O. Robert M. Łukaszuk: - Ojcze Generale, jaki był główny cel tej podróży?
O. Izydor Matuszewski: - Na jednym z definitoriów podjęto decyzję, aby Zarząd Generalny oddał hołd Ojcu Świętemu - przeżywaliśmy wszak 400-lecie urodzin o. Augustyna Kordeckiego, a i innych powodów było wiele. Abp Stanisław Dziwisz wyznaczył termin spotkania zaraz po rekolekcjach Ojca Świętego. W niedzielę 7 marca byliśmy na Placu św. Piotra i powiadomiliśmy o naszej delegacji. Podczas południowej modlitwy Anioł Pański Ojciec Święty powitał nas publicznie. Następnego dnia - 8 marca odwiedziliśmy abp. Stanisława Dziwisza. Podczas tego spotkania został mu wręczony dyplom Konfraterni Zakonu Paulinów.
- Jak przebiegało samo spotkanie z Papieżem?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- 9 marca spotkaliśmy się z Ojcem Świętym w jego bibliotece. Każdy z nas miał coś do ofiarowania. Podziękowałem Ojcu Świętemu - jako Najwyższemu Przełożonemu Zakonu (co zapisane jest w Konstytucjach Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika) - za opiekę nad Zakonem. Prosiłem o rozgrzeszenie nas, jako Zakonu, z różnych przewinień, o przebaczenie i błogosławieństwo na dalszą służbę. Poinformowałem także, że Zakon Paulinów, dzięki Opatrzności Bożej, w ostatnim czasie dynamicznie się rozwija. Biskupi z różnych stron świata proszą nas, abyśmy przybywali z posługą i z naszym charyzmatem maryjnym. Chcą, żeby nasze paulińskie placówki rozbudzały duchowość ludzi. Ojciec Święty zauważył z uśmiechem, że Matka Boża robi nam reklamę, bo niosąc Ją w świat, reklamujemy też Zakon. Wręczyliśmy Papieżowi kielich, w podstawie którego zostały przedstawione postacie świętych wyniesionych przez Jana Pawła II na ołtarze. Złożyliśmy także Papieżowi w darze księgę o Skałce - owoc sympozjum poświęconego 750. rocznicy kanonizacji św. Stanisława Biskupa i Męczennika - i podziękowaliśmy za podniesienie naszego kościoła w Krakowie Na Skałce do godności bazyliki mniejszej. Wręczyliśmy także Ojcu Świętemu Kalendarium Duchowej Adopcji.
- Jakie wrażenia zabrał ze sobą Ojciec Generał z tego spotkania?
- Ojciec Święty był bardzo radosny i żywo zainteresowany naszą obecnością. Wizyta jednak trwała krótko ze względu na program zajęć Papieża. Ojciec Święty pobłogosławił nam i rozstaliśmy się pełni wdzięczności.
- Co wypełniło dalszy program pobytu w Wiecznym Mieście?
- 10 marca odprawiliśmy Mszę św. w Bazylice u katedry św. Piotra, której przewodniczył w języku łacińskim o. Jacek Łęski. Wikariusz generalny - o. Tomasz Ciołek wygłosił słowo Boże w języku włoskim. Podczas naszego pobytu w Rzymie spotkaliśmy się też z wikariuszem generalnym Jana Pawła II na diecezję rzymską - kard. Camillo Ruinim, z którym rozmawialiśmy o sprawach duszpasterskich. Z inicjatywy ks. prał. Zdzisława Peszkowskiego spotkałem się także z człowiekiem, który ocalał z prześladowań i zsyłek na Wschodzie, a który ma życzenie złożenia na Jasnej Górze, przy wsparciu innych ludzi, wotum w formie Fundacji Golgoty Wschodu. Przy wejściu na Jasną Górę, w pobliżu dzwonów, planowane jest bowiem nowe miejsce modlitwy, upamiętniające tamte czasy i ludzi, którym w nieludzki sposób odebrano życie. Będzie ono nazwane Golgotą Wschodu. Ów człowiek, który prosił o anonimowość, chce podjąć się sfinansowania większej części tego dzieła. Myślę, że przez to zrealizuje się pragnienie wielu ludzi, by zachować pamięć o męczennikach Wschodu, których imiona są może zapomniane, a ciała przykrywa ziemia zarośnięta lasami. Będzie to miejsce modlitwy i ekspiacji za tych wszystkich naszych braci.
- Dziękuję Ojcu Generałowi za rozmowę.