Reklama

Abp Józef Michalik nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski

Program stworzy historia

Abp Józef Michalik, metropolita przemyski, został wybrany 18 marca 2004 r. nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. „Nie wyznaczam żadnego programu, bo program stworzy historia, czas i ludzie” - powiedział do dziennikarzy tuż po wyborze, odwołując się do słów kard. Stefana Wyszyńskiego. Zastępcą przewodniczącego KEP został metropolita poznański - abp Stanisław Gądecki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Takiego wyboru wszyscy się spodziewali

Jak nigdy dotąd w czasie zebrań plenarnych, przed gmachem Sekretariatu Episkopatu Polski w Warszawie od rana kręciło się mnóstwo dziennikarzy i fotoreporterów. Z niecierpliwością czekali na ogłoszenie wyników wyborów. Wreszcie, po niemal godzinnym opóźnieniu, okazało się, że zaskoczenia nie ma. Właśnie takiego wyboru wszyscy się spodziewali. Abp Michalik od dawna cieszy się dużym autorytetem wśród biskupów, a także uznaniem w kręgach watykańskich. Jest ceniony przez samego Papieża. Wśród współpracowników słynie z dbałości o świętość kapłańskiego życia, a jego listy pasterskie, które kieruje do księży, służą za teksty rozważań na rekolekcjach organizowanych przez Opus Dei. Bez wątpienia abp Michalik jest osobowością wybitną. To człowiek wielkiej kultury, inteligentny, błyskotliwy, dobrze znający i rozumiejący Kościół.

Na dystans

Reklama

Abp Józef Michalik konferencję prasową rozpoczął od podziękowań skierowanych do odchodzącego przewodniczącego. „Spuścizna kard. Józefa Glempa jest niemała, niesie w sobie dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia, co w Polsce ma szczególne znaczenie” - powiedział. Zaprosił do współpracy wierzących i niewierzących, by wspólnie pochylili się nad człowiekiem żyjącym na tej ziemi. Prosił też o modlitwę. „Bo im słabszy człowiek, tym więcej potrzeba pomocników” - stwierdził. Na koniec dodał, że sprawując swą nową funkcję, będzie się starał „widzieć Pana Boga, Ewangelię i człowieka” oraz że chciałby „mieć dystans do siebie”.
Za wieloletnią posługę na rzecz Kościoła w Polsce podziękował również kard. Glempowi nowy wiceprzewodniczący KEP - abp Stanisław Gądecki. „Postać Księdza Prymasa jest wyjątkowa, to człowiek wielkiej skromności i szczerości” - przyznał. Odnosząc się do swojej nowej roli, powiedział: „Moja osoba nic nie znaczy, ponieważ wraz z innymi biskupami tworzymy ciało kolegialne”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tajne głosowanie

Biskupi wybrali nowego przewodniczącego Episkopatu w tajnym głosowaniu. Wybory rozpoczął kard. Józef Glemp, który podziękował Bogu i wszystkim biskupom za lata kierowania Episkopatem i przewodniczenie 146 zebraniom plenarnym. Potem pozostawił pusty fotel przewodniczącego i sam usiadł z boku. Dalszej części obrad przewodniczył najstarszy z kardynałów - kard. Franciszek Macharski. Podał dokładne zasady głosowania i w imieniu biskupów podziękował Księdzu Prymasowi za wieloletnią posługę.
Wybierających było 102 biskupów, kandydatów 44 (na sali obrad obecnych 42). Ta sama procedura obowiązuje przy wyborze przewodniczącego, jak też wiceprzewodniczącego Episkopatu.

Zerwanie z tradycją historyczną

Reklama

Wybór abp. Michalika automatycznie oznacza rozdzielenie funkcji prymasa i przewodniczącego Konferencji Episkopatu. Jest to z pewnością zerwanie z dotychczasową tradycją historyczną, według której na czele Kościoła stał prymas.
Kard. Józef Glemp pozostanie nadal prymasem Polski (także członkiem Rady Stałej i arcybiskupem Warszawy). Będzie to jednak funkcja jedynie honorowa, która nie wiąże się ze specjalną jurysdykcją w Kościele. Chociaż trzeba pamiętać, że godność prymasa jest w Polsce wciąż wyjątkowa. Abp Michalik natomiast będzie kierował pracami Episkopatu, zwoływał zebrania plenarne biskupów i podpisywał listy pasterskie czy zaproszenia kierowane do Ojca Świętego, ma też reprezentować Kościół na zewnątrz.
Kard. Glemp pełnił funkcję przewodniczącego Episkopatu od momentu, gdy został arcybiskupem metropolitą warszawskim i prymasem, a więc od lipca 1981 r. „Kierował Kościołem niejako automatycznie, jak poprzednio kard. Wyszyński” - tłumaczy ks. dr Jan Szubka, specjalista prawa kanonicznego. W 1995 r. zmieniono statut Konferencji Episkopatu, który przewiduje, że przewodniczący może sprawować swą funkcję przez dwie pięcioletnie kadencje. Prawo nie działa wstecz, więc kard. Glemp mógł kandydować ponownie. Teraz dobiegła końca jego druga kadencja. Stąd wybór nowego przewodniczącego.
„Z pewnością będzie to poważna zmiana w świadomości Polaków - mówi ks. Józef Kloch, rzecznik Episkopatu. - Przez dwadzieścia pięć lat bowiem jedna osoba była jednocześnie przewodniczącym Episkopatu, prymasem i arcybiskupem Warszawy. A właściwie przez pięćdziesiąt - bo wcześniej wszystkie te funkcje pełnił w Kościele prymas Wyszyński. Nie ulega więc wątpliwości, że skończył się pewien ważny etap w dziejach Kościoła w Polsce. Przed Kościołem zaś stoją teraz nowe wyzwania”.

Abp Józef Michalik od dawna cieszy się autorytetem wśród biskupów, jest też ceniony w kręgach watykańskich.

Abp Józef Michalik - doktor teologii. Przez ostatnie pięć lat był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Jest członkiem watykańskiej Kongregacji ds. Biskupów, konsultorem Papieskiej Rady ds. Świeckich, przewodniczącym Komisji ds. Świeckich Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE). Studiował na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i w Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza Angelicum w Rzymie. Od 1986 r. jest biskupem, a od 1993 - metropolitą przemyskim. Ma 63 lata.

Abp Stanisław Gądecki - doktor teologii. Jest przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego, także konsultorem Papieskiej Komisji ds. Dialogu z Judaizmem. Studiował w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie i w Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie. W 1992 r. mianowany został biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej, w 2002 r. - arcybiskupem metropolitą poznańskim. Ma 54 lata.

Przyszłość jest w rękach Boga

„Jakie to szczęście, że nowej Europie możemy zanieść dary naszych doświadczeń, niejednokrotnie obaw, ale i nadziei na głębsze, bo na prawdzie budowane braterstwo. - Nie, nie boimy się przyszłości, bo jest w rękach Boga. Do nas należy praca z Bogiem i ludźmi, do nas należy troska i walka z sobą samym, z egoizmem i lenistwem, z kłamstwem i nieuczciwością własną i społeczną, narodową i europejską. Zło nie ma granic, ale i dobro jest nieograniczone”.

Abp Józef Michalik
18 marca 2004 r.

Częstochowa, 18 marca 2004 r.

Wasza Ekscelencjo,
Najczcigodniejszy Księże
Arcybiskupie!

Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość o powierzeniu Księdzu Arcybiskupowi urzędu Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Nasza radość jest tym większa, że już od dawna mamy możliwość bliższego poznania Waszej Ekscelencji na wielu płaszczyznach działalności. Szczególnie cenimy naszą długoletnią współpracę w dziele ewangelizacji na łamach Niedzieli oraz zasługi, jakie Wasza Ekscelencja wniósł w jej rozwój w archidiecezji przemyskiej. Znając duszpasterską gorliwość Księdza Arcybiskupa, zasady, którymi kieruje się w swojej pracy, a także zrozumienie roli mediów we współczesnym świecie, wyrażamy naszą radość z daru Bożej Opatrzności, jakim jest powierzenie Księdzu Arcybiskupowi funkcji zwierzchnika Kościoła katolickiego w Polsce.
Pełni radości i wdzięczności za okazywaną nam dotychczas życzliwość, trwamy na modlitwie u stóp naszej Jasnogórskiej Matki, Królowej Polski, polecając Jej wstawiennictwu posługę Waszej Ekscelencji.
Życzymy potrzebnych łask Bożych, darów Ducha Świętego. Niech Chrystus będzie źródłem mocy i prawdziwej radości we wszystkich dziełach podejmowanych przez Księdza Arcybiskupa.

Z wyrazami najgłębszej czci

Ks. Ireneusz Skubiś
Redaktor Naczelny „Niedzieli” wraz z Zespołem

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Afera wokół Domu Miłosierdzia. Bp Zieliński: Mnie na tym ringu nie ma

2024-12-17 19:51

[ TEMATY ]

afera

diecezja koszalińsko‑kołobrzeska

Bp Zbigniew Zieliński

Dom Miłosierdzia

ks. Wojciech Parfianowicz, diecezja koszalińsko-kołobrzeska

Bp Zbigniew Zieliński

Bp Zbigniew Zieliński

- Jest ring, na którym chce się postawić dwie walczące ze sobą strony. Proszę Państwa, mnie na tym ringu nie ma. Ja, jako biskup, postawiłem po prostu pewne warunki. Reszta, to są narracje - powiedział bp Zbigniew Zieliński dziennikarzom w sprawie Domu Miłosierdzia.

W koszalińskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym 17 grudnia odbyło się spotkanie bp. Zbigniewa Zielińskiego z dziennikarzami. Poruszony został m.in. temat napiętej sytuacji wokół Domu Miłosierdzia.
CZYTAJ DALEJ

Łódzki szpital ukarany przez NFZ za odmowę aborcji!

2024-12-19 10:21

[ TEMATY ]

aborcja

Autorstwa Kapitel - Praca własna, commons.wikimedia.org

Szpital Ginekologiczno-Położniczy ICZMP

Szpital Ginekologiczno-Położniczy ICZMP

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi został ukarany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) grzywną w wysokości 352 tys. zł. To druga placówka w województwie łódzkim, która otrzymała karę za odmowę przeprowadzenia aborcji w sytuacjach, które nie stwarzały zagrożenia życia ani zdrowia kobiet.

Sprawa dotyczy wydarzeń z 2023 roku, kiedy to szpital dwukrotnie odmówił wykonania aborcji na podstawie zaświadczenia od ginekologa, które wskazywało na zagrożenie dla zdrowia psychicznego i życia pacjentek.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Stefan Wyszyński patronem przed Bogiem UKSW

2024-12-19 16:44

[ TEMATY ]

kard. Kazimierz Nycz

Uniwersytet kard. Stefana Wyszyńskiego

25‑lecie UKSW

UKSW

Spotkanie świąteczne społeczności Uniwersytetu Karydnała Stefana Wyszyńskiego

Spotkanie świąteczne społeczności Uniwersytetu Karydnała Stefana Wyszyńskiego

Od 25 lat UKSW jest Uniwersytetem Wyszyńskiego. W tym roku naszego jubileuszu chcieliśmy poprosić Ojca Świętego Franciszka, aby ustanowił błogosławionego Patrona orędownikiem przed Bogiem spraw naszego Uniwersytetu, naszej akademickiej społeczności. Jesteśmy jednym z pierwszych, jeśli nie jedynym uniwersytetem państwowym, który ma ustanowionego kanonicznego patrona – mówi ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

19 grudnia 2024 roku podczas spotkania świątecznego ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie poinformował o zatwierdzeniu, przez Dykasterię ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wyboru bł. Stefana Wyszyńskiego, biskupa patronem przed Bogiem uczelni.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję