„Świat powoli wychodzi z pandemii koronawirusa, ale jednocześnie wchodzi w nową epokę niepewności. W obliczu nowych zagrożeń i wyzwań trzeba nowego spojrzenia na geopolityczne realia. To siła krajowych gospodarek będzie kluczem do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom” – napisał Morawiecki.
Reklama
Szef rządu przedstawił przykład Polski. Jak zaznaczył, w kraju po obaleniu komunizmu funkcjonowała „gospodarka nastawiona na dominację zysków kapitałowych, a więc skazana na generowanie nierówności”, i propozycją naprawy tej sytuacji jest przygotowany przez rząd program Polski Ład.
„Chcemy, żeby owoce wzrostu były dzielone sprawiedliwie i by polscy pracownicy nareszcie zarabiali na europejskim poziomie. Polsce zależy na dołączeniu do grona europejskich liderów rozwoju” – zaznaczył Morawiecki.
Wyraził przekonanie, że znaczna część tej pracy została już wykonana w ostatnich latach. Podkreślił, że Polska jest w czołówce państw OECD pod względem wzrostu wynagrodzeń, ma jeden z najniższych poziomów bezrobocia w UE, a jednocześnie w kraju wzrasta produktywność pracy.
Wyraził jednak przekonanie, że w naprawie finansów publicznych nie wystarczy zmienić nastawienie, trzeba też wdrożyć rozwiązania uszczelniające system podatkowy. „Stworzyliśmy w tym celu Krajową Administrację Skarbową, stawiając jednocześnie na cyfryzację procesu kontroli płacenia podatków” – oznajmił.
„Obniżenie poziomu zadłużenia oraz sprawny system finansów publicznych umożliwiły także odpowiednią reakcję państwa na kryzys gospodarczy i pozwoliły na zbudowanie narzędzi wsparcia dla pracowników i firm, tzw. Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej. Właśnie w ten sposób udało się uratować miliony miejsc pracy, jednocześnie utrzymując kluczowe programy społeczne i inwestycje w infrastrukturę” - podkreślił.
Reklama
Jak przekazał "Magyar Hirlap", tekst polskiego premiera jednocześnie ukazał się w miesięczniku "Wszystko Co Najważniejsze" w ramach projektu Giełdy Papierów Wartościowych.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ akl/