- Zamysłem papieża Franciszka jest to, żeby pokazać każdemu z nas, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Kościół, za to jaki on jest. Ojciec Święty chce zaangażować każdego w żywe spojrzenie na jego sprawy i w żywą relację w tworzeniu go - zauważył o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry. Przypomniał, że Synod ma zachęcić nie tylko wspólnoty zakonne, ale również grupy parafialne, ruchy i stowarzyszenia, rodziny i innych świeckich do większego zaangażowania się w ewangelizację siebie i innych.
Jak dodał o. Kustosz „nowe formy ewangelizacji wymagają nowego zaangażowania przede wszystkim świeckich, by z Chrystusowym orędziem dotrzeć do szerokiej grupy osób”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Najważniejszym zaangażowaniem jest modlitwa, bo jeśli chcemy zmieniać Kościół, musimy zmieniać siebie właśnie przez rozmowę z Bogiem i słuchanie tego, co ma nam do powiedzenia - zauważył o. Pastusiak.
Wspólna modlitwa zanoszona jest na Jasnej Górze także podczas sprawowanych tu Mszy św. i nabożeństw.
Reklama
O Synodzie rozważają także niektóre grupy przybywające na Jasną Górę. I tak zakonne spotkania, które odbywały się w ubiegłym tygodniu, a więc Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych, Pielgrzymka Braci Zakonnych, czy europejski zjazd Braci Mniejszych Kapucynów, wpisały się w przygotowania do otwarcia synodu w Kościołach lokalnych. Wszyscy nawiązywali do słów papieża Franciszka i reflektowali w jaki sposób włączyć się w drogę synodalną Kościoła.
Bp Andrzej Czaja zwracając się do przełożonych żeńskich instytutów zakonnych czynnych, podkreślił, że „Synod jest wielką szansą dla odnowy także życia konsekracyjnego, chodzi o ciągle podejmowany proces nawrócenia, w zakonach też o odnowę wspólnotowości czyli komunio, o którym mówi papież Franciszek - podkreślał bp Czaja.
-To jest konkluzja, to nie działanie, nie struktury, formy, są odpowiedzią na kryzysy, a osobista relacja z człowiekiem i Panem Bogiem, my jako bracia tę relację chcemy i przeżywamy bardzo we wspólnocie, dlatego poszukujemy tych rozwiązań jako wspólnota - powiedział br. Paweł Teperski z Biura Komunikacji Kurii Generalnej Kapucynów w Rzymie.
Jasnogórskiej Maryi polecana jest teraz także szczególnie wizyta ad limina polskich biskupów w Rzymie, tym bardziej, że w trzeciej grupie pasterzy są częstochowscy biskupi na czele z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim.