Wdzięczność i pamięć zgromadziła wiernych w kościele św. Lamberta Biskupa Męczennika w Radomsku na dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej. 26 września liturgii przewodniczył abp Wacław Depo.
Przesłanie tej uroczystości wyjaśnił proboszcz ks. Antonii Arkit: – Podsumowaniem Radomszczańskich Spotkań z Prymasem Tysiąclecia jest ta Msza św. od miasta Radomska i okolic. Dziś tą postać odczytujemy na nowo. Kardynał Wyszyński szedł jak Chrystus, bronił prawdy i prawdę głosił, czyli głosił Chrystusa, który jest miłością. Był on człowiekiem wielkiej duchowości i wielkiej pokory, czego mnie, jako kapłanowi, potrzeba się wciąż uczyć. On mnie inspiruje i dodaje sił w podążaniu drogą prawdy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Metropolita częstochowski w homilii mówił o „wyborach ludzkich dróg z Bogiem, czy poza Nim” i o świadectwie wiary bł. kard. Wyszyńskiego.
Beata Pieczykura/Niedziela
Reklama
– Stanąć po stronie Chrystusa, znaczy wybór trudniejszej drogi życia – tłumaczył kaznodzieja. I przypomniał nauczanie i dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia. – Pierwszym zadaniem jego służby było żyć w prawdzie – podkreślił abp Depo i do takiego życia zachęcał wszystkich zgromadzonych. Drugim wymiarem jest odwieczna miłość Boga, będąca źródłem życia. – Każde istnienie jest wyrazem miłującej woli Boga, żyjemy jako owoc Jego miłości – mówił metropolita częstochowski. I pytał abp Depo słowami kard. Stefana z 1964 r.: – Jakiej chcecie Polski? Pijanej? Bezdzietnej? Bez wiary w Boga i ludzi? Zakończył światłem z nauczania bł. Wyszyńskiego: „Kto idzie za Maryją, wskazującą na Syna, jest na właściwej drodze życia”.
Beata Pieczykura/Niedziela
Mówią wierni parafii św. Lamberta Biskupa Męczennika
– Z sylwetką kard. Wyszyńskiego jestem dość dobrze zaznajomiona nie tylko przez publikacje i jego życie. Często odnoszę się w aktach strzelistych do bł. Stefana, i proszę o łaski dla rodziny oraz Polski, bo wiemy Prymas Tysiąclecia po Bogu swe serce oddał naszej Ojczyźnie – pani Anna.
– Dla mnie kard. Wyszyński jest to duchowy syn Maryi i przyjaciel Jana Pawła II. Nowy błogosławiony jest dla mnie wzorem słuchania głosu Boga i zawierzenia – pan Patryk.
Wyrazem dziękczynienia był także koncert w wykonaniu Chóru Towarzystwa Śpiewaczego im. S. Moniuszki w Radomsku, Zespołu Kameralnego Filharmonii Częstochowskiej oraz solistów Teatru Wielkiego w Łodzi, którymi dyrygował Maciej Salski, zorganizowany przez Miejski om Kultury, Towarzystwo Śpiewaczego im. S. Moniuszki w Radomsku, miasto Radomsko i radomszczańskie parafie. Teksty bł. Jana Pawła II i bł. Stefana Wyszyńskiego czytali Anita Pawlak-Zygma i Krzysztof Zygma,
Prymasa Tysiąclecia upamiętniała również plenerowa wystawa „Czas to miłość”, prezentowania w dniach 20-28 września przed budynkiem Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku. Została ona przygotowana przez Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i była częścią Radomszczańskich Spotkań z Prymasem Tysiąclecia. Życiowy drogowskaz dla odwiedzających mogły stanowić maksymy, które można było przeczytać, oglądając wystawę: „Rozmawiaj z każdym językiem miłości”, „Nie trać czasu, gdyż on do ciebie nie zależy, żyje jest celowe, a więc i każda w nim chwila”, „Miłość przede wszystkim daje wolność, bo jest wolnością”.