W poniedziałek rozpoczęła się 22. edycja wydarzenia łączącego sferę biznesu i szeroko rozumianej kultury sakralnej.
Ernest Bryll otrzymał medal „Per Artem Ad Deum” za „poezję, która zbliża do Boga”. Urodzony w 1935 r. laureat jest znanym poetą, pisarzem, autorem tekstów piosenek, dziennikarzem, tłumaczem i krytykiem filmowym, przez wiele lat także dyplomatą w Irlandii.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ze względu na stan zdrowia 86-letni laureat nie mógł osobiście przyjechać do Kielc, ale połączył się z uczestnikami targów wirtualnie.
- Wielkość kultury określa jej zaangażowanie w poezję i relacje metafizyczne z Nieskończonym. To buduje naszą kulturę od czasów Jana Kochanowskiego – mówił w materiale filmowym Ernest Bryll.
- Dziękuję za nagrodę i dziękuję tym, którzy czytają moje wiersze lub na nie w przyszłości spojrzą. Cała istota kontaktu z wielkim i nieskończonym Bogiem, jest wyrażana przez ludzkie sytuacje i to, co myślimy i mówimy o miłosierdziu. Poczucie miłosierdzia to jedno z najważniejszych momentów kontaktu z Bogiem. Późno to zrozumiałem, ale zrozumiałem i przyznaję, że coś w tych moich wierszach jest – tłumaczył laureat.
Reklama
Niezmiennie od 2005 r. podczas targów SacroExpo medalem Papieskiej Rady ds. Kultury nagradzani są wybitni artyści, których działalność ma ogromne znaczenie dla rozwoju kultury i sztuki. Uroczysta gala „Per Artem ad Deum” towarzyszy Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów od 17 lat.
Przyznająca medal „Per Artem ad Deum” Papieska Rada do spraw Kultury utworzona została w 1982 r. z inicjatywy papieża św. Jana Pawła II. Targi Kielce to jedyne miejsce na świecie, gdzie przyznawane jest to zaszczytne wyróżnienie.
Otrzymało je poza Ernestem Bryllem 29 osób, w tym m.in. Ennio Morricone, Krzysztof Zanussi i Krzysztof Penderecki.