Reklama

Proboszcz roku 2004

Finaliści konkursu na proboszcza roku 2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1. Ks. Marian Balicki, parafia św. Józefa Opiekuna Rodzin w Nisku (diecezja sandomierska)
Konsekwentnie wspiera świeckich, którzy czują się współodpowiedzialni za życie parafii. Godny uznania jest poziom wydawanego w parafii tygodnika pt. Dokąd idziesz?. Przez cały rok Fundusz Pomocy Rodzinie wydaje najuboższym rodzinom żywność i odzież. W Oratorium św. Józefa mogą spędzać wolny czas najmłodsi parafianie. Organizowane są też kolonie, zimowiska i wycieczki dla dzieci. Parafianie wspólnie obchodzą Dni Dziecka, Matki, Babci i jubileusze małżeńskie. Regularnie odbywają się Tygodnie Kultury Biblijnej, Przeglądy Pieśni i Piosenki Religijnej oraz kolęd.

2. Ks. Marek Doszko, parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Falenicy (diecezja warszawsko-praska)
Założył biuro pośrednictwa pracy, poradnię dla bezrobotnych, alkoholików i uzależnionych, a także poradnię rodzinną. Przy parafii działa wiele ruchów religijnych: Ruch Światło-Życie, Domowy Kościół, Ruch Rodzin Nazaretańskich i Droga Neokatechumenalna, a także Stowarzyszenie Charytatywne i Przymierze Rodzin. Otwarta jest kawiarenka internetowa i wypożyczalnia sprzętu sportowego, istnieje środowiskowe ognisko wychowawcze. Młodzież należy do Parafialnego Klubu Sportowego. W parafii wydawany jest miesięcznik Fale Serca oraz tygodnik Wiadomości Parafialne. Czynna jest biblioteka i księgarnia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

3. Ks. Andrzej Godlewski, parafia Krzyża Świętego w Łomży (diecezja łomżyńska)
Utworzył Centrum Katolickie, w którym działa darmowa kawiarenka dla dzieci i młodzieży, sala komputerowa, sala zabaw dla maluchów i biblioteka. Istnieje też Szkoła Rodzenia i Centrum Pomocy Rodzinie. Parafia organizuje obozy, zimowiska i wakacje w mieście. Prowadzone są liczne akcje charytatywne, działa punkt wymiany rzeczy „Możesz pomóc”, poradnia dla alkoholików, oraz poradnie: onkologiczna, rodzinna i wychowawcza. Przy parafii działa też Radio Nadzieja, wydawany jest też tygodnik Nadzieja.

4. Ks. Jerzy Karbownik, parafia Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej (diecezja radomska)
Kustosz sanktuarium Matki Miłosierdzia, współpracuje z Polonią kanadyjską, amerykańską, angielską i litewską. Wydaje pismo Ostra Brama nad Kamienną. Łączy działalność duszpasterską z pracą charytatywną. Uruchomił noclegownię, w której wydawanych jest 100 posiłków dziennie, i świetlicę, w której odbywają się zajęcia terapeutyczne dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo. Wybudował kościół, Dom Pielgrzyma, stacje Drogi Krzyżowej wokół sanktuarium i Dom Miłosierdzia z mieszkaniami dla niepełnosprawnych i ubogich. Organizuje doroczne bale dobroczynne.

5. Ks. Stanisław Krzysik, parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Sierszy (archidiecezja krakowska)
Siersza to mała miejscowość, w której trudno o pracę. Parafialne biuro zatrudnienia poszukuje ofert i pomaga znaleźć zajęcie w Trzebini i okolicach. Od 10 lat na miejscowym stadionie sportowym odbywają się Pikniki Sierszańskie, a dochód przeznaczany jest na dofinansowanie najuboższych rodzin wielodzietnych i obiady dla dzieci. W parafii jest centrum kulturalno-rekreacyjne, klub sportowy, świetlica i kawiarnia. Działają grupy: Oaza Rodzin, Grupa Modlitewna Ojca Pio, Wspólnota Ruchu Światło-Życie.

Reklama

6. Ks. Stanisław Kucharski, parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Jaźwinie (diecezja świdnicka)
Ksiądz Proboszcz przerobił stodołę na salę gimnastyczną, w wyremontowanych pomieszczeniach gospodarczych urządził siłownię, harcówkę, a potem kawiarenkę internetową dla dzieci i młodzieży z parafii. W ogrodzie przy plebani utworzony jest ogródek jordanowski. Wyremontował trzy kościoły w parafii, uratował niszczejące zabytkowe polichromie. Wybudował kaplicę cmentarną i dom pogrzebowy.

7. Ks. Leszek Kuriata, parafia Świętych Jakuba Apostoła i Michała Archanioła w Bartołtach Wielkich (archidiecezja warmińska)
Mieszkańcy wyróżnili Księdza Proboszcza wpisem do Honorowej Księgi Dokonań Barczewo 2003 za promocję środowiska lokalnego oraz kultywowanie tradycji odpustów św. Jakuba przy kościele w Bartołtach Wielkich. Odpusty te stały się obecnie wielkimi festynami dla lokalnej społeczności. Pracuje sam, bez wikariuszy, w trzech miejscowościach: w Rumach, Raszągu i Bartołtach. Wszędzie opiekuje się grupami Oazy Młodzieżowej i Dzieci Bożych. Organizuje dożynki, do udziału w których zaprasza mniejszość niemiecką.

8. Ks. Janusz Lasok, parafia Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Łaziskach Górnych (archidiecezja katowicka)
W piwnicy plebani założył kafejkę internetową, siłownię i ściankę wspinaczkową dla młodzieży. W parafii jest także świetlica socjoterapeutyczna dla dzieci z trudnych rodzin. Organizowane są kolonie, wycieczki i zimowiska. Działa Parafialny Klub „Praca dla bezrobotnych” oraz klub dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów „Białe Misie”. Ks. Lasok, aktywnie uczestniczy w przygotowaniu do sakramentów wychowanków domu dziecka, osób niepełnosprawnych i chorych. Prowadzi spotkania dla narzeczonych. Otrzymał tytuł Łaziszczanina Roku 2002.

Reklama

9. Ks. Mieczysław Lipniacki, parafia Chrystusa Miłosiernego w Białej Podlaskiej (diecezja siedlecka)
Jest miłośnikiem przyrody i zapalonym turystą. Organizuje spływy kajakowe, wycieczki, zimowiska i kolonie, na które zaprasza dzieci ze swojej parafii oraz z Białorusi. Dorosłym poleca pielgrzymki piesze i autokarowe do Wilna czy śladami Apostołów. W parafii działa Schola „Cantorum Misericordis Christi”, która odnosi sukcesy w kraju i za granicą, współpracuje też z chórem Stefana Stuligrosza, Stowarzyszeniem Miłośników Muzyki Sakralnej organizującym wieczory muzyczne. Jest kapelanem Sybiraków i diecezjalnym duszpasterzem ludzi pracy. Opiekuje się też istniejącym przy parafii Gimnazjum i Liceum Katolickim im. Cypriana Kamila Norwida.

10. Ks. Henryk Rawski, parafia Ducha Świętego w Ząbrowie (diecezja elbląska)
Postawił na sport - organizuje zawody piłki nożnej dla młodzieży, zawody jeździeckie, w których sam bierze udział, wycieczki rowerowe i piesze dla dzieci. Propaguje lokalny patriotyzm, oprowadza wycieczki szkolne po okolicach, opowiadając o ich historii. Kocha muzykę: śpiewa i gra na kilku instrumentach. Zorganizował całoroczną pomoc parafialną dla najuboższych rodzin, m.in. letni wypoczynek dla dzieci wyprawki szkolne. W dniu św. Cecylii organizuje w kościele uroczyste koncerty.

11. Ks. Marian Szymański, parafia św. Urszuli w Ruchocicach (archidiecezja poznańska)
Współpracuje z Radą Sołecką i z dekanalną Caritas, dzięki czemu dzieci dostają prezenty przed Świętami Wielkanocnymi i Bożym Narodzeniem. Latem organizowane są półkolonie. Jest mistrzem układania kompozycji z suszonych kwiatów - ikeban i uczy tej sztuki młodzież. Organizuje też konkursy na najpiękniejszy ogród w parafii. Za działalność kulturalno-społeczną zdobył „Laur Seniora”.

12. Ks. Karol Wójciak, parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgorzynie (archidiecezja szczecińsko-kamieńska)
Zorganizował parafialną Caritas, która przygotowuje paczki żywnościowe dla najuboższych i opiekuje się dziećmi, które przychodzą do świetlicy po lekcjach w szkole. Współpracuje z Towarzystwem Węgorzyńskim i angażuje się w coroczny otwarty festyn „Powitanie Lata”. W parafii działa poradnia dla osób i rodzin zagrożonych chorobą alkoholową. Przy remoncie kościoła parafialnego zatrudnił bezrobotnych.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

[ TEMATY ]

nowenna

Chrystus Król

Adobe Stock

Nowenna przed uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

O Królu pokoju, spraw pokój w sercu moim, wróć ciszę duchowi mojemu, abym mógł na każdym miejscu modlić się, wznosząc czyste ręce (św. Rafał Kalinowski).
CZYTAJ DALEJ

Plan Donalda Trumpa - ustawa, która określi, że jedynymi płciami jest płeć męska i żeńska

2024-11-18 21:01

[ TEMATY ]

Donald Trump

płeć

Adobe Stock

Nowo wybrany prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zapowiada zdecydowane zmiany w przepisach o zmianie płci. Jednoznacznie oświadcza, że istnieją tylko dwie płcie. Dodatkowo instytucje przeprowadzające operacje tranzycji przestaną być finansowane przez państwo - czytamy na portalu Fundacji Życie i Rodzina.

To jest właśnie to, czego potrzebuje Ameryka, tak bardzo niszczona przez lewackie środowiska, które wyją ze wściekłości po tym, jak ogłoszono wyniki wyborów prezydenckich. Dlatego ostatnie wybory prezydenckie w USA mogą być punktem zwrotnym w walce o normalne społeczeństwo. A jeśli Trump spełni swoje obietnice, przepisy chroniące dzieci przed okaleczeniem płciowym wejdą w życie z początkiem nowego roku.
CZYTAJ DALEJ

Rocznica Orędzia Pojednania

2024-11-18 17:18

Magdalena Lewandowska

Kwiaty pod pomnikiem kard. Kominka złożył m.in. zarząd Fundacji Obserwatorium Społeczne.

Kwiaty pod pomnikiem kard. Kominka złożył m.in. zarząd Fundacji Obserwatorium Społeczne.

59. rocznica ważnych słów biskupów polskich do biskupów niemieckich: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.

18 listopada przypada 59. rocznica „Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim”. Dokument, którego inicjatorem był kard. Bolesław Kominek, miał szczególny charakter pojednania i zawierał braterskie przesłanie do Kościoła i narodu niemieckiego o wzajemne wybaczenie krzywd i win. Z okazji rocznicy wrocławianie upamiętnili to wydarzenie pod pomnikiem kard. Kominka. – Kard. Kominek spojrzał na relacje polsko-niemieckie wbrew obowiązującej wówczas w Polsce narracji, że Polacy i Niemcy skazani są na odwieczna wrogość. Po pierwsze w dokumencie opisał te relacje jako nie zawsze wrogie. Po drugie podjął tematy tabu, m.in. opozycję antynazistowską w Niemczech czy cierpienia wypędzonych. Postanowił złamać dychotomię ofiara-oprawca proponując w to miejsce etyczny dyskurs o pojednaniu. Opisał 1000-letnią relację obu narodów mówiąc o pozytywnych i negatywnych stronach – nie zapominał o złu, ale widział także dobro. Kard. Bolesław Kominek myślał o pojednaniu i sformułował ideę pojednania w tym najbardziej znanym zdaniu „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” – o znaczeniu orędzia opowiadał prof. Wojciech Kucharski, zastępca dyrektora Centrum Historii "Zajezdnia". Podkreślał, że orędzie jest nie tylko elementem dziedzictwa Europejskiego, ale także światowego: – Dlatego w zeszłym roku w listopadzie trzech arcybiskupów – arcybiskup wrocławski, koloński i warszawski – wystąpili do Międzynarodowego Komitetu UNESCO o wpisanie trzech dokumentów na listę „Pamięć świata”. Rękopis orędzia znajduje się w archiwum archidiecezji wrocławskiej, finalny dokument podpisany przez 36 polskich biskupów w języku niemieckim znajduje się w archiwum archidiecezji kolońskiej, a odpowiedź Episkopatu Niemiec w języku polskim w archiwum archidiecezji warszawskiej. Te trzy dokumenty, tworzące korespondencję pojednania, są bardzo ważnym elementem, które Wrocław, Polska, Niemcy dają Europie i światu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję