Kampania „Milion dzieci modli się na różańcu” gromadzi na wspólnej modlitwie dzieci z całego świata. Najmłodsi modlą się o pokój w nadziei, że spełnią się słowa wypowiedziane przez św. o. Pio: „kiedy milion dzieci będzie modlić się na różańcu, świat się zmieni”.
Tegoroczna kampania, na co wskazują informacje zebrane przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie, przyciągnęła ok. 300 tys. dzieci z całego świata. Tyle osób zarejestrowało się na stronie internetowej. Prawdziwa liczba uczestników jest jeszcze wyższa. Część uczestników chwyciła za różaniec, jednak nie zapisała się oficjalnie do udziału w akcji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W Polsce 18 października w intencji pokoju modliło się ponad 75 tys. dzieci – mówi koordynator kampanii „Milion dzieci modli się na różańcu” Malwina Wyszyńska. „W akcji udział wzięło 51 parafii, 534 szkoły, 131 przedszkoli oraz 216 uczestników indywidualnych” – dodaje.
Reklama
Sercem modlitwy różańcowej w Polsce było Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem. Różaniec rozpoczął się o godz. 9.00 i był transmitowany w internecie. W modlitwie udział brały dzieci zgromadzone w kościele, ale też – dzięki połączeniu online – całe rodziny, szkoły, pojedyncze klasy czy dzieci przebywające w tym czasie w szpitalu.
Ci, którzy nie mogli włączyć się do modlitwy o godz. 9.00, sięgnęli po różaniec o innej godzinie tego samego dnia, łącząc się z pozostałymi dziećmi we wspólnej intencji o pokój. „Modlitwie dzieci często towarzyszył śpiew, gra na gitarze, dekoracje nawiązujące do kampanii, samodzielne wykonywanie różańca, katechezy poprzedzające dzień 18 października oraz konkursy wewnątrzszkolne” – tłumaczy Malwina Wyszyńska.
Informacje, jakie docierają do PKWP, wskazują, że na modlitwie gromadziły się całe szkoły. We wspólnym różańcu na sali gimnastycznej bądź przed szkołą w jednym czasie brało udział od 300 do 800 dzieci z jednej placówki. Modlitwa towarzyszyła najmłodszym także w świetlicach, na spacerze, przy okazji którego dzieci puszczały do nieba bańki mydlane, a także w ośrodkach opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych.
„Z roku na rok kampania staje się w Polsce coraz bardziej rozpoznawalna. Dzieje się to szczególnie wśród szkół i przedszkoli katolickich. Już we wrześniu otrzymujemy zapytania od katechetów i nauczycieli o możliwość dołączenia do akcji. Docierają do nas prośby o udostępnienie materiałów w języku polskim” – podkreśla Malwina Wyszyńska, która podziękowała dyrektorom szkół, nauczycielom, katechetom i rodzicom za umożliwienie dzieciom wzięcia udziału we wspólnej modlitwie.
Honorowy patronat nad kampanią „Milion dzieci modli się na różańcu” objął metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski.