Zgłoszenia dotyczyły aktywności w następujących kategoriach: pomoc bliźniemu w potrzebie, wspólnoty parafialne, uprawianie sportu, wspólne wyjazdy, pomoc psychologiczna, edukacja zdrowotna, pomoc charytatywna, zdrowy styl życia oraz profilaktyka zdrowotna. Poniżej prezentujemy opis jednej z parafii, która weźmie udział w finale konkursu. Odbędzie się on 23 października w Warszawie. Będzie się składał z konkursu sprawnościowego oraz spotkania przedstawicieli parafii. Parafie zaprezentują swoje lokalne specjały kulinarne.
Reklama
Parafia pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Dobryszycach należy do dekanatu Sulmierzyce w archidiecezji częstochowskiej. Znajdująca się tam świątynia wybudowana została w latach 1829-1830 – zastąpiła poprzednią, drewnianą świątynię. Kościół został odnowiony po pożarze w 1875 roku oraz konsekrowany w 1881 roku. Budowla została wzniesiona na planie prostokąta, z wyodrębnionym prezbiterium, które jest zwrócone w stronę południową. Pokryta dwuspadowym dachem świątynia posiada dwie zakrystie, chór oraz tzw. babiniec. We wnętrzu znajduje się gotycka rzeźba św. Anny Samotrzeć, pochodząca z XV w. Fasada kościoła została ozdobiona czterema doryckimi kolumnami.
Proboszczem parafii jest ks. Marcin Felczuk. Urodził się w 1978 roku, pochodzi z parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Zawierciu. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 2004. Obecnie oprócz posługi proboszcza jest sędzią diecezjalnym.
Do Konkursu Aktywna Parafia 2021 Parafia św. Bartłomieja Apostoła w Dobryszycach zgłosiła szereg aktywności. W kategorii „Pomoc bliźniemu w potrzebie” wspólnota wyróżniła się działaniami wolontariackimi w ramach programu ,,ETNA - Emerytalne Towarzystwo Nowej Aktywności". Zakłada on rozwinięcie stałej struktury dla rozwoju wolontaryjnego osób w wieku 60+, którzy po przejściu na emeryturę nie chcą tracić kontaktu z aktywnością zbliżoną do zawodowej lub chcą, w dostosowanym do ich możliwości wymiarze czasu, angażować się w działalność charytatywną. Osoby działające w programie prowadzą wolontariat na rzecz lokalnych społeczności w swoich miejscach zamieszkania. Wolontariusze opiekują się osobami starszymi np. robiąc im zakupy, brali też czynny udział w pracach porządkowych w miejscach kultu i pamięci. Ponadto wolontariusze uczestniczyli w organizowaniu zbiórki funduszy oraz loterii na rzecz chorego chłopca z gminy.
Reklama
Parafia służy bezpłatną pomocą prawną w zakresie spraw cywilnych, gospodarczych i pracowniczych. Współpracuje z radcą prawnym, który bezinteresownie pomaga zainteresowanym osobom. Parafia pomaga bliźnim w zakresie uzyskania informacji na temat stwierdzenia orzeczenia nieważności małżeństwa sakramentalnego. Proboszcz parafii jest z wykształcenia prawnikiem i służy wsparciem w tym zakresie.
W kategorii „Wspólnoty parafialne” podkreślono funkcjonowanie „Koła Żywego Różańca”. Wspólnota jest podzielona na mniejsze grupy kilkuosobowe. Każdy jej członek odmawia codziennie przynajmniej jedną tajemnicę różańca. Modlitwa wspiera potrzeby całego Kościoła. Osoby z w/w wspólnoty działają również w różnorodnych przedsięwzięciach jak np. procesji podczas Dożynek Gminno-Parafialnych, Bożego Ciała i innych świąt kościelnych.
W kategorii „Uprawianie sportu” zwrócono uwagę na promowaną w parafii turystykę rowerową. Odbywają się systematyczne treningi na małych odcinkach, a część osób bierze udział w wyjazdach na dystansie ponad 200 km.
W kategorii „Wspólne wyjazdy” wymieniono dziesięciodniowe kolonie letnie dla dzieci oraz wyjazdy dedykowane seniorom. We wrześniu zorganizowany został wyjazd do Olsztyna. W ramach wyjazdu seniorzy udali się do Ośrodka Rekolekcyjnego "Święta Puszcza”. Odwiedzili również Muzeum Jana Pawła II w Częstochowie oraz Dom Samotnej Matki, w którym miało miejsce dzielenie się słowem i doświadczeniem relacji z samotnymi matkami. W ramach kategorii „Pomoc psychologiczna” parafia udziela - na wyraźną potrzebę parafian - bezpłatnych porad psychologicznych. Współpracuje z panią psycholog z Piotrkowa Trybunalskiego.
Reklama
W kategorii „Pomoc charytatywna” zwrócono najpierw uwagę na zorganizowany kiermasz na rzecz chłopca, u którego zdiagnozowano złośliwy nowotwór. W marcu został zorganizowany kiermasz wielkanocny przy Kościele Parafialnym pw. św. Bartłomieja Apostoła w Dobryszycach, podczas którego ministranci sprzedawali palmy wielkanocne i ciasta. Zebrany dochód przekazany został na cele tutejszego Kościoła.
W kategorii „Profilaktyka zdrowotna” zostały zorganizowane Dożynki Gminno-Parafialne, podczas których była możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19. Wydarzenie organizowane było dla mieszkańców 12 sołectw Gminy Dobryszyce oraz okolicznych gmin, tym samym działania prozdrowotne objęły znaczną liczbę osób.
Parafia pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Dobryszycach jest jedną z dziewięciu, które wezmą udział w finale Konkursu „Aktywna Parafia” 2021. W kolejnych dniach KAI przedstawi pozostałych finalistów.