Reklama

Niedziela Częstochowska

Tak dla życia i rodziny

– Dar życia otrzymujemy od Boga jako akt współpracy między miłością ludzką a miłością Boga, Stwórcy i Odkupiciela. Dziś dziękujemy Bogu za dar życia i stajemy się wyznawcami Boga, który jest życiem – mówił abp Wacław Depo 19 września na zakończenie Marszu dla Życia i Rodziny w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Młodzi za życiem”, „Dziękujemy za rodzinę”, „Dziękujemy, że jesteś Mamą” czy „Dziękujemy, że jesteś Tatą” – to tylko wybrane hasła, które nieśli ubrani na biało uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny.

19 września przeszedł on ulicami Częstochowy pod hasłem: ,,Czas to Miłość” i zakończył się Mszą św. w archikatedrze Świętej Rodziny, gdzie wypuszczono w niebo 100 białych balonów. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo. – Dostrzegam sensowność naszego głosu, naszego przemarszu i uderzenia w dzwon ,,Głos Nienarodzonych”. Nawet pojedynczy głos liczy się przed Bogiem. Każdy człowiek jest miłowany przez Boga i dlatego powołany do życia – mówił do zebranych abp Wacław. I wyjaśniał, że „Słowo Boże jest zwierciadłem, w którym się przeglądamy”, a symbol tego dzwonu mówi nam o niepokoju serca, a przede wszystkim wzywa do odpowiedzialności przed Bogiem za swoje życie i życie innych. W tym kontekście zwrócił uwagę na to, że żyjemy w czasach sporu o życie i ścierania się kultury życia i kultury śmierci, o tym mówił św. Jan Paweł II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Karol Porwich/Niedziela

Reklama

Metropolita częstochowski mocno podkreślił, że Bóg jest Stwórcą: – Fundamentalna linia tego sporu przebiega wokół elementarnego rozumienia, czym jest życie, czy jest darem wolnym i bezinteresownym, który otrzymujemy od Boga. Życie jest darem i nie można go uważać za prywatną własność. Zachęcał do przyjęcia głosu odpowiedzialności głosu pasterzy Kościoła papieża seniora Benedykta z jego książki „Prawdziwa Europa Tożsamość i misja”: „Po zalegalizowaniu w 16 krajach europejskich małżeństw homoseksualnych temat małżeństwa i rodziny nabrał nowego wymiaru i nie można go ignorować. Jesteśmy świadkami deformacji sumień, co dotyczy również katolików. Pojęcie małżeństwa homoseksualnego jest sprzeczne we wszystkimi kulturami, jakie do dziś istniały, i stanowi rewolucję kulturową, która przeciwstawia się całej tradycji ludzkości”. A także papieża Franciszka: „Bądźcie opiekunami Bożych darów. W każdej epoce dzieją są herodowie, który knują plany śmierci, niszczą i oszpecają oblicze mężczyzny i kobiety. Bądźcie opiekunami stworzenia, Bożego planu wpisanego w naturze”.

Po liturgii odbyła się modlitwa przy dzwonie ,,Głos Nienarodzonych”. Każdy chętny mógł uderzyć w dzwon; podobnie jak po każdej Mszy św. tego dnia (godz. 10.00, 11.00, 12.00).

Marsz odbył się dzięki wspólnemu współdziałaniu Fundacji dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II, Archidiecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin „Nazaret”, dyrektorów, nauczycieli, wychowawców, rodziców i uczniów częstochowskich szkół, młodzieży, dzieci, osób życia konsekrowanego, członków wspólnot działających na terenie miasta.

Wśród wędrujących z błoni jasnogórskich do bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny były przede wszystkim rodziny z dziećmi. Byli to ci, którzy szanują, bronią, troszczą się i docenią życie ludzkie od poczęcia do naturalnej śmierci, a także pragną, by nasze parafie, nasze miasto, nasza archidiecezja i cała Polska były silne rodziną, którzy wiedzą, że rodzina jest jedyną bezpieczną przestrzenią dla życia i rozwoju człowieka. Wszyscy dali świadectwo, jak piękne jest życie i jak piękna jest rodzina.

Reklama

Państwo Izabela i Mateusz wędrujący z trójką dzieci Marysią, Asią i Hanią, przyszli przede wszystkim, aby zamanifestować swoje poparcie dla życia i rodziny. – Życie jest najlepszym cudem, jaki jest nam dany od Pana Boga. I w imieniu tego życie trzeba występować wszędzie gdzie się da – powiedziała „Niedzieli” pani Izabela. A pani Małgorzata dodała: – Myślę, że każdy powinien dotknąć tego dzwonu i przez uderzenie powiedzieć, że jesteśmy solidarni i odzywamy się głosem tych, którzy nie są w stanie się tego zrobić, czyli głosem nienarodzonych.

Marsze dla Życia i Rodziny

Są organizowane w celu publicznego świadectwa o podstawowej wartości ludzkiego życia od poczęcia oraz rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny, otwartym na przyjęcie i wychowanie dzieci. Marsze mają pozytywny, radosny i afirmatywny wymiar. Ze względu na zmieniającą się rzeczywistość społeczno-polityczną, jak również dla uwypuklenia najważniejszych aspektów obrony życia i rodziny, każdego roku organizowane są pod innym hasłem. Zawsze jednak wyrażają oczekiwanie takich zmian społeczno-prawnych, które zapewnią pełną ochronę życia ludzkiego i praw rodziny w naszym kraju.

Pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny odbył się w 2006 r. w Warszawie. Na przestrzeni 13 lat, organizacji Marszu podjęło się ponad 150 miast i miejscowości, a z każdym rokiem ta liczba się powiększa.

Koordynatorem Marszów dla Życia i Rodziny jest Fundacja Centrum Życia i Rodziny. Za organizacją Marszów w Polsce stoją osoby, grupy, wspólnoty i organizacje, które łączy przekonanie, że szacunek dla życia i rodziny stanowi fundament ładu społecznego. W 2012 r. organizatorzy Marszów dla Życia i Rodziny z kilkudziesięciu miast przyjęli deklarację, która określa fundamenty i cel współpracy podejmowania wspólnego wysiłku na rzecz rozwoju Ruchu Marszowego w Polsce.

Deklaracja na rzecz życia i rodziny

Reklama

Polska potrzebuje zmiany! Zmiany, która sprawi, że nasze i przyszłe pokolenia będą wzrastały w otoczeniu umożliwiającym nieskrępowany rozwój, poczucie wartości i korzystanie z owoców swojej pracy. Uważamy, że podstawy nowego ładu powinny opierać się na szacunku do życia ludzkiego oraz uznaniu rodziny za centralną instytucję porządku społecznego.

Uznajemy również, że istnieje potrzeba konsekwentnej i wytężonej pracy na rzecz promocji tych wartości. Znaczenie silnej rodziny dla kształtowania zdrowego ładu kulturowego, społecznego i ekonomicznego musi być dostrzeżone i dowartościowane.

Dlatego wyrażamy chęć współpracy w realizacji projektów mających na celu takie kształtowanie porządku społeczno-prawnego, które zagwarantuje pełną ochronę życia ludzkiego i szacunek dla rodziny.

Źródło https://marsz.org/


Dzwon ,,Głos Nienarodzonych”

Reklama

„Głos Nienarodzonych” to inicjatywa Fundacji „Życiu Tak”, którego realizacją zajęła się pracownia ludwisarska Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Dzwon, ważący ponad tonę, ma przypominać o niezbywalnym prawie do życia każdego człowieka i pobudzać Polaków i świat, aby usłyszeli głos nienarodzonych i Boga w tej kwestii. Dzwon został odlany 26 sierpnia 2020 r., w uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej, i w swej szacie jest otoczony dwoma kodami DNA, symbolizującymi rodziców: ojca i matkę. Na jednym z boków umieszczone zostało USG dziecka poczętego i dwaj cherubini strzegący oraz symbolizujący obecność Boga w każdym poczęciu człowieka. Drugi bok przedstawia tablice kamienne symbolizujące X przykazań Bożych. Na pierwszej z nich znajdą się słowa Jezusa Chrystusa: „Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo”, na drugiej V przykazanie: „Nie będziesz zabijał”. Na kolejnej płaszczyźnie umieszczone są słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki ,,Życie Dziecka zaczyna się pod sercem Matki’’.

Dzwon ,,Głos Nienarodzonych’’ na co dzień stacjonuje w parafii Wszystkich Świętych w Kolbuszowej na Podkarpaciu. Swoje pielgrzymowanie rozpoczął od Rzymu, gdzie 23 września 2020 r. na pl. św. Piotra papież Franciszek jako pierwszy dokonał symbolicznego uderzenia, wypowiadając znamienne słowa: ,,Niech ten dzwon budzi sumienia stanowiących prawo w Polsce i na świecie, a także ludzi dobrej woli”.

Ten dzwon przemawia w imieniu tych, którym zabrano głos przez aborcję. Niesie ze sobą przesłanie, że dzieci nienarodzone nie mogły zapłakać, ani wypowiedzieć się. Dlatego już samo imię dzwonu upomina, budzi sumienia i mówi w imieniu nienarodzonych.

Źródło: zyciacud.pl

2021-09-19 21:02

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo do neoprezbiterów: kapłan ma dbać o to, aby świat ludzki był otwarty na Boga

– Kapłan ma dbać o to, aby świat ludzki był wrażliwy i otwarty na Boga, aby stawał się coraz bardziej Boży – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 27 maja, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie udzielił święceń prezbiteratu sześciu diakonom Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Mszę św. koncelebrowali m.in. przełożeni z WMSD, na czele z rektorem ks. prał. Ryszardem Selejdakiem, oraz księża proboszczowie z rodzinnych parafii i parafii praktyk duszpasterskich neoprezbiterów. W archikatedrze zgromadziły się rodziny i przyjaciele nowych kapłanów. Podczas liturgii śpiewała Schola liturgiczna „Domine Jesu”. Głównym odpowiedzialnym za przebieg liturgii był ks. prał. Krzysztof Bełkot, ceremoniarz biskupi.
CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas o pomyśle ministerstwa - "Katecheci są w trudnej sytuacji"

2024-12-23 20:34

[ TEMATY ]

ministerstwo

Abp Adrian Galbas

religia w szkołach

red.

Proponowaliśmy stronie rządowej żeby zmiany w kwestii lekcji religii były wprowadzane spokojniej, nie tak gwałtownie. Patrzymy na ogromną rzeszę katechetów, którzy nagle są postawieni w sytuacji dość kłopotliwej i trudnej dla nich. Mogą stracić pracę - mówił w "Gościu Wydarzeń" arcybiskup Adrian Galbas, metropolita warszawski.

Propozycja Kościoła jest bardzo sprawiedliwa. Nie może być wyboru między religią a niczym. Obowiązkiem szkoły jest także wychowanie do wartości, dlatego propozycja, którą przedstawialiśmy w czasie rozmów ze stroną rządową brzmiała: dobrze, jedna godzina w szkołach średnich jak najbardziej, ale jako lekcja obowiązkowa do wyboru z etyką - powiedział abp Galbas.
CZYTAJ DALEJ

Betlejem: ciche Boże Narodzenie bez choinki

2024-12-24 14:07

[ TEMATY ]

Betlejem

wojna

strefa gazy

ciche Boże Narodzenie

Karol Porwich/Niedziela

W Betlejem, miejscu narodzin Jezusa na palestyńskim Zachodnim Brzegu, obchody Bożego Narodzenia rozpoczynają się w spokojnej atmosferze. Ze względu na trwającą wojnę w Strefie Gazy w tym roku ograniczą się one do nabożeństw i modlitw. Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka, które zwykle charakteryzują miasto o tej porze roku, zostały po raz kolejny odwołane przez burmistrza Antona Salmana w drugim roku wojny.

„Odwołanie zewnętrznych obchodów Bożego Narodzenia jest wyrazem odrzucenia niesprawiedliwości wobec naszego narodu w Gazie i całej Palestynie oraz trwających masakr”, wyjaśnił Salman. Wyraził również „głęboki żal z powodu milczenia społeczności międzynarodowej w sprawie masakr w Gazie i na innych Terytoriach Palestyńskich”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję