Reklama

Nowy Numer „L’Osservatore Romano”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Począwszy od 1968 r. z inicjatywy Pawła VI Kościół obchodzi 1 stycznia Światowy Dzień Pokoju.
Ogłaszane z okazji Światowego Dnia Pokoju papieskie orędzia, choć zawsze nawiązują do aktualnej sytuacji świata, z upływem czasu nie tracą na znaczeniu. Są to kolejne, dopisywane co roku, rozdziały ewangelicznej doktryny pokoju, głoszonej przez Kościół od dwóch tysięcy lat.
Warto pamiętać, że tegoroczne orędzie Jana Pawła II zostało niejako „przypieczętowane” krwią zamordowanego tuż przed 1 stycznia nuncjusza apostolskiego w Burundi - abp. Michaela A. Courtneya. Ojciec Święty nazwał go świadkiem Ewangelii pokoju, który pełnił misję na rzecz dialogu i pojednania, oraz wyraził przekonanie, że jego przykład i śmierć wydadzą owoce nie tylko w kraju, gdzie zginął, ale na całym świecie.
Jaką drogę pokoju Jan Paweł II wskazuje rodzinie ludzkiej w orędziu na tegoroczny Światowy Dzień Pokoju?
„Miłość - pisze Papież - jest najwyższą i najszlachetniejszą formą relacji pomiędzy istotami ludzkimi. Niech więc to miłość ożywia każdy wymiar ludzkiego życia, rozszerzając się również na porządek międzynarodowy. Jedynie ludzkość, pośród której zapanuje «cywilizacja miłości», będzie mogła cieszyć się prawdziwym i trwałym pokojem”.
W lutowym numerze polskiego wydania L’Osservatore Romano (2/2004) zostało opublikowane orędzie Ojca Świętego nie tylko na Światowy Dzień Pokoju, ale także orędzia na Światowy Dzień Chorego, na Wielki Post oraz na Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Są wydrukowane również przesłania Jana Pawła II do włoskiej Akcji Katolickiej i z okazji Kongresu Katolików Świeckich Europy Wschodniej.
Wiele stron w numerze zajmuje dział: „Adwent i Boże Narodzenie w Watykanie”, w którym redakcja zamieszcza 19 przemówień, homilii i rozważań papieskich.
Nadto w miesięczniku zostały opublikowane materiały z beatyfikacji pięciorga sług Bożych (Jana Nepomucena Zegrí y Moreno, Walentego Alojzego Paquaya, Alojzego Marii Montiego, Bonifacji Rodríguez Castro, Rozalii Rendu), zakończenia Roku Różańca, a także bogata i różnorodna dokumentacja dotycząca Kościoła w Polsce i działalności Stolicy Apostolskiej.
Zamówienia na prenumeratę papieskiego pisma w 2004 r. należy kierować do parafii, kurii biskupich oraz do Księży Pallotynów w Ząbkach k. Warszawy, ul. Wilcza 8, 05-091 Ząbki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w Ghanie

[ TEMATY ]

nominacja

dyplomacja

diecezja kielecka

kolegium.opoka.org

Ks. prałat dr Henryk Jagodziński – prezbiter diecezji kieleckiej, pochodzący z parafii w Małogoszczu, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka, nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Komunikat Stolicy Apostolskiej ogłoszono 3 maja 2020 r.

Ks. Henryk Mieczysław Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 roku w Małogoszczu k. Kielc. Święcenia prezbiteratu przyjął 3 czerwca 1995 roku z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Busku – Zdroju, od 1997 r. przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na uniwersytecie Santa Croce, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego.
CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Kościół Św. Mikołaja w Kijowie przekazany na 50 lat w użytkowanie parafii

2026-01-07 08:23

[ TEMATY ]

Kijów

kościół św. Mikołaja

Adobe Stock

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Rzymskokatolicki Kościół Św. Mikołaja w Kijowie, o którego zwrot zabiegano od początku niepodległości Ukrainy, decyzją Ministerstwa Kultury tego kraju został przekazany parafii w użytkowanie na 50 lat – powiadomił proboszcz Pawło Wyszkowski.

„Dziś w imieniu parafii podpisałem umowę o bezpłatnym korzystaniu z kościoła na 50 lat” – napisał na Facebooku.
CZYTAJ DALEJ

Krośnieński Orszak Trzech Króli

2026-01-07 09:38

archiwum parafii

Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal

Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal

Dołączamy do Mędrców po to, aby oddać pokłon Chrystusowy, aby uznać w nim uznać w nim naszego Pana i Zbawiciela – mówił abp Adam Szal – metropolita przemyski podczas Eucharystii sprawowanej w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie, który rozpoczynała Orszak Trzech Króli.

W homilii Biskup przemyski zwrócił uwagę na Mędrców ze wschodu, którzy prowadzeni gwiazdą przybyli oddać pokłon Zbawicielowi: - trzej mędrcy są bohaterami dzisiejszego dnia, dzisiejszej uroczystości Objawienia Pańskiego. To ludzie, którzy wykorzystali swoją wiedzę po to, aby pójść i szukać prawdy. Mieli wiedzę. Była to wiedza, która oparta była o obserwację świata, który ich otaczał. Była to wiedza, która prowadziła do poznawania prawdy. Idąc za wskazaniami tej swojej wiedzy opartej także o badania astronomiczne, o astrologię ówczesną, przyszli do Jerozolimy, sądząc, że tam znajdą nowonarodzonego króla żydowskiego. A tam dowiedzieli się o tym, że król narodził się w innym miejscu, w Betlejem. Dotarli do Betlejem, prowadzeni gwiazdą, oddali Jezusowi pokłon i ofiarowali te dary, które doskonale znamy – wyjaśniał kaznodzieja.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję