Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 13/2004

Podczas modlitwy „Anioł Pański”

Podczas modlitwy „Anioł Pański”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z papieżem

Nawiązując do ostatnich ataków w Madrycie, Jan Paweł II po raz kolejny potępił terroryzm. 14 marca br. w przemówieniu przed modlitwą Anioł Pański na Placu św. Piotra w Watykanie nazwał zamach „straszliwą zbrodnią”, która „wstrząsnęła światową opinią publiczną”. Wezwał do budowy świata bardziej braterskiego i solidarnego.
„Potworna zbrodnia wstrząsnęła światową opinią publiczną. W obliczu tak wielkiego barbarzyństwa człowiek jest głęboko poruszony i zadaje sobie pytanie, jak w ludzkim sercu może zrodzić się podobnie odrażająca zbrodnia” - mówił Papież. Złożył wyrazy współczucia rodzinom ofiar oraz zapewnił o solidarności w modlitwie z rannymi i ich najbliższymi.
Jan Paweł II z uznaniem mówił o masowym świadectwie solidarności z narodem hiszpańskim.
Kończąc przemówienie, Ojciec Święty zawierzył ofiary zamachu w Madrycie Matce Bożej. „Prosimy Ją, by wzięła w opiekę i czuwała nad drogim narodem hiszpańskim, nad Europą i całym światem” - powiedział.

Jan Paweł II do Polaków

Reklama

„Tylko w autentycznej, trwale zjednoczonej i kochającej się rodzinie dzieci mogą osiągnąć zdrową dojrzałość, czerpiąc wzór bezinteresownej miłości, wierności, wzajemnego oddania i szacunku dla życia” - powiedział Jan Paweł II podczas audiencji generalnej 17 marca. „Modlę się, aby takie były polskie rodziny” - dodał Jan Paweł II.
Zwracając się do Polaków, Papież nawiązał do przypadającej 19 marca uroczystości św. Józefa, oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.
„Uroczystość ta zachęca, aby współczesne rodziny, umocnione przykładem Maryi i Józefa, którzy z miłością opiekują się Wcielonym Słowem, czerpały z ich stylu życia natchnienie w dokonywaniu codziennych życiowych wyborów i siły do pokonywania trudności” - mówił Ojciec Święty.
Jan Paweł II serdecznie pozdrowił wszystkich pielgrzymów z Polski i z innych krajów świata. „Z całego serca witam i pozdrawiam wszystkich moich Rodaków! Szczególnie pozdrawiam Gimnazjum z Raby Wyżnej: młodzież, rodziców, proboszcza, wychowawców i władze. Witam Wspólnotę «Wiara i Światło» z parafii św. Floriana z Żywca” - powiedział Papież.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Telegram kondolencyjny po śmierci kard. Königa

„Budowniczym mostów” pomiędzy Kościołami tradycji wschodniej nazwał Jan Paweł II zmarłego 13 marca w Wiedniu kard. Franza Königa. W telegramie kondolencyjnym, przesłanym na ręce arcybiskupa Wiednia - kard. Christopha Schönborna, Papież przypomniał zasługi Zmarłego, szczególnie we wspieraniu katolików Europy Wschodniej w ciężkich czasach komunizmu. „Świadectwo Zmarłego dla orędzia Chrystusa i jego zaangażowanie na rzecz pokoju i pojednania promieniowało daleko poza granice jego ojczyzny” - napisał Jan Paweł II.
Ojciec Święty przypomniał, że w czasie „nieszczęsnego podziału kontynentu” szczególną zasługą kard. Königa było wspieranie wiernych w krajach Europy Wschodniej. Równocześnie kard. König pełnił misję budowniczego mostów między Kościołami tradycji wschodniej, co przyniosło mu wielkie uznanie. W telegramie Papież zapewnił wiernych wiedeńskiej archidiecezji o swojej modlitwie za Zmarłego.

Ojciec Święty wstrząśnięty zamachami w Madrycie

Jan Paweł II jest wstrząśnięty serią zamachów terrorystycznych w Madrycie. W specjalnym telegramie wysłanym na ręce arcybiskupa Madrytu - kard. Antonia Maríi Rouco Varela Papież nazwał zamachy „potworną zbrodnią”.
„Jan Paweł II modli się za dusze ofiar, ludzi, którzy udawali się do pracy; łączy się w bólu z ich rodzinami i podziela żałobę całego narodu hiszpańskiego” - czytamy w telegramie wysłanym w imieniu Papieża przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano w kilka godzin po tragedii. Papież raz jeszcze stanowczo i kategorycznie potępił akty terroru, dla których nie ma żadnego usprawiedliwienia, i podkreślił, że „obrażają one Boga i są pogwałceniem podstawowego prawa do życia oraz zagrażają pokojowej koegzystencji”.

Chrystus nadzieją dla Europy

II Europejski Dzień Studentów

W czerwcu 2003 r. Ojciec Święty Jan Paweł II w posynodalnej adhortacji apostolskiej Ecclesia in Europa przypomniał, że Jezus Chrystus, który żyje w Kościele, jest źródłem nadziei dla Europy (por. n. 1). Prawda ta jest ważna zwłaszcza dziś, gdy tak często w życiu człowieka i wspólnot gaśnie nadzieja, a przyczyną tego jest „narzucanie antropologii bez Boga i bez Chrystusa” (n. 9). W to wielkie wołanie Jana Pawła II do Europy wpisała się wieczorna modlitwa różańcowa studentów uczelni rzymskich i europejskich, która miała miejsce w sobotę 13 marca br. w Auli Pawła VI w ramach II Europejskiego Dnia Studentów.
Aula Pawła VI wypełniła się wielką rzeszą studentów. Przybyli również członkowie władz publicznych, na czele z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego, a także kardynałowie, biskupi i arcybiskupi, z kard. Camillo Ruinim - wikariuszem Ojca Świętego dla diecezji Rzymu. Dzięki specjalnym połączeniom telewizyjnym drogą satelitarną w tym niezwykłym spotkaniu modlitewnym mogli wziąć udział młodzi z krajów przystępujących do Unii Europejskiej: z Tallina w Estonii, Wilna na Litwie, Rygi na Łotwie, Pragi z Republiki Czeskiej, Bratysławy na Słowacji, Budapesztu na Węgrzech, Lublany w Słowenii, Valletty z Malty, Nikozji na Cyprze i z polskiego Gniezna.
Główną treść i ideę tego niezwykłego spotkania, które było także darem modlitwy i znakiem jedności z rodzinami ofiar po zamachach terrorystycznych w Madrycie, stanowiły słowa: „Chrystus nadzieją dla Europy”. Wspaniałą oprawą czuwania modlitewnego był śpiew chórów międzyuniwersyteckich (1800 chórzystów) i piękna muzyka w wykonaniu studentów i uczniów konserwatoriów i instytutów muzycznych we Włoszech (210 muzyków). Modlitwa za Europę przez wstawiennictwo Matki Bożej - Stolicy Mądrości rozpoczęła się uroczystym wniesieniem Krzyża - znaku Chrystusa, Nadziei dla Europy. Następnie kard. Camillo Ruini wręczył przedstawicielom uniwersytetów adhortację apostolską Jana Pawła II Ecclesia in Europa. Niezwykłą wymowę miało uroczyste wejście do Auli Pawła VI delegacji 10 państw, które w maju br. mają stać się oficjalnie członkami Unii Europejskiej. Delegacje niosły flagi, znak tożsamości narodowej, i zapalone świece - znak Chrystusa - Światła świata, które zostały umieszczone wokół krzyża. To uroczyste wejście przedstawicieli nowych państw Unii Europejskiej zostało poprzedzone przemówieniem przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Pata Coxa, który za pośrednictwem telemostu zwrócił się do wszystkich zgromadzonych, przypominając m.in. ogromną rolę, jaką odegrał Jan Paweł II w dziele jednoczenia Europy.
Długi aplauz i ogromną radość wzbudziło przybycie Ojca Świętego, który został powitany śpiewem Tu es Petrus i gromkim Giovanni Paolo. Po bardzo serdecznym powitaniu przez przedstawicieli studentów Jan Paweł II rozpoczął modlitwę różańcową (tajemnice radosne), która odmawiana była w języku łacińskim. Na samym początku modlitwy odbył się obrzęd pokropienia wodą święconą. Następnie każdą tajemnicę Różańca odmawiali młodzi z miast, które łączyły się z obecnymi w Auli Pawła VI poprzez telemost.
Po modlitwie różańcowej Ojciec Święty w swoim przemówieniu pozdrowił wszystkich, którzy wzięli udział w tym wspaniałym duchowym spotkaniu. Wyraził swoją ogromną radość i podkreślił, że to czuwanie maryjne ma wymiar symboliczny, bo przypomina młodym ich ogromną rolę w budowaniu Europy w oparciu o wartości duchowe i kulturę chrześcijańską. Na zakończenie wezwał wstawiennictwa Maryi Sedes Sapientiae - aby strzegła młodzież w ich studiach, obowiązkach oraz formacji kulturowej i duchowej. Ojciec Święty pozdrowił także wszystkie wspólnoty uniwersyteckie, łączące się tego wieczoru z Aulą Pawła VI w Rzymie drogą satelitarną, w ich ojczystych językach. Pozdrowił także zgromadzonych w Gnieźnie i całą Polskę. Na zakończenie udzielił wszystkim apostolskiego błogosławieństwa.
Czuwanie modlitewne o nadzieję dla Europy zakończyło uroczyste „pielgrzymowanie” Krzyża ulicami Rzymu - z Placu św. Piotra aż do kościoła św. Agnieszki na pl. Navona, gdzie młodzież złożyła wspólne Wyznanie wiary.

Ks. Mariusz Frukacz

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu: Dzięki św. Janowi Pawłowi II wielu odnalazło drogę ku Chrystusowi

2025-04-01 08:01

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda

Vatican News

Chcemy wyrazić naszą głęboką wdzięczność za tak wiele dobra, które Papież wniósł w naszą społeczność, w życie całego świata. Dzięki niemu wielu odnalazło drogę ku Chrystusowi i otworzyło się na drugiego człowieka - podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC z okazji 20. rocznicy przejścia św. Jana Pawła II do Domu Ojca.

Przewodniczący Episkopatu przypomniał, że 2 kwietnia br. mija dwadzieścia lat od śmierci Papieża Jana Pawła II. „Myślę, że Papież pozostaje wciąż w sercach nie tylko wierzących, ale i wielu innych, którzy choć nie wyznawali tej samej wiary w jedynego Boga, to jednak zawsze, i po dzień dzisiejszy, są mu wdzięczni za jego pontyfikat, za jego świadectwo życia, za jego świadectwo umiłowania prawdy i za jego świadectwo świętości” - podkreślił Przewodniczący KEP. Przywołując słowa papieża Benedykta XVI zauważył, że św. Jan Paweł II towarzyszy nam już nie jako Papież z okna watykańskiego czy w czasie licznych pielgrzymek, ale z okna Domu Ojca.
CZYTAJ DALEJ

Święta pustelnica

Niedziela Ogólnopolska 13/2023, str. 18

[ TEMATY ]

święci

commons.wikimedia.org

Św. Maria Egipcjanka

Św. Maria Egipcjanka

Porzuciła grzeszne życie, aby pokutować na pustyni.

Żyła w latach ok. 344 – 421. Kiedy miała 12 lat, uciekła z domu rodzinnego, udała się do Aleksandrii i prowadziła tam życie rozpustne. Przez 17 lat uwodziła mężczyzn, nie dla zarobku, ale z potrzeby oddawania się rozpuście. Jej życie zmieniło się podczas pobytu w Jerozolimie – mimo grzesznego życia uważała się za chrześcijankę. W uroczystość Znalezienia Krzyża Świętego zamierzała wejść do Bazyliki Grobu Pańskiego, jednak została odepchnięta jakąś niewytłumaczalną siłą. Zwróciła się wówczas w modlitwie do Maryi. „Matko Miłosierdzia! Skoro odrzuca mnie Twój Syn, Ty mnie nie odrzucaj! Pozwól mi ujrzeć drzewo, na którym dokonało się także moje zbawienie” – modliła się. Ślubowała porzucić grzeszne życie i pokutować. Udała się na pustynię, nad rzekę Jordan, i tam w samotności, na umartwieniach i postach spędziła resztę swojego życia. W VI wieku powstał opis jej życia, zatytułowany Życie naszej matki św. Marii Egipcjanki. Według wszelkiego prawdopodobieństwa jego autorami byli mnisi z klasztoru św. Zozyma, kapłana, który odnalazł Marię na pustyni. W Wielki Czwartek o. Zozym wziął Najświętszy Sakrament, trochę żywności dla Marii i wyruszył na pustynię. Nad brzegiem Jordanu znalazł ją czekającą na niego i udzielił jej Komunii św. O św. Marii Egipcjance pisali: św. Cyryl Aleksandryjski, św. Zozym i św. Sofroniusz.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: zmaganie ze śmiercią przynosi pokój i nadzieję!

2025-04-02 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- To, co zwykle przeraża ludzi, to ta niepewność wobec śmierci. Dla Jana Pawła II była źródłem nadziei, że sam o tym nie decyduje - mówił kard. Grzegorz Ryś w przeddzień rocznicy śmierci Papieża Polaka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję