W latach 90. XX w. rozgościł się w Polsce Halloween. To zwyczaj związany z maskaradą, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty, pajęczyny itp. Jest to zwyczaj obcy naszej kulturze chrześcijańskiej.
Przeciwwagą dla Halloween są w Polsce: Noc Świętych w kościołach i Korowód Świętych w szkołach. Korowód Świętych ma być zachętą dla dzieci i ich rodziców do poznawania własnych patronów i świętych Kościoła, by za ich przykładem i z ich orędownictwem dążyć ku Zbawieniu. Poprzez przybliżenie postaci świętych oraz ciekawe ukazanie historii ich życia chcemy udowodnić, że nie były to jedynie postacie z kart książek, lecz ludzie z krwi i kości, tacy jak my – a zatem „taki duży, taki mały może świętym być…”. Jednocześnie ma to być alternatywa dla rodziców, którzy nie chcieliby, aby ich pociechy brały udział w obchodzonych tego dnia w wielu przedszkolach i szkołach zwyczajach Halloween.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W ubiegłym roku po raz pierwszy Korowód Świętych odbył się w Szkole Podstawowej w Wiewiórczynie. W związku z pandemią Covid – 19 udział w Korowodzie Świętych wzięły dzieci z klas 0 – 3 bo tylko te dzieci uczęszczały do szkoły.
Pomysł trafił na podatny grunt. W tym roku, ze względu na ślubowanie klas I w dniu 29 października, Korowód Świętych odbył się już w dniu 27 października. Ponownie udział wzięły dzieci z klas 0 – 3, które śpiewały piosenki, wysłuchały ks. prob. Krzysztofa Jałowieckiego, który tłumaczył dlaczego lepiej przebierać się za świętych niż za zombie, duchy i czarownice oraz wzięły udział w barwnym korowodzie.