Reklama

Dziękczynienie

100-lecie Mariówki

Niedziela Ogólnopolska 38/2003

Mariówka z lotu ptaka

Mariówka z lotu ptaka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początki

Mariówka - niewielka miejscowość na ziemi opoczyńskiej - jest głównym centrum działalności Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej, założonego w 1878 r. przez bł. o. Honorata Koźmińskiego.
Początki Mariówki sięgają 1903 r. Wiosną tegoż roku Zgromadzenie kupiło od Henryka Kiedrzyńskiego, dziedzica w Smogorzowie, majątek ziemski, celem założenia tu domu formacyjnego i rozwinięcia działalności oświatowej na wsi. Za radą Ojca Honorata, nabytą posesję, na cześć Maryi - głównej Patronki Zgromadzenia, nazwano Mariówką.
Zagospodarowanie tak dużej posesji (ok. 62 ha) od początku stwarzało wiele problemów.
Przewijają się one m.in. w korespondencji sióstr służek do Ojca Honorata, przebywającego w klasztorze nowomiejskim. Siostry pisały, że w Mariówce „za wiele [jest] ziemi, gospodarstwo zbyt trudne (...) grunt sapowaty i pracowity [jest]. Przez jakiś czas trzeba [go] dobrze uprawiać, aby stał się produkcyjnym”. Ponadto Mariówka znajdowała się za daleko od kolei i od większego miasta. Stąd przełożone zastanawiały się, czy Mariówki nie sprzedać „choćby ze stratą małą, a w innym miejscu odpowiednim kupić”.

Założenie Szkoły Gospodarczo-Rzemieślniczej

W powstałych w Mariówce budynkach po 1903 r. Zgromadzenie otworzyło Szkołę Gospodarczo-Rzemieślniczą. Pod osłoną szkoły funkcjonował od 1908 r. nowicjat dla całego Zgromadzenia. Oficjalnie dla władz zaborczych nowicjat stanowił jej internat. W kaplicy, skrzętnie ukrywanej przed czujnym okiem żandarmerii carskiej, pozostawał na stałe Najświętszy Sakrament. Przechowywano Go w szufladce drewnianego krzyża, aby na wypadek rewizji mógł być przeniesiony do pobliskiego kościoła parafialnego w Smogorzowie.
Program szkoły, ograniczający się pierwotnie do działu gospodarczego, poszerzono o różne działy rzemiosł. Mimo zakazu nauczania przedmiotów teoretycznych starano się dać uczennicom (tj. ok. 80 nowicjuszkom) pewien zasób wiedzy ogólnej.
W 1910 r. do Mariówki został przeniesiony dom generalny Zgromadzenia z Nowego Miasta n. Pilicą. Odtąd „zaczęło się nowe życie. Na wsi, z dala od większych miast, a tym samym od policji, siostry mogły odprawiać wspólne rekolekcje” - pisze s. Waleria Głębocka w Kronice Zgromadzenia. Prowadził je często ks. dr Julian Młynarczyk (1882-1950), profesor Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, którego życie na stałe związało się z Mariówką. Ojciec Honorat tak wypowiedział się o nim: „Rzadki jest taki kapłan, jakiego służkom teraz Opatrzność dała, któremu całkowicie zaufać mogą” (H. Koźmiński, Pisma, t. 5, list 174, z ok. 1916 r.).
W latach 1910-12 przysyłani urzędnicy carscy przeprowadzali w Mariówce rewizje celem wykrycia kaplicy i „tajnego klasztoru”. Urzędnik z Petersburga Petrow, który przybył tu z pomocnikiem w 1912 r., zarządził zamknięcie internatu Szkoły Gospodarczo-Rzemieślniczej. Prześladowania ustąpiły po wybuchu I wojny światowej.
Z końcem 1914 r. w Mariówce, mimo działań wojennych, Zgromadzenie z inspiracji ks. dr. Juliana Młynarczyka zorganizowało Szkołę Ochroniarską. Jej celem było przygotowanie sióstr i dziewcząt do pracy w ochronkach (dzisiejszych przedszkolach). Zgromadzenie, uwzględniając większe zapotrzebowanie społeczne na nauczycieli, zwłaszcza dla zaniedbanej oświaty wiejskiej, również z inicjatywy ks. J. Młynarczyka, otworzyło w Mariówce w 1921 r. Żeńskie Seminarium Nauczycielskie z internatem, likwidując w 1922 r. dotychczasową Szkołę Ochroniarską. W Seminarium kształciły się dziewczęta z całej Polski. W trosce o jego rozwój, na prośbę Zgromadzenia, ks. dr Julian Młynarczyk przeniósł się w 1922 r. z Sandomierza do Mariówki. Ten gorliwy kapłan przez 28 lat pracował tu jako kapelan sióstr, ojciec duchowny całego Zgromadzenia i opiekun duchowy młodzieży, następnie dyrektor szkół w Mariówce (1929-46). Dzięki jego twórczemu i ofiarnemu wysiłkowi oraz pracy zarządu Zgromadzenia Mariówka stała się znanym ośrodkiem oświatowym. Ówczesne władze, doceniając pracę kulturalno-oświatową zarządu szkół i nauczycieli, przyznały w 1928 r. Złote Krzyże Zasługi: dyrektorce Seminarium Nauczycielskiego - s. Wandzie Józefie Sieradzkiej i kierowniczce Szkoły Gospodarczo-Rzemieślniczej - s. Bożennie Kahl oraz Srebrny Krzyż Zasługi ks. dr. Julianowi Młynarczykowi.
Świetnie rozwijające się Seminarium Nauczycielskie w Mariówce w wyniku reformy szkolnictwa w 1936 r. zostało zamknięte.
W 1933 r. w budynkach Seminarium Nauczycielskiego Zgromadzenie otworzyło Prywatne Żeńskie Gimnazjum Ogólnokształcące, a w 1937 r. także Żeńskie Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi. Wybuch II wojny światowej przerwał działalność tych szkół.
Prawie przez cały okres wojny gmachy szkolne w Mariówce zajmowało wojsko niemieckie i sztab oficerski. Przez pewien okres okupanci zajmowali też część pomieszczeń w domu generalnym. Pomimo trudnego sąsiedztwa z Niemcami siostry opiekowały się rannymi żołnierzami polskimi. Włączyły się w akcje AK w charakterze łączniczek obwodu Opoczno. Przyjmowały wysiedlonych z Ziem Zachodnich i warszawiaków po Powstaniu Warszawskim, pomagając im. W czasie wojny siostry organizowały też komplety tajnego nauczania na poziomie podstawowym i średnim. Nadal czynna była niższa szkoła zawodowa z ograniczonym programem nauczania. Założono przedszkole, które funkcjonowało od 1943 do 1958 r.

Mariówka po 1945 r.

W rzeczywistości powojennej Zgromadzenie wznowiło nauczanie. W marcu 1945 r. w Mariówce uruchomiło Prywatne Koedukacyjne Gimnazjum Ogólnokształcące, następnie także Prywatne Koedukacyjne Liceum Ogólnokształcące. W 1950 r. szkoła przyjęła nazwę: Prywatna Koedukacyjna Szkoła Ogólnokształcąca stopnia licealnego im. Królowej Jadwigi. W 1954 r. władze państwowe zabrały Zgromadzeniu szkołę. Usunięto z niej siostry i zabrano budynki. Wcześniej dokonano też likwidacji szkół zawodowych. Pozostał tylko kurs krawiecki, prowadzony do 1994 r.
Mariówka pozostała jednak wierna swoim początkom. Istnieje tu nadal dom formacyjny i dom generalny. Formację nowicjacką i junioracką pobierają siostry nie tylko z Polski, ale także z krajów ościennych - Litwy, Łotwy i Białorusi. Mariówka jest sercem całego Zgromadzenia, jego dyspozycyjnym centrum.
Jest także miejscem formacji katolików świeckich, zorganizowanych w różnych grupach religijnych, m.in. takich jak: Rodziny Nazaretańskie czy Magnificat. Tutaj prowadzone są także rekolekcje dla dziewcząt.
Po 38 latach przerwy Zgromadzenie powróciło do tradycji edukacyjnej w Mariówce. W 1992 r. otworzyło Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. św. Królowej Jadwigi z internatem, w 1999 r. - Prywatne Gimnazjum Ogólnokształcące, a we wrześniu br. także szkołę podstawową.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reprezentacja Polski księży została mistrzem Europy w halowej piłce nożnej!

2025-02-14 09:28

[ TEMATY ]

piłka nożna

Mistrzostwa Europy

17th European Futsal Championship of Catholic Priests - Hungary 2025

Reprezentacja Polski księży została mistrzem Europy w halowej piłce nożnej. Na turnieju w Kisvárda na Węgrzech grała znakomicie - odniosła komplet zwycięstw. W półfinale po niezwykle emocjonującym meczu wygrała 2:1 z Chorwacją. W walce o złoto zmierzyła się ze Słowacją i zwyciężyła pewnie 4:0. 3 gole w tym finałowym meczu zdobył kapłan z archididiecezji częstochowskiej - ks. Sebastian Woźniak.

Polscy księża w fazie grupowej 17. Mistrzostw Europy w piłce nożnej halowej odnieśli same zwycięstwa - pokonali Kosowo 11:0 i Austrię 8:0, a następnie w ćwierćfinale zwyciężyli zespół Bośni i Hercegowiny 2:1. W czwartkowym półfinale wygrali z Chorwacją, aktualnym mistrzem Europy 2:1.
CZYTAJ DALEJ

Fatima: wkrótce decyzja ws. beatyfikacji siostry Łucji

2025-02-14 15:11

Coimbra – Muzeum S. Łucji/ zdjęcia: Grażyna Kołek

Najpóźniej w kwietniu br. powinna zapaść decyzja dotycząca możliwej beatyfikacji Służebnicy Bożej siostry Łucji dos Santos, zmarłej w 2005 r. portugalskiej karmelitanki. Uczestniczyła ona w 1917 r. w objawieniach maryjnych w Fatimie.

Jak poinformowała wicepostulatorka procesu beatyfikacyjnego siostra Ângela Coelho jeszcze przed nadejściem Świąt Wielkanocnych spodziewana jest wiadomość dotycząca ewentualnego ogłoszenia błogosławioną portugalskiej wizjonerki z Fatimy. Dodała, że siostra Łucja „była zwyczajnym człowiekiem, takim, jak każdy z nas”. - Oczekujemy na wieści i modlimy się - powiedziała portugalskim mediom siostra Coelho na temat możliwej beatyfikacji ogłoszonej w 2023 r. Służebnicą Bożą siostry Łucji dos Santos.
CZYTAJ DALEJ

Co nas tutaj doprowadziło?

2025-02-15 07:30

[ TEMATY ]

felieton

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Historia lubi zataczać koła, a ludzie często zapominają, kto i w jaki sposób kładł podwaliny pod dzisiejszy stan. Donald Tusk, który dziś przybiera szaty moralizatora, ostrzegając przed prorosyjskimi sympatiami w Europie, był jednym z tych, którzy pomagali Kremlowi w rozgrywaniu własnych interesów. To on przez lata wpisywał Polskę w rolę niemego świadka, który nie tylko nie przeszkadzał Berlinowi i Moskwie w ich wspólnych planach, ale wręcz dodawał im legitymacji.

Władimir Putin nie stał się zagrożeniem z dnia na dzień. To proces, który trwał latami. Kto go wyhodował? Niemcy, dla których reset w relacjach z Rosją był kluczowy z punktu widzenia ich interesów gospodarczych, i polski rząd, który od 2007 roku zapewniał im spokój na wschodniej flance i był gwarantem realizacji niemieckich interesów i powiększania hegemonii w Europie. Takie polityczne zabezpieczenie pozwoliło Putinowi uderzyć najpierw w Gruzję, a później – w Ukrainę.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję