W dniach 21-22 października 2003 r. odbyło się w Warszawie 324. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski pod przewodnictwem Józefa Kardynała Glempa, Prymasa Polski. Uczestniczył w nim także Nuncjusz Apostolski w Polsce.
1. Zebranie biskupów zbiegło się czasowo z obchodami jubileuszu Pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. Z tej okazji w bazylice Krzyża Świętego w Warszawie biskupi pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego uczestniczyli w uroczystej Liturgii dziękczynnej za 25 lat posługi Ojca Świętego w Kościele powszechnym. Wcześniej wzięli udział w Nadzwyczajnym Koncercie Oratoryjnym ku czci Jana Pawła II oraz w otwarciu wystawy poświęconej życiu i działalności Ojca Świętego.
W tym szczególnym momencie biskupi polscy kierują ku Następcy św. Piotra serdeczne myśli i uczucia pełne miłości, dziękując za stałą troskę o Kościół w Polsce, a zwłaszcza za pielgrzymki do Ojczyzny i wszystkie przesłania do narodu polskiego. Jednocześnie biskupi nadal proszą wiernych o modlitwę w intencji Jana Pawła II.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
2. Obchody jubileuszu Pontyfikatu stały się również szczególną sposobnością do dziękczynienia całego Kościoła w Polsce. III Dzień Papieski, obchodzony w niedzielę 12 października 2003, zjednoczył raz jeszcze Polaków na modlitwie i rozważaniu nauczania papieskiego. Publiczna zbiórka pieniędzy na stypendia dla niezamożnej młodzieży przyczynia się do budowania żywego pomnika Ojcu Świętemu przez pomoc w edukacji młodych ludzi z polskich wsi i małych miast. Biskupi wyrażają wdzięczność tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się w obchody Dnia Papieskiego.
3. Episkopat z radością przyjął nową adhortację apostolską Ojca Świętego Jana Pawła II Pastores gregis, która jest owocem X Zwyczajnego Synodu Biskupów. Adhortacja O biskupie, słudze Ewangelii Jezusa Chrystusa dla nadziei świata ukazuje całokształt posługi biskupiej we współczesnym kontekście nadwątlonych nadziei. Radością też napawa wyniesienie do godności kardynalskiej ks. prof. Stanisława Nagyego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
4. Biskupi wydali specjalne Oświadczenie, w którym przypominają, „że wiara chrześcijańska nadała istotne duchowe znamię cywilizacji europejskiej i nadal dla milionów ludzi jest także dziś żywą rzeczywistością współkształtującą tożsamość europejską”. Podejmując głos Ojca Świętego, biskupi polscy kolejny raz zwracają uwagę na potrzebę odwołania się do tradycji chrześcijańskiej w przyszłym traktacie konstytucyjnym Unii Europejskiej.
Reklama
5. Biskupi przyjęli ze zdumieniem i ubolewaniem zapowiedzi zmian prawnych niosących dodatkowe zagrożenia dla życia poczętego. Jako pasterze Kościoła podkreślają, że propozycje te są niemożliwe do pogodzenia z chrześcijańską wizją człowieka i nie mogą być popierane przez żadnego z katolików. Ponadto apelują do wszystkich ludzi dobrej woli, a zwłaszcza do stowarzyszeń i ruchów katolickich o podjęcie działań, które wyrażą szacunek dla nienaruszalnej godności życia oraz będą chronić rodzinę i małżeństwo pojmowane jako związek mężczyzny i kobiety. W tej sprawie zostało wydane osobne oświadczenie biskupów.
6. Wśród omawianych zagadnień duszpasterskich biskupi ponownie zwrócili uwagę na problemy związane z narastającym bezrobociem, a także przejawami wyzysku ludzi pracy. Wyrazem solidarności z bezrobotnymi będzie dzień modlitwy w ich intencji, wyznaczony na 4 grudnia, w liturgiczne wspomnienie św. Barbary.
7. Biskupi pozytywnie ocenili wypracowany projekt umowy z Warszawską Prowincją Zgromadzenia Redemptorystów w sprawie Radia Maryja.
Ponadto zebranie plenarne przyjęło dokument Wskazania dotyczące występowania duchownych i osób zakonnych w środkach społecznego przekazu.
Na zakończenie Roku Różańca Świętego, biskupi zawierzają Maryi, Królowej Różańca Świętego swoją posługę, pracę Kościoła w Polsce i cały naród.
Warszawa, 22 października 2003 r.
(Komunikat został odczytany w kościołach w niedzielę 26 października 2003 r.)