Reklama

Prosto i jasno

Propagandowe chwyty

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sejm uchwalił ustawę o podatku VAT. Tak jak się spodziewaliśmy, obłożył materiały budowlane najwyższą stawką wynoszącą 22 proc. Minister finansów Andrzej Raczko tłumaczył, że niższa stawka byłaby sprzeczna z dyrektywą Unii Europejskiej, a także zmniejszyłaby wpływy do budżetu o 400 mln zł. Nie jest prawdą, że UE nałożyła na nas taki obowiązek, skoro zamożne kraje Unii, jak Francja, Niemcy czy Anglia, mają o wiele niższą stawkę tego podatku. Wniosek: w polskiej ustawie chodzi wyłącznie o szybkie pieniądze, a nie o los polskich przedsiębiorstw i kieszeń obywateli.
Jednak dziwne, śmieszne i niezrozumiałe jest to, że posłowie zachowali obniżoną, 7-procentową stawkę VAT na artykuły dziecięce, ale nie na pieluchy, wózki, zeszyty czy tornistry - co mogłoby pomóc biednym rodzinom, a na saneczki, rowerki, narty czy łyżwy! Przegłosowano również zapis umożliwiający odliczanie przez firmy podatku VAT od samochodów osobowych. To rozwiązanie pozwoli nadal utrzymać proceder polegający na kupowaniu pod szyldem firmy prywatnych samochodów.
Już z tego widać, że ustawa o podatku VAT jest wyjątkowym bublem, rzekomo też poróżniła posłów SLD z rządem, ponieważ wielu z nich głosowało przeciw ustaleniom z premierem. Jak się wydaje, posłowie lewicy poszukując jakichś propagandowych chwytów, pogubili się w głosowaniach. Minister finansów już zapowiedział, że SLD, mając większość w Senacie, wróci do rządowych zapisów, które potem w Sejmie odrzucić będzie trudniej. Ani minister finansów, ani premier nie ukrywali po głosowaniach, że w ustawie o VAT chodziło rządowi wyłącznie o pieniądze. Szkoda, bo można było wprowadzić korzystne rozwiązania tak dla firm, jak i osób fizycznych, które przewiduje unijne prawo. Myślę tu np. o zgłoszonej przez opozycję poprawce dotyczącej tzw. ulgi na złe długi, która pozwala odzyskać zapłacony już VAT, jeżeli np. bankrutujący kontrahent nie zapłacił za towar. Takie rozwiązanie stosują wszystkie kraje Unii. Wniosek: Jeśli w ogóle będzie jakiś pożytek z naszego wejścia do Unii, to chyba tylko ten, że po 1 maja nie da się już zwalać na Brukselę każdego mniej lub bardziej nieudanego rządowego pomysłu.
Kiedy w Sejmie trwało napięcie przed głosowaniem poprawek do ustawy o VAT, Rosja zakręciła Białorusi kurek z gazem, co pośrednio uderzyło i w nas, ponieważ jesteśmy połączeni pod ten sam gazociąg. Obawiając się takiej sytuacji, rząd AWS-u podjął rozmowy z Norwegami i Duńczykami, niestety, rząd SLD - a konkretnie premier Leszek Miller - kontrakt zerwał, uznając, że to nieuzasadnione antyrosyjskie fobie i żaden gaz z Norwegii nie jest nam potrzebny. Co prawda, przerwa w dostawie gazu z Rosji była tylko dziewięciogodzinna, ale wywołała panikę w dużych zakładach, przyniosła wymierne straty gospodarcze, a przede wszystkim podała w wątpliwość energetyczne bezpieczeństwo kraju. W Sejmie doszło do debaty na ten temat, wicepremier Marek Pol pojawił się na kilka minut na mównicy i wymachując dokumentem z 1992 r., udowadniał, że winna wszystkiemu jest premier Hanna Suchocka. Na ten chwyt raczej nikt z posłów opozycji nie dał się nabrać. Wszyscy zażądali jego natychmiastowej dymisji - jako odpowiedzialnego za doprowadzenie do tego zagrożenia.
Najnowszym propagandowym chwytem lewicy jest trąbienie wszem i wobec o zmianie przewodniczącego SLD. Wszystkie media donoszą z troską, jak to politycy SLD poszukują obecnie kogoś, kto uzdrowi lewicę, a tak naprawdę, kto weźmie na siebie odium wyborczej klęski w przyszłorocznych wyborach. Przy okazji próbuje się wmówić narodowi, że SLD traci nie przez fatalne rządzenie krajem, ale z powodu złego kierowania samą partią. Obojętnie, jak będzie się tłumaczyć upadek SLD, wygląda na to, że rządy Millera mogą okazać się skuteczniejsze niż jakakolwiek ustawowa dekomunizacja. Oby tak było, zwłaszcza że żądania w samym SLD eskalują. Ledwo zapowiedziano zmianę przewodniczącego, a już wicepremier Józef Oleksy publicznie przyznał, że trwa dyskusja, czy Miller powinien pozostać premierem. Jednak zmiana premiera nie jest sprawą prostą. Art. 158 Konstytucji RP mówi o konstruktywnym wotum nieufności, czyli że „Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na Prezesa Rady Ministrów”. Oznacza to, że jeśli Leszek Miller miałby przestać być premierem bez rozpisywania nowych wyborów, to grupa posłów wybiera kandydata na szefa rządu, którego musi poprzeć co najmniej 231 posłów. Takiej większości nikt w tym Sejmie nie znajdzie. Wniosek: Premier pozostanie, chyba że SLD dojdzie do wniosku, że za rok może już po lewicy nie być śladu, i zagłosuje za skróceniem kadencji, aby ratować obecne kilkanaście procent poparcia.
A wracając jeszcze myślą do wyboru nowego lidera, który ma być lekarstwem na uzdrowienie SLD: czy nie jest to pomysł jak z „lekami za złotówkę”, by otumanić ludzi ubogich i przywiązanych do wizji państwa opiekuńczego? Zabawa w propagandowe chwyty też się kiedyś kończy. Za tydzień ta partia „wrażliwa społecznie” musi przyjąć plan Hausnera, a w nim m.in. rewizję rent i emerytur, cięcia w opiece społecznej uderzające w ludzi ubogich, w rodziny.
Należy żałować, że obecna porażka SLD nie wynika z siły opozycji, lecz z katastrofy samego Sojuszu. Chciałbym jednak zachować nadzieję, że prawica nie będzie walczyła między sobą o głosy po SLD. Agresywna wojna między sobą szybko rozwieje marzenia o wyborczym zwycięstwie. Wyborcy zawsze premiują jednoczenie się wokół wartości i zasad, które nie są tylko propagandowymi chwytami, ale stylem, według którego się żyje i rządzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

W czasie pierwszej Mszy św. proboszcz ks. Ryszard Pawluś przedstawił historię parafii w Skomielnej Białej. Sięga ona przełomu XV i XVI w. Pierwsza kaplica pod wezwaniem św. Sebastiana i św. Floriana powstała w 1550 r., a w XVIII w. przebudowano ją na kościół. Drewnianą budowlę wojska niemieckie spaliły w 1939 r. a już dwa lata później poświęcono tymczasowy barokowy kościół, a proboszczem został ks. Władysław Bodzek, który w 1966 r. został oficjalnie potwierdzony, gdy kard. Karol Wojtyła ustanowił w Skomielnej Białej parafię. Nowy kościół oddano do użytku w 1971 r., a konsekrowano w 1985 r. - Postawa wiary łączy się z zatroskaniem o kościół widzialny - mówił ksiądz proboszcz, podsumowując zarówno duchowy, jak i materialny wymiar życia wspólnoty parafialnej w Skomielnej Białej. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, przekazał mu ciupagę.

CZYTAJ DALEJ

Francuskie rekolekcje w drodze

2024-05-05 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Już kolejny raz parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Mazowieckim oraz parafia św. Mikołaja w Wolborzu połączyły swoje siły, organizując niezapomniane rekolekcje w drodze, czyli pielgrzymkę, której tym razem celem była Francja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję