Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Albanii

Cały kraj świętuje beatyfikację Matki Teresy z Kalkuty

W całej Albanii odbyły się 19 października br. uroczystości ku czci Matki Teresy z Kalkuty, ogłoszonej w tym dniu przez Jana Pawła II błogosławioną. W chwili, gdy w Watykanie rozpoczynała się beatyfikacyjna Msza św., alpiniści albańscy umieścili posąg Matki Teresy na szczycie góry Korabi (2751 m n.p.m., ok. 220 km na północny wschód od stolicy kraju). Dla uczczenia beatyfikacji zorganizowano ulicami Tirany Maraton Ludów, w którym wzięło udział ponad 2 tys. osób. Trasa biegu miała kształt krzyża. Uczestnicy zawodów zgromadzili się najpierw na jednym z centralnych placów stolicy, noszącym imię nowej Błogosławionej, aby uczcić jej dzieło. Na czele biegu podążał student albański, trzymający w rękach pochodnię przywiezioną rankiem tego dnia z Rzymu, gdzie pobłogosławił ją Jan Paweł II.

Z Indii

Tysiące ludzi oddało hołd Matce Teresie w Kalkucie

Reklama

19 października tysiące katolików indyjskich wzięło udział w specjalnych Mszach św. w całym kraju, zwłaszcza w Kalkucie i Delhi, na kilka godzin przed beatyfikacją Matki Teresy. Ze względu na różnice czasu między Włochami a Indiami oraz w samych Indiach - transmisja z Watykanu odbyła się w tym kraju w godzinach popołudniowych. „Jest to wielki dzień radości nie tylko w Rzymie, ale także w Kalkucie, gdzie Matka Teresa pomagała ubogim, chorym i umierającym” - powiedział m.in. ks. Joseph Maliyasekal w czasie Mszy św., odprawionej w skromnej kaplicy, w której Matka Teresa lubiła się modlić - w mieście, w którym pracowała prawie pół wieku. W tym samym czasie wokół grobu Matki Teresy w domu generalnym zgromadzenia w Kalkucie gromadziła się rzesza ludzi różnych wyznań i religii, składając kwiaty i modląc się.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

USA

„Każdego dnia wiele dzieci na całym świecie jest narażonych na niebezpieczeństwa i wykorzystywanych, co wpływa negatywnie na ich rozwój - powiedział m.in. abp Celestino Migliore, stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ, apelując na forum Zgromadzenia Ogólnego o większe zaangażowanie w obronę praw dziecka. - Dzieci są ofiarami wojen, przemocy, dyskryminacji, molestowania seksualnego i innych form wyzysku lub są ograniczane w swoich prawach jako osoby niepełnosprawne, sieroty czy dzieci ulicy”.

USA

Senat USA większością głosów zakazał tzw. porodu niecałkowitego. Za zakazem głosowało 64 senatorów, przeciwko było 34. Uchwaloną we wtorek ustawę poparli w większości republikanie. Wcześniej przyjęła ją również większością głosów Izba Reprezentantów USA (281 przeciwko 142).
Aby ustawa weszła w życie, potrzebny jest jeszcze podpis prezydenta George’a W. Busha, który zapowiedział, że nie będzie zwlekał z jej podpisaniem.

Wielka Brytania

Reklama

W dniach 17-20 października bp Ryszard Karpiński przebywał w Londynie na zaproszenie rektora PMK w Anglii i Walii - ks. prał. Tadeusza Kukli. 17 października wziął udział w spotkaniu Polonii londyńskiej w Ambasadzie RP i wygłosił konferencję na temat: Czy Papież-Polak był w Rzymie oczekiwany. Przedstawił atmosferę, jaka panowała w Wiecznym Mieście podczas dwóch konklawe i przybliżył słuchaczom niezwykłą osobowość Jana Pawła II. Następnego dnia przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej przez ok. 60 kapłanów w katedrze Westminster, wypełnionej po brzegi Polakami z całej Anglii i Walii. Spotkał się również z przedstawicielami laikatu przybyłymi na uroczystość oraz wziął udział w specjalnym spektaklu z okazji 25-lecia Pontyfikatu Jana Pawła II. 19 października odprawił Msze św. w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej przy Rektoracie PMK na Devonii. W homiliach nawiązał do Dnia Misyjnego i beatyfikacji Matki Teresy z Kalkuty. W Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym wziął udział w obchodach Dnia Nauczyciela, zorganizowanych przez Zrzeszenie Nauczycielstwa Polskiego za Granicą. Odwiedził też wspólnotę Księży Marianów na Ealingu i wygłosił homilię podczas Mszy św. wieczornej.

Włochy

Rada Stała Episkopatu Włoch powołała 7 października br. ks. Adama Dalacha na stanowisko koordynatora duszpasterstwa Polaków we Włoszech - poinformował 22 października br. bp Ryszard Karpiński, duszpasterz Polonii. Ks. Dalach ma 44 lata, był dyrektorem diecezjalnego radia „Jedność” w Kielcach, wicerektorem Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie i duszpasterzem Polaków w Ostii k. Rzymu. Ks. Dalach został duszpasterzem Polaków we Włoszech na prośbę Prymasa Polski - kard. Józefa Glempa.

Chiny

W południowych Chinach aresztowano chrześcijańskiego działacza praw człowieka. Jak poinformował w Hongkongu Ośrodek Informacyjny Praw Człowieka, Liu Fenggang zajmował się dokumentowaniem przypadków burzenia przez władze zbudowanych nielegalnie kościołów. 13 października został on aresztowany w mieście Hangżu pod zarzutem zdrady tajemnic państwowych.
Co roku władze w Pekinie aresztują też tysiące chrześcijan biorących udział w nielegalnych nabożeństwach.

Tydzień na świecie

Instytut Kultury Włoskiej z Krakowa przyznał Janowi Pawłowi II dyplom języka włoskiego i złoty medal za wkład w propagowanie kultury włoskiej za granicą. Wcześniej ministerstwo spraw zagranicznych Włoch, w uznaniu zasług Papieża jako propagatora języka włoskiego, zorganizowało cykl spotkań na temat 25-lecia Pontyfikatu w kilku stolicach świata.

Choinka, która w okresie świąt Bożego Narodzenia zdobić będzie Plac św. Piotra w Rzymie, zostanie w tym roku dostarczona z włoskiej Doliny Aosty. 25-metrowy świerk będzie przetransportowany do Watykanu na początku grudnia br. Oficjalnie przekażą go Janowi Pawłowi II 17 grudnia br. uczestnicy pielgrzymki pod kierownictwem bp. Giuseppe Anfossiego.

Dziękczynna Msza św. w kaplicy Uniwersytetu w Betlejem zakończyła obchody 30-lecia tej katolickiej uczelni. W trakcie uroczystości specjalne nagrody otrzymały osoby zasłużone w różnych dziedzinach dla tego Uniwersytetu. Tytuły doktora honoris causa nadano m.in. łacińskiemu patriarsze Jerozolimy - abp. Michelowi Sabbahowi i państwu Moley z USA - darczyńcom i przyjaciołom uczelni.

W siedzibie ONZ w Nowym Jorku odbyło się, zorganizowane przez Misję Stałego Obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ, sympozjum poświęcone 40. rocznicy ogłoszenia encykliki Pacem in terris Jana XXIII oraz 25. rocznicy Pontyfikatu Jana Pawła II. Przemawiał na nim m.in. abp Renato Martino - przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję sankcjonującą obecność militarną skupionej wokół USA koalicji w Iraku i zezwalającą krajom członkowskim ONZ na wysłanie tam sił pokojowych. Mandat sił międzynarodowych ma upłynąć z chwilą utworzenia nowego irackiego rządu.

Prezydent USA George W. Bush oświadczył, że komunistyczna Korea Północna otrzyma międzynarodowe „gwarancje bezpieczeństwa”, jeśli zrezygnuje z dalszych prac nad programem atomowym. Jednocześnie do pokojowego zażegnania konfliktu z KRLD wezwał Kościół katolicki w Korei Południowej.

Po wymuszonym przez wielkie manifestacje uliczne ustąpieniu prezydenta Boliwii Gonzalo Sancheza de Lozady nowym prezydentem tego kraju został Carlos Mesa. Stoi przed nim trudne zadanie powstrzymania fali społecznego niezadowolenia oraz próba usunięcia niesprawiedliwości w systemie ekonomicznym.

Proces pokojowy w Irlandii Północnej ruszył po roku z martwego punktu: rząd brytyjski wyznaczył wreszcie termin wyborów do samorządu lokalnego, natomiast IRA wznowiła oddawanie broni.

Prawie 90% uczestników referendum w Rumunii zaaprobowało nową konstytucję tego kraju, dostosowaną do dyrektyw Unii Europejskiej.

Wybory prezydenckie w Azerbejdżanie wygrał Ilham Alijew, syn dotychczasowego przywódcy Hajdara. Zdaniem OBWE, głosowanie nie przebiegało zgodnie z międzynarodowymi standardami. Protestująca przeciwko wyborczym manipulacjom opozycja starła się z policją; zginęło kilka osób, a wielu demonstrantów aresztowano.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej uzyskała zgodę na przeprowadzenie inspekcji urządzeń atomowych w Iranie. Zmiana stanowiska władz w Teheranie w tej sprawie nastąpiła tuż po bezprecedensowej wizycie w tym kraju, w charakterze mediatorów, szefów MSZ Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Nowym prezydentem Liberii został działacz prodemokratyczny Gyude Bryant. Daje to nadzieję na koniec wojny domowej w tym kraju, gdyż Bryant ma poparcie obu stron konfliktu.

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ostrzegli przed powrotem w najbliższym czasie epidemii nietypowego zapalenia płuc SARS. Dotąd zapadło na nią 8 tys. osób na świecie, a 774 zmarło.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mateusz Morawiecki szefem Europejskich Konserwatystów. "Cel: uczynić Europę znowu wielką"

2025-01-14 13:40

[ TEMATY ]

Europa

Mateusz Morawiecki

EKR

Konserwatyści

facebook.com/MorawieckiPL

Były premier Mateusz Morawiecki we wtorek został wybrany przez aklamację na przewodniczącego partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) - przekazało PAP źródło w ugrupowaniu. Kandydaturę Morawieckiego zgłosiła premier Włoch Giorgia Meloni.

Decyzja o wyborze Morawieckiego zapadła w Brukseli na posiedzeniu partii EKR, w skład której wchodzą m.in. PiS i ugrupowanie Meloni, Bracia Włosi.
CZYTAJ DALEJ

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

2025-01-11 10:31

[ TEMATY ]

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Autorstwa MemicznyJanusz/commons.wikimedia.org

Jak poinformował portal lubie.krakow.pl, w stolicy Polski z dawnych wieków, trwają przygotowania do 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jednym z wydarzeń finału będzie rewia krakowskich Drag Queens.

– Różowa barka w Slay Space zaprasza na wyjątkowy wieczór, gdzie zabawą i sztuką przede wszystkim chcemy pomóc dzieciakom! Aż 16 krakowskich Drag Queens zjednoczy siły, żeby dać Wam najlepsze show w mieście – i to na wodzie! – piszą organizatorzy na stronie swojego wydarzenia.
CZYTAJ DALEJ

Przeor: Prosimy o uszanowanie niepolitycznego i duchowego charakteru Jasnej Góry

2025-01-14 18:52

[ TEMATY ]

oświadczenie

Amerykańska Częstochowa

o. Samuel Pacholski OSPPE

Przeor Jasnej Góry

news.jasnagora.pl

o. Samuel Pacholski OSPPE, Przeor Jasnej Góry

o. Samuel Pacholski OSPPE, Przeor Jasnej Góry

- W głęboko podzielonym Narodzie Jasna Góra ma szansę pozostać miejscem wspólnym, jednoczącym i otwartym dla każdego. Nie dokona się to jednak, gdy zarząd sanktuarium zacznie administrować poprzez zakazy - napisał o. Samuel Pacholski OSPPE, Przeor Jasnej Góry w opublikowanym dziś oświadczeniu.

Odnosząc się do budzących kontrowersje wydarzeń, jakie miały miejsce na terenie Sanktuarium w ostatnich dniach o. Pacholski podkreślił, że Jasna Góra jest dla wszystkich i każdy pielgrzym może tu przybyć. Wszyscy jednak proszeni są o uszanowanie niepolitycznego i duchowego charakteru tego miejsca. - Zadbajcie wraz z nami o to, by Jasna Góra nie stawała się nigdy miejscem politycznych sporów, miejscem, w którym wybrzmiewałby głos pogardy czy nienawiści, miejscem które nawet najmniejsze grupy Polaków uznałyby za nieswoje - zaapelował.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję