kościół ze swej natury zawsze niesie pojednanie”. Podczas swojego przedłożenia ks. abp Ryś analizując adhortację apostolską Reconciliatio et penitentia, ukazał kilka intuicji św. Jana Pawła II w aspekcie chrześcijańskiego pojednania. - Pojednanie to tyle co braterstwo, przywrócenie jedności. W pojednaniu chodzi zatem o przywrócenie braterstwa - mówił pasterz łódzki. Pochylając się nad łukaszową przypowieścią o Synu Marnotrawnym, ks. abp Grzegorz Ryś za Janem Pawłem II powtórzył, że pojednanie jest miłosiernym darem i inicjatywą Boga względem człowieka. Analizowana perykopa ewangeliczna prowadzi zatem do wniosku, że pojednanie nie może być mniej głębokie niż rozłam.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wykłady nawiązujące do myśli i nauczania Jana Pawła II wygłosił także Lord Alderdice z University of Oxford, House of Lords w Londynie, Michael Schudrich - naczelny rabin Polski oraz prof. Antoine Arjakovsky z Collège des Bernardins w Paryżu.
Dni Jana Pawła II rozpoczęły się w 2006 roku z inicjatywy Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa.