Jest to organizacja kościelna z siedzibą w Watykanie, która promuje inicjatywy edukacyjne, naukowe, kulturalne, religijne, charytatywne związane z pontyfikatem Papieża. Dokumentuje i rozpowszechnia wielkie dziedzictwo Jana Pawła II, również poprzez podlegające jej Centrum Dokumentacji i Studiów, gdzie przechowywane są dokumenty dotyczące pontyfikatu, z biblioteką zawierającą ponad 30 tys. tomów. W Centrum znajduje się również Muzeum, w którym zebrano dary otrzymane przez Papieża - do tej pory zostało skatalogowanych ponad 10 tys. przedmiotów.
Jan Paweł II pragnął, aby Fundacja zadbała również o rozwój intelektualnych elit Europy Wschodniej, przyznając stypendia dla studentów ze Wschodu studiujących na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Papieskim Uniwersytecie im. Jana Pawła II w Krakowie. Fundacja pokrywa koszty edukacji i oferuje stypendia dla 142 studentów z wielu krajów. Do tej pory z tej formy pomocy skorzystało ponad 1000 osób. Przewodniczącym Rady Fundacji jest kard. Stanisław Ryłko, natomiast za Sekretariat Administracyjny Fundacji odpowiedzialny jest o. dr Krzysztof Wieliczko OSPPE.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Działaność Fundacji jest możliwa dzięki hojności dobroczyńców z całego świata. Bardzo ważną rolę w pomocy w zachowaniu dziedzictwa pontyfikatu Jana Pawła II odrywają Koła i Towarzystwa Przyjaciół Fundacji - jest ich obecnie 48 w 18 krajach na czterech kontynentach.
W Rzymie 16 października w Bazylice św. Piotra została odprawiona Msza św. dziękczynna za dar św. Jana Pawła II, za 40-lecie naszej Fundacji i za Was wszystkich członków i dobrodziejów papieskiej Fundacji. W tym roku ta szczególna rocznica zbiegła się również z 60. rocznicą urodzin o. Wieliczko. Z tej okazji rano, 18 października w Kaplicy Polskiej w Grotach Watykańskich Ojciec Krzysztof odprawił specjalną Mszę św. – koncelebrowali znajomi i przyjaciele Solenizanta: kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, ks. prał. Sławomir Niesiorowski z polskiej sekcji Sekretariatu Stanu, ks. prał. Arkadiusz Nocoń z Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, ks. prał. Piotr Bajor z Kongregacji Edukacji Katolickiej, ks. prał. Janusz Aptacy z Kongregacji ds. Biskupów, ks. Paweł Obiedziński z Sekretariatu Stanu i ks. Zbigniew Marek Czerniak SChr.