Reklama

Wiadomości z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 47/2003

Grzegorz Gałązka

Podczas Mszy św. beatyfikacyjnej na Placu św. Piotra w Watykanie, 9 listopada 2003 r.

Podczas Mszy św. beatyfikacyjnej na Placu św. Piotra w Watykanie, 9 listopada 2003 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Msza św. beatyfikacyjna

Reklama

Podczas uroczystej Mszy św. 9 listopada br. Jan Paweł II ogłosił błogosławionymi pięcioro Sług Bożych, księży: Jana Nepomucena Zegri y Moreno (1831-1905) - Hiszpana, Walentyna Paquaya (1828-1905) - Belga, Alojzego Marię Montiego (1825-1900) - Włocha oraz siostry: Bonifację Rodriguez Castro (1837-1905) - Hiszpankę i Rozalię Rendu (1786-1856) - Francuzkę.
„Każde miejsce kultu Bożego jest znakiem tej duchowej świątyni, jaką jest Kościół, na który składają się żywe kamienie, tzn. wierni, zjednoczeni jedną i tą samą wiarą, udziałem w sakramentach i więzami miłości - powiedział w kazaniu Jan Paweł II, nawiązując w ten sposób do przypadającej w niedzielę 9 listopada uroczystości Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej. - Drogocennymi kamieniami tej duchowej świątyni są w sposób szczególny święci” - podkreślił. Przedstawił następnie sylwetki nowych błogosławionych. „Do Jezusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego winni upodabniać się wszyscy członkowie Kościoła - powiedział na zakończenie. - Niech w tym trudnym zadaniu wsparciem i przewodniczką będzie dla nas Maryja, Matka Chrystusa i nasza Matka. Niech wstawiają się za nami nowi błogosławieni, których kontemplujemy dzisiaj w chwale nieba. Niech również nam będzie dane spotkać się któregoś dnia w Raju, aby zakosztować razem radości życia bez końca”.
Papież pozdrowił obecnych na Mszy św. beatyfikacyjnej pielgrzymów w ich językach narodowych - po francusku, hiszpańsku, polsku i włosku.

Jan Paweł II do Polaków

„Pozdrawiam moich rodaków obecnych na dzisiejszej audiencji. Wczoraj, 11 listopada, obchodziliśmy Święto Niepodległości Polski. Jak co roku, w szczególny sposób dziękowaliśmy za ten wielki Boży dar - dar wolności Ojczyzny. Was tu obecnych i cały Naród polski zawierzam w modlitwie Bożemu miłosierdziu. Niech Bóg wszystkim błogosławi”.
Wcześniej, jak zawsze, wymieniono poszczególne grupy i odczytano streszczenie papieskiej katechezy:
„Dzisiaj rozważaliśmy Psalm 142 [141], mający charakter modlitwy błagalnej. Przypomina on o potrzebie całkowitego zaufania Bogu, który wynagradza pokładaną w Nim nadzieję. Szczególny przykład w tym względzie dał nam Chrystus, który «uniżył samego siebie, stając się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej. Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył [...], aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich, i podziemnych» (Flp 2, 8-10). W tym kontekście, modlitwa błagalna - zanoszona do Boga przez nas - staje się sprawdzianem naszej wiary, ufności i nadziei; egzaminem naszej pokory oraz cierpliwości”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Audiencja generalna, 12 listopada 2003 r.

Potępienie terroryzmu

Reklama

Przyjmując 10 listopada w Watykanie delegację Organizacji Wyzwolenia Palestyny, Jan Paweł II wyraził swoje poparcie dla idei samostanowienia narodu palestyńskiego. Wyraził też zaniepokojenie z powodu trudności, na jakie napotyka proces pokojowy na Bliskim Wschodzie, i po raz kolejny potępił wszelkie formy terroryzmu.
„Mimo ciągłego zrywania rozmów w następstwie zamachów terrorystycznych nie można tracić wiary, że pokój jest możliwy - podkreślił Ojciec Święty. - Możliwy jest na drodze cierpliwego i upartego dialogu ludzi dobrej woli po obu stronach”. Jan Paweł II po raz kolejny potępił terroryzm w jakiejkolwiek postaci. „Stanowi on nie tylko zdradę dobra wspólnego - mówił - ale okazuje się całkowicie niezdolny do stworzenia politycznych, moralnych i duchowych podstaw pod budowę wolności narodu palestyńskiego i jego autentycznego samostanowienia”. Raz jeszcze Papież wyraził nadzieję, że poszanowanie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ pozwoli na to, by proces pokojowy oznaczał wspólne starania o pojednanie i sprawiedliwość i doprowadził do bezpiecznej i zgodnej koegzystencji w Ziemi Świętej.

400-lecie Papieskiej Akademii Nauk

„Badania naukowe muszą służyć dobru społeczeństwa i integralnemu rozwojowi jego członków” - przypomniał Jan Paweł II podczas spotkania 10 listopada br. z członkami Papieskiej Akademii Nauk, obchodzącej w tych dniach 400-lecie istnienia.
„W poszukiwaniu prawdy zawsze obecny jest wymiar duchowy” - podkreślił Papież, zwracając się do 80 członków tej instytucji, która po upadku Państwa Kościelnego w 1870 r. przejęła tradycje najstarszej na świecie akademii nauk, założonej w 1603 r.
Jan Paweł II wyraził przekonanie, że rezultaty badań naukowych są pomocne filozofii i teologii, ponieważ pomagają zrozumieć osobę ludzką. Papież wypowiedział się także na aktualny temat wykorzystywania komórek macierzystych, stwierdzając, że niedopuszczalne jest pobieranie ich z embrionów. „Wszelkie działania, które mając na celu ratowanie życia, uciekają się do zniszczenia go w stanie embrionalnym, zasługują na potępienie z logicznego i moralnego punktu widzenia” - powiedział Papież.
W tym samym czasie w Watykanie miało miejsce seminarium na temat organizmów genetycznie modyfikowanych. Jak powiedział jego organizator - kard. Renato Martino, stojący na czele Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”, Stolica Apostolska jest przedmiotem nacisków ze strony rozmaitych organizacji i instytucji, które zainteresowane są jej stanowiskiem w tej kwestii.

Wezwanie młodych do budowy zgodnej europy

Reklama

Nowa Europa winna być solidną budowlą, w której panować będzie zgoda i sprawiedliwość - takie życzenie wyraził Jan Paweł II 7 listopada br. wobec uczestników seminarium zorganizowanego w Rzymie przez Fundację im. Roberta Schumana. Wzięli w nim udział młodzi ludzie z krajów środkowo- i wschodnioeuropejskich. Do nich właśnie zwrócił się Papież, podkreślając, że „byłoby niesprawiedliwe nie uznać wkładu chrześcijan w upadek reżymów totalitarnych”.
Ojciec Święty zaapelował o znalezienie równowagi między wyzwaniami, jakie rzuca Unii Europejskiej globalizacja, a poszanowaniem specyfiki i tożsamości każdego narodu, na którą składają się jego historia, kultura i wartości religijne. U korzeni tych ostatnich leżały różne kultury, „trudno jednak zaprzeczyć, że chrześcijaństwo stanowiło tę siłę, która pogodziła je i umocniła” - dodał Jan Paweł II. Stąd, jego zdaniem, potrzeba wyraźnego uznania chrześcijańskich korzeni naszego kontynentu w przyszłej konstytucji Unii. „Społeczeństwo, które nie pamięta o przeszłości, nie jest w stanie stawić czoła teraźniejszości ani przyszłości” - stwierdził Ojciec Święty. Mówiąc o ludziach, którzy wprowadzali te wartości do życia politycznego, wymienił Roberta Schumana, a także Konrada Adenauera i Alcide De Gasperiego.

Włosi ofiarami zamachu w Iraku

Jan Paweł II wyraził głęboki ból i zapewnił o modlitwie za ofiary zamachu na kwaterę włoskich karabinierów w Nasirii w Iraku, który miał miejsce 12 listopada br. Zginęło ok. 30 osób, w tym 19 Włochów.
W specjalnym telegramie wystosowanym na ręce prezydenta Włoch Carlo Azeglio Ciampiego Papież napisał, że z głębokim bólem przyjął „wiadomość o nikczemnym zamachu w Nasirii w Iraku, gdzie włoscy karabinierzy i żołnierze stracili życie podczas pełnienia szlachetnej misji pokojowej”. Jan Paweł II stanowczo potępił zamach, który „dołącza do innych bestialskich czynów popełnionych w tym udręczonym kraju, nie pomaga w przywróceniu w nim pokoju i odbudowy”.
„Zanosząc moje gorące modlitwy za ofiary - napisał Ojciec Święty - proszę Pana o chrześcijańską pociechę dla rodzin, z którymi w szczególny sposób solidaryzuję się w tym momencie wielkiego smutku. Proszę Pana, Panie Prezydencie, o przesłaniu wojskowym i cywilom zaangażowanym w trudne zadanie służenia temu tak doświadczonemu narodowi wyrazów mojej solidarności w modlitwie”.

Msza św. za zmarłych kardynałów i biskupów

11 listopada została odprawiona w Bazylice Watykańskiej tradycyjna Msza św. za dusze kardynałów, arcybiskupów i biskupów zmarłych w ostatnich dwunastu miesiącach. Liturgii eucharystycznej przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego - kard. Joseph Ratzinger.
W wygłoszonej homilii Ojciec Święty stwierdził m.in.: „Pamięć o kardynałach, którzy nas opuścili, była szczególnie obecna i żywa w czasie niedawnego konsystorza. Chciałbym także w tej chwili przypomnieć ich imiona: Hans Hermann Groër, Gerald Emmett Carter, Aurelio Sabattani, Francesco Colasuonno, Ignacio Antonio Velasco García, Corrado Ursi i Maurice Michael Otunga. Wraz z nimi wspominam także patriarchę Raphaëla I Bidawida. Pociechą napawa myśl, że wszyscy ci czcigodni bracia, gorliwi słudzy Ewangelii w czasie swego ziemskiego istnienia, są teraz w opiekuńczych rękach Boga, który ich przyjął w wiecznym uścisku swej miłości. Niechaj Najświętsza Maryja Panna wyjedna dla nich wieczne odpoczywanie w królestwie światła i pokoju Zmartwychwstałego” - zakończył swą homilię Ojciec Święty.
W modlitwie wiernych powierzono Bogu dusze włoskich żołnierzy, ofiar zamachu w Iraku, który miał miejsce 12 listopada br.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat mieszkańców Kotliny Kłodzkiej

2024-09-15 11:22

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

powódź

powódź w Polsce (2024)

archiwum parafii

Kłodzko w dniu 15 września 2024 r. W oddali kościół ojców franciszkanów.

Kłodzko w dniu 15 września 2024 r. W oddali kościół ojców franciszkanów.

W niedzielę 15 września południowe części naszego kraju, w tym tereny diecezji świdnickiej, stanęły w obliczu katastrofy, która do złudzenia przypomina powódź tysiąclecia z 1997 roku. Tamy Nysy Kłodzkiej, choć wzmocnione przez lata, nie zdołały zatrzymać potężnych fal, które rozlały się po miastach i wsiach Kotliny Kłodzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Prymas do uczniów: nie bójcie się trudności, wspierajcie się i idźcie zawsze razem

2024-09-16 18:57

[ TEMATY ]

uczniowie

abp Wojciech Polak

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

Nie w pojedynkę, nie każdy dla siebie i o sobie, ale razem, wspierając się, a jeśli trzeba cierpliwie czekając na innych - na tym polega koleżeństwo, na tym polega wspólnota - mówił 16 września do uczniów Katolickiej Szkoły Podstawowej w Inowrocławiu abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. inaugurującej uroczyście kolejny rok nauki. Oprócz uczniów, ich rodziców i nauczycieli w kościele pw. św. Jadwigi Królowej obecni byli także przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i oświatowych. W homilii Prymas Polski wielokrotnie podkreślał znaczenie wspólnotowości rozumianej jako wzajemna troska, wrażliwość na drugich, zrozumienie, dobroć i wspólne podążanie naprzód. Dotyczy to Kościoła, ale dotyczy także szkolnej społeczności i to zarówno na poziomie relacji koleżeńskich między uczniami, jak i szeroko pojętych działań wychowawczych. „Bo przecież potrzeba wioski, by wychować dziecko” - zacytował stare przysłowie abp Polak, przypominając, że wychowanie to przecież praca zespołowa.
CZYTAJ DALEJ

Caritas wspiera służby na Marszowicach

2024-09-17 13:44

mat. pras

O północy rozpoczął się zwiększony zrzut wody z Zapory Mietków do Bystrzycy. Na Marszowicach trwają intensywne prace nad podnoszeniem wałów. Na miejscu działają żołnierze oraz strażacy, którzy wspólnie walczą o bezpieczeństwo mieszkańców.

Choć wały należą do Wód Polskich, teraz to nie ma znaczenia. Centrum Zarządzania Kryzysowego dostarcza niezbędne materiały – piasek, worki i folię – aby podnieść wały o półtora metra i ochronić osiedla przed zalaniem. Na miejscu obecnie trwa zabezpieczanie osiedla. Prace trwają nieprzerwanie, a do tej pory około 60% wałów zostało już pokrytych workami z piaskiem. Sytuacja jest dynamiczna, a na miejscu działa 150 strażaków oraz 450 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, z kolejnymi w drodze.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję