Reklama

Z Polski

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało 12 maja oświadczenie, w którym ponawia apel o odniesienie do chrześcijańskiego dziedzictwa w Traktacie Konstytucyjnym Unii Europejskiej. „Zaproponowaną przez polskie władze dodatkową deklarację uważamy za niewystarczającą, gdyż nie będzie mieć ona mocy prawnej” - stwierdza bp Piotr Libera, sekretarz generalny Episkopatu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowe władze KUL

Reklama

8 maja br. Senat Akademicki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w tajnym głosowaniu dokonał wyboru nowych władz uczelni. Rektorem KUL został ks. prof. Stanisław Wilk, dotychczasowy prorektor uczelni ds. dydaktyki i wychowania. Senat Akademicki wybrał także pozostałe władze uczelni: prorektorem ds. administracji i finansów został dr hab. Roman Doktór, prorektorem ds. dydaktyki i wychowania - prof. Józef Fert, a prorektorem ds. nauki, współpracy z zagranicą i promocji - ks. prof. Mirosław Kalinowski. Nowy rektor 3-letnią kadencję rozpocznie 1 września br.
Ks. Stanisław Wilk SDB urodził się 18 maja 1944 r. w Straszowej Woli w diecezji radomskiej. Formację dydaktyczno-badawczą rozpoczął w Zgromadzeniu Salezjańskim, do którego wstąpił w 1959 r. Tam też w 1969 r. ukończył studia filozoficzno-teologiczne. Święcenia kapłańskie przyjął w 1969 r. w Lądzie n. Wartą z rąk ordynariusza włocławskiego - bp. Jana Zaręby. W latach 1969-72 studiował w Instytucie Historii Kościoła KUL, uzyskując magisterium i licencjat. W 1974 r. podjął pracę jako nauczyciel akademicki, zaczynając od stanowiska asystenta na Katedrze Historii Kościoła XIX i XX wieku. Stopień naukowy doktora otrzymał w 1982 r. na podstawie pracy Administracja archidiecezji gnieźnieńskiej w latach 1918-1939. Kolejna praca na stopień naukowy to praca habilitacyjna nt. Episkopat Kościoła katolickiego w Polsce w latach 1918-1939. W 2001 r. otrzymał tytuł profesora.
Zainteresowania naukowe ks. prof. S. Wilk koncentruje wokół szeroko pojętych dziejów zakonów w czasach nowożytnych i Kościoła w II Rzeczypospolitej. Szczególnie zaś interesuje się życiem i działalnością Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda oraz pierwszego nuncjusza apostolskiego w odrodzonej Polsce - Achillesa Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI. Jego dorobek obejmuje ponad 70 artykułów i rozpraw naukowych, w tym 6 tomów do dziejów nuncjatury Achillesa Rattiego, opublikowanych nakładem Polskiego Instytutu Historycznego w Rzymie w serii Acta Nuntiaturae Poloniae. Od 1995 r. kieruje Katedrą Historii Zakonów. W latach 1993-98 był prodziekanem Wydziału Teologii KUL. Na prorektora do spraw studenckich został wybrany 6 kwietnia 1998 r. Współpracuje z Towarzystwem Naukowym KUL oraz Istituto Storico Polacco w Rzymie. Jest członkiem założycielem stowarzyszenia rzymskiego Associazione Cultori di Storia Salesiana.

Agnieszka Strzępka

Episkopat Polski ponownie apeluje o odniesienie do wartości chrześcijańskich w Traktacie Konstytucyjnym UE

Sama deklaracja nie wystarczy

Biskupi podzielają stanowisko Stolicy Apostolskiej, że odwołanie do chrześcijańskiego dziedzictwa powinno być uwzględnione w Traktacie Konstytucyjnym jako zgodne z prawdą historyczną. „Jeśli 84 proc. zabytków na kontynencie europejskim ma bezpośredni związek z chrześcijaństwem, to pominięcie tego w Traktacie Konstytucyjnym stanowi jawną niesprawiedliwość i zafałszowanie prawdy historycznej” - uzasadnia bp Piotr Libera.
Strona kościelna nie jest natomiast zainteresowana samą tylko dodatkową deklaracją, bez uzupełnienia o odniesieniu do dziedzictwa chrześcijańskiego - mówi ks. Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Deklaracja ta bowiem nie miałaby mocy prawnej.
„Preambuła jest częścią integralną Traktatu Konstytucyjnego, nadaje charakter całemu dokumentowi, który ma w przyszłości stanowić konstytucję dla Europejczyków, natomiast deklaracja jest dokumentem dodanym i w opinii specjalistów od prawa międzynarodowego poza walorem kurtuazyjnym nie posiada mocy prawnej” - tłumaczy bp Libera.
Sekretarz Generalny Episkopatu stwierdził też, że strona kościelna ufa, iż odniesienie do chrześcijaństwa znajdzie się w Traktacie Konstytucyjnym. „Liczymy na poparcie Episkopatów zarówno krajów, które od dawna należą do Unii Europejskiej, jak i tych, które przystąpiły do niej 1 maja” - powiedział. Poinformował, że obecnie w wielu krajach Europy prowadzona jest akcja zbierania podpisów na rzecz odniesienia do chrześcijaństwa w Traktacie Konstytucyjnym (liczba podpisów dochodzi już do miliona).
Bp Libera wyraził też nadzieję, iż oświadczenie biskupów znajdzie zrozumienie u polityków, którzy deklarują się jako chrześcijanie. Jednocześnie poinformował, że Stolica Apostolska nie jest przeciwna uwzględnieniu w tekście Traktatu Konstytucyjnego odniesienia do innych religii, szczególnie tych, które w przeszłości współtworzyły - obok chrześcijaństwa - tradycję europejską, a więc: judaizmu i islamu.
Stanowisko strony kościelnej zostało przekazane władzom państwowym.

Milena Kindziuk

Oświadczenie Prezydium Konferencji Episkopatu Polski

Biskupi polscy dnia 6 maja br. przekazali premierowi Irlandii - aktualnie przewodniczącej Unii Europejskiej - list, w którym potwierdzili swoje stanowisko, że w preambule przyszłej Konstytucji Europejskiej nie powinno zabraknąć odniesienia do wiary i chrześcijańskiego dziedzictwa. List ten został przekazany także do wiadomości polskich władz państwowych i rządowych.
Konferencja Episkopatu Polski z całym przekonaniem podziela jasne stanowisko Stolicy Apostolskiej, że odwołanie się do chrześcijańskiego dziedzictwa powinno być uwzględnione w Traktacie Konstytucyjnym, jako odpowiadające pragnieniom milionów chrześcijan członków Unii Europejskiej oraz zgodne z prawdą historyczną.
W tym kontekście Konferencja Episkopatu Polski ponownie zwraca się z apelem do wszystkich, od których to zależy, aby preambuła Traktatu Konstytucyjnego właściwie uwidoczniła prawdziwe korzenie Europy. Czerpie przecież ona swe inspiracje z kulturowego, humanistycznego i religijnego, a szczególnie chrześcijańskiego dziedzictwa.
Na koniec Konferencja Episkopatu Polski, odnosząc się do informacji pojawiających się w mediach, podkreśla, że dyskusji wokół treści preambuły przyszłej Konstytucji Europejskiej nie da się rozwiązać przez przyjęcie dodatkowej deklaracji. Sama bowiem deklaracja nie miałaby żadnej mocy prawnej.

Abp Józef Michalik - Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Abp Stanisław Gądecki - Zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski
Bp Piotr Libera - Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 12 maja 2004 r.

Tydzień w Polsce

Wraz z wejściem do UE tysiące młodych Polaków wyruszyło do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu pracy.

Skandalem określono decyzję Super Expressu o publikacji zdjęć z zamordowanym w Iraku reporterem TVP Waldemarem Milewiczem. Do potępienia przyłączyła się większość środowiska dziennikarskiego.

„Tobie, Boże, pokornie polecamy naszych braci - red. Waldemara Milewicza i jego współpracownika Mounira Bouamrane” - modlił się biskup polowy Sławoj Leszek Głódź przy trumnach zastrzelonych 7 maja w Iraku pracowników TVP. 10 maja o północy na warszawskim lotnisku Okęcie wylądował specjalny samolot wojskowy, który przywiózł trumny z ciałami zabitych.

Tragedia w Łodzi. 9 maja nad ranem dwójka młodych ludzi zginęła w wyniku pomyłki policjantów. W akcji przeciwko chuliganom, którzy napadli na bawiących się na juwenaliach studentów, użyli oni nabojów ostrych zamiast gumowych. Jak wyjaśniło dochodzenie, pomyliła się policjantka, która nie potrafiła rozróżnić obydwu rodzajów pocisków. W Łodzi 10 maja odbył się kilkunastotysięczny marsz milczenia.

SLD chce przywrócić uprawnienia kombatanckie byłym ubekom i milicjantom zatrudnionym w resortach w latach 1944-56. Projektem zajmie się Sejm. Opozycja jest oburzona.

Przewodniczący SLD Krzysztof Janik zapowiedział, że jesienią zrezygnuje z przewodniczenia partii.

Narasta dyskusja o obecności polskich wojsk w Iraku. Ministerstwo Obrony Narodowej niezmiennie powtarza, że o wycofaniu wojsk nie może być na razie mowy, gdyż groziłoby to destabilizacją sytuacji w Iraku.

Na Dolnym Śląsku pojawiły się plakaty w języku niemieckim grożące Polakom za rzekome zbrodnie popełnione na Niemcach. Sprawą zajęła się prokuratura.

Port lotniczy w Gdańsku otrzymał 10 maja imię Lecha Wałęsy.

W Częstochowie prawdopodobnie działa gang mieszkaniowy, który naciągał zadłużonych lokatorów. Dochodziło też do morderstw. Sprawę wykryła Gazeta Wyborcza.

Pierwsze sklepy, szczególnie na granicy zachodniej, przyjmują zapłatę w euro. Nie ma przeszkód, aby waluta europejska stała się środkiem płatniczym w sklepach całej Polski.

FKP Romana Jagielińskiego ostatecznie nie poparł gabinetu Marka Belki. Za to zawarł sojusz z Samoobroną.

W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o bankructwie zwykłego obywatela. Projekt przewiduje, że taki czowiek mógłby ogłosić upadłość. Nie mógłby zaciągać więcej długów, ale wierzyciele nie naliczaliby odsetek karnych.

Dyrektorzy kilkudziesięciu szpitali z województw lubelskiego i świętokrzyskiego wypowiedzieli umowy Narodowemu Funduszowi Zdrowia.

12 maja w Warszawie demonstrowało ponad 2 tys. pracowników służby zdrowia, domagając się poprawy warunków pracy i funkcjonowania szpitali.

Na „giełdzie premierów” pojawiło się nowe nazwisko. Podobno SLD w przypadku prawdopodobnego niepowodzenia Marka Belki forsować będzie Wojciecha Olejniczaka, obecnego ministra rolnictwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy Wigilia będzie dniem wolnym? Sejm projektem ustawy w tej sprawie zajmie się dziś

2024-11-08 07:25

[ TEMATY ]

wigilia

wolna Wigilia

Karol Porwich/Niedziela

W piątek zaplanowano w Sejmie pierwsze czytanie projektu Lewicy o ustanowieniu Wigilii dniem wolnym od pracy. Regulacja zakłada, że Wigilia będzie wolna dla wszystkich pracowników, również tych pracujących w placówkach handlowych.

Z harmonogramu Sejmu wynika, że dyskusja nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy zostanie przeprowadzona w godzinach 16:30 - 18:00.
CZYTAJ DALEJ

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

2024-11-04 18:16

[ TEMATY ]

kardynał

Watykan

Vatican Media

„Don Mimmo”, jak go nazywają, został dodany do listy kardynałów, którzy otrzymają biret kardynalski 7 grudnia. Urodzony w Kalabrii, stojący na czele neapolitańskiej archidiecezji od 2020 roku, znany jest ze swojego społecznego zaangażowania na rzecz osób słabych. Liczba nowych kardynałów powraca tym samym do 21, po rezygnacji indonezyjskiego biskupa Syukuru.

Decyzja Ojca Świętego została ogłoszona dziś wieczorem przez dyrektora watykańskiego biura prasowego Matteo Bruni: „Papież Franciszek ogłasza, że umieścił wśród nazwisk nowych kardynałów, którzy zostaną kreowani podczas następnego konsystorza w dniu 7 grudnia, Jego Ekscelencję Domenico Battaglię, arcybiskupa Neapolu”.
CZYTAJ DALEJ

Sąd: Dalsze działania w procesie o prowokację wobec ks. J. Popiełuszki

2024-11-08 22:21

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Karol Porwich/Niedziela

W procesie o prowokację wobec ks. Jerzego Popiełuszki w 1983 roku sąd i strony pytają m.in. o nadzór nad sprawą karną, którą sprokurowano wobec księdza. "Moja rola była podrzędna, a sprawa była nadzorowana na najwyższym szczeblu" - ocenił świadek, b. funkcjonariusz, formalnie prowadzący wtedy sprawę księdza.

W rozpoczętym na początku października br. przed Sądem Okręgowym w Warszawie procesie obecnie trwa faza przesłuchań byłych funkcjonariuszy m.in. z ówczesnego Stołecznego Urzędu Spraw Wewnętrznych (SUSW) zaangażowanych na przełomie 1983 i 1984 roku w działania wobec ks. Popiełuszki.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję