Kapłani zostali odznaczeni za wybitne zasługi dla niepodległości Polski, za działalność na rzecz przemian demokratycznych w kraju, za niesienie posługi duszpasterskiej.
- Dzisiaj w miejscu, które tak silnie związane jest z historią zmagań o Polskę niepodległą, w nieco ponad miesiąc po wyniesieniu na ołtarze Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego, otrzymują odznaczenia państwowe duchowni, którzy położyli wybitne zasługi dla Ojczyzny oraz dla wspólnoty wierzących – napisał w liście Andrzej Duda. Odznaczenia w imieniu Prezydenta RP wręczyła Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta RP.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
19 października 2021 r. odznaczeni zostali:
Kancelaria Prezydenta RP
KRZYŻEM KOMANDORSKIM Z GWIAZDĄ ORDERU ODRODZENIA POLSKI
pośmiertnie - Ks. Bogdan JAWOREK
KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Ks. Henryk RYKAŁA
pośmiertnie - Bp Kazimierz RYCZAN
KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Ks. Tadeusz FARYŚ
Ks. Wacław LEWKOWICZ
Ks. Waldemar SZCZUROWSKI
pośmiertnie - Ks. Józef SCHABOWSKI
KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI
Ks. Piotr ŻUBEREK
pośmiertnie - Ks. Franciszek KARABUŁA
za zasługi dla Niepodległej
MEDALEM STULECIA ODZYSKANEJ NIEPODLEGŁOŚCI
Bp Edward FRANKOWSKIKs. Dariusz KALIŃSKI
Ks. Marek ŁABUDA
Ks. Alfred MĄKA
Ks. Piotr PŁONKA
=======================================================
Ks. kan. Tadeusz Faryś, urodzony 2 XII 1948 w Oleśnicy, w której się wychował, dorastał i uczył się. W 1967 r. wstąpił do seminarium duchownego we Wrocławiu. W 1968 r., wraz z innymi klerykami, został powołany do wojska. Zmuszony do służby w Jednostce Wojskowej 4413 w Bartoszycach – tej samej, w której przebywał bł. ks. Jerzy Popiełuszko – spędził tam 2 lata. W 25 V 1974 r. w katedrze wrocławskiej przyjął święcenia kapłańskie.
archiwum prywatne
Ks. Tadeusz Faryś rok 1981
Ks. kan. Tadeusz Faryś na przełomie lat '70 i '80 jako wikariusz w Wałbrzychu ściśle współpracował z działaczami opozycji demokratycznej z KOR, obejmował też opieką duchową tamtejszych górników. W czerwcu 1980 r. został skierowany do Nowej Rudy, gdzie wspierał tworzenie tamtejszych struktur „Solidarności”.
Następnie w sierpniu 1982 r. rozpoczął posługę i pracę misjonarza. Przez 12 lat ksiądz Tadeusz Faryś pracował na Wybrzeżu Kości Słoniowej, później w latach 2004-2014 pełnił posługę kapłańską w Belgii, gdzie był proboszczem na trzech parafiach. W Belgii bardzo mocno angażował się w sprawy polskie. Zainicjował tam powstanie Stowarzyszenia „Solidarni 2010 Belgia” oraz był inicjatorem umieszczenia tablicy upamiętniającej katastrofę smoleńską w kaplicy Polskiej Misji Katolickiej. Po przejściu na emeryturę nadal prowadzi aktywną działalność duszpasterską w diecezji świdnickiej. Ściśle współpracuje z „NSZZ Solidarność” region Dolny Śląsk, organizuje działania wspierające ten ruch. Jest kapelanem Solidarności w Świdnicy i dyrektorem Referatu Misyjnego w Świdnickiej Kurii Biskupiej.