W atmosferę tego, co miało się wydarzyć na scenie, wprowadziła obecnych na sali dyrektor SP nr 24 w Częstochowie - Joanna Zasępa. Zapowiedziała spektakl przypominając słowa Jana Pawła II.
„Człowieka trzeba mierzyć miarą serca, być człowiekiem sumienia, to znaczy wymagać od siebie, podnosić się z własnych upadków i ciągle na nowo się nawracać, każdy z was młodzi przyjaciele musi też znaleźć swoje Westerplatte(…). Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie, wymagali”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Anna Przewoźnik
Uczniowie odgrywali role dziennikarzy i osób związanych z Karolem Wojtyłą w czasach szkolnych i studenckich. Opowieść o młodości papieża uzupełniały wiersze Jana Pawła II, które zaśpiewane przy akompaniamencie nauczyciela muzyki Marcina Siewiery.
„Chcieliśmy pokazać papieża jako jednego z nas, zwykłego człowieka, który potrafił się śmiać, płakać, człowieka, który miał ogromną empatię – podkreśliły pomysłodawczynie spektaklu- Izabela Rydel i Katarzyna Warońska.
Do przygotowania recitalu włączył się ks. dr Stanisław Bukalski, proboszcz częstochowskiej parafii Opatrzności Bożej, katecheta w SP nr 24.
Reklama
- Nie jest to łatwa poezja. Trzeba się nad nią zatrzymać, poddać refleksji. Muszę przyznać, że młodzież bardzo poważnie podeszła do tekstów Jana Pawła II. Naszym zamysłem była chęć uczczenia miesiąca października jako miesiąca papieskiego. Chcieliśmy, by młodzież zapamiętała, że to szczególny miesiąc dla nas, Polaków – podkreślił ks. Bukalski.
Anna Przewoźnik
Anna Przewoźnik
Wśród zaproszonych na spektakl gości obecni byli biskup senior Antoni Długosz, zastępca prezydenta miasta Ryszard Stefaniak, dyrektor delegatury Kuratora Oświaty w Katowicach Alicja Janowska oraz młodzież i nauczyciele. Właściciel i dyrektor muzeum Krzysztof Witkowski zadbał o to, by młodzież została oprowadzana po muzeum - z pewnością była to wyjątkowa lekcja, przybliżająca zarówno postać Jana Pawła II, jak i jego pontyfikat.
- W historii pojawiają się ludzie, o których świat zawsze musi pamiętać. Jednym z nich jest Jan Paweł II, człowiek, który dla wszystkich powinien być wzorcem. Nasza szkoła nosi imię Jana Marcina Szancera, co nie przeszkadza, by patronował jej również Jan Paweł II.
Młodzież jest wspaniała. Stawiając im właściwe wzorce i wskazując drogę, dajemy im szansę na uwolnienie potencjału dobra, który ma w sobie, i właściwie jego wykorzystanie -powiedziała „Niedzieli” dyrektor Joanna Zasępa, wskazując na zaangażowanie młodych w realizacje spektaklu.
Anna Przewoźnik
Scenariusz recitalu opracowany został na podstawie tekstów Karola Wojtyły „Poezje wybrane", Pawła Zuchniewicza „Lolek. Młode lata Papieża"oraz „Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża".