Zapach świerku czuć już na Jasnej Górze. 40 drzewek czeka na uczniów oraz przedszkolaków z archidiecezji częstochowskiej, którzy zgłosili swój udział w VI Konkursie na Wieczernikową Choinkę. Losowanie i strojenie drzewek odbędzie się w najbliższy piątek (20 grudnia) o godzinie 9.00. Od 6 lat idea konkursu jest taka sama. Chodzi o podtrzymywanie i kultywowanie polskich bożonarodzeniowych tradycji. – W tym konkursie piękne jest to, że ręczne ozdoby nadal są wykonywane, a zwyczaje przekazywane są z pokolenia na pokolenie – podkreśliła Izabela Tyras z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które jest współorganizatorem konkursu na „Wieczernikową Choinkę”.
Przyznała także, że takie wspólne robienie bombek, łańcuchów czy aniołów integruje uczniów, nauczycieli i rodziny. – Wracamy do dawnych obyczajów, gdy wspólnie wykonywało się w domu przeróżne ozdoby. Ta praca jednoczy, ale daje także sporo radości, że wykonało się coś własnoręcznie, a nie kupiło się gotowe w sklepie – powiedziała współorganizatorka konkursu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Zwróciła uwagę na jeszcze jeden wymiar jasnogórskiego konkursu, który przyciąga pielgrzymów i pozwala im „spotkać się” na Jasnej Górze z nowonarodzonym Jezusem i Jego Matką. – Całe rodziny przychodzą na Jasną Górę, nie tylko podziwiać udekorowane choinki, ale także pomodlić się u Maryi, która od zawsze nam przynosi Jezusa i pokazuje nam drogę do swego Syna. Trzeba to powiedzieć, że to udaje się i pięknie łączy, bo z Wieczernika do Kaplicy Matki Bożej już kilka kroków – zaznaczyła Izabela Tyras.
Konkurs cieszy się ogromną popularnością. Zaledwie dwa dni wystarczyły, by lista chętnych szkół, które chcą ubierać świerki była pełna. W tym roku zgłosiło się 15 przedszkoli i 25 szkół. Udekorowane świerki oglądać będzie można w jasnogórskim Wieczerniku od Bożego Narodzenia, czyli od 25 grudnia. Głosowanie potrwa do 2 stycznia.
Jak powiedziała Izabela Tyras, przygotowania idą zgodnie z planem, a teraz wszystko jest już dopinane na ostatni guzik. – Może się wydawać, że to tylko ustawienie choinek, dzieci je ubierają i to tyle. Jednak przygotowania trwają kilka miesięcy. Zaangażowana jest Jasna Góra, ale także pracownicy Radia Jasna Góra. Stemplujemy karteczki, bo na nich oddawane są głosy i tylko takie są ważne. Trzeba przygotować urny, kupić nagrody, zrobić dyplomy i jeszcze wiele innych drobiazgów – dodała Izabela Tyras.
Warto jeszcze zwrócić uwagę na jury, które stanowią jasnogórscy pielgrzymi. W ubiegłym roku, aż 30 tys. osób oddało swój głos na najładniejsze świąteczne drzewko.
Wielki finał i ogłoszenie zwycięzców nastąpi 7 stycznia.
Organizatorami konkursu są: o. Roman Majewski, Przeor Jasnej Góry wraz ze Wspólnotą oraz zespół Radia Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana w Częstochowie.