Prudnik to miejsce, w którym od 6 października 1954 r. do 27 października 1955 r. więziony był przez komunistów kard. Wyszyński. Współcześnie o uwięzieniu przypomina m.in. cela kardynała, w której zachowały się używane przez niego meble, klęcznik i krzyż.
Pielgrzymka rozpoczęła się od wspólnotowej Eucharystii, uczestnicy mieli okazję zwiedzić miejsca związane z Prymasem Tysiąclecia, nie zabrakło również rodzinnego pikniku. – Przychodzimy tutaj z dziękczynieniem przed beatyfikacją, powierzając Bogu nasze rodziny za wstawiennictwem Sługi Bożego kard. Wyszyńskiego – mówił w homilii o. prof. Kazimierz Lubowicki OMI, założyciel i opiekun wspólnoty. – Prymas Tysiąclecia, mąż stanu, ten co przeprowadził naród przez „Morze Czerwone” komunizmu. A równocześnie człowiek, który całym swoim życiem głosił „Ten zwycięża, kto miłuje”. Opowiadał, że płonąca Warszawa przyniosła mu do stóp dwa słowa ocalałe na spalonej kartce Pisma Świętego: „będziesz miłował”. Po Prymasie Tysiąclecia pozostała właśnie miłość! On uwierzył w miłość, żył miłością na co dzień i naród wychowywał do miłości – podkreślał o. Lubowicki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Ojciec duchowny poprosił rodziny, by każdy zrobił rachunek sumienia z tego, jak miłuje na co dzień: – Podczas tej Mszy św. proszę pokornie Boga, za wstawiennictwem jego sługi Prymasa Tysiąclecia, aby nas wszystkich Bóg zbudził do miłości! Abyśmy uwierzyli, że miłość jest pierwsza i najważniejsza i zaczęli kochać prawdziwie! I nie chodzi o miłość nadzwyczajną, wyjątkową, wielką, ale o miłość która widzi drobiazgi. Troska, aby kochać, musi nam towarzyszyć w każdej chwili – każdy gest, każde słowo, każda decyzja, każda reakcja musi być przepełniona miłością
– Życzmy sobie wszyscy, abyśmy byli heroicznie kochającymi. To następne kłamstwo, które wsącza się naszemu narodowi, że można kochać lekko, łatwo i przyjemnie, że miłość nic nie kosztuje. Za miłość trzeba płacić. Ten, o którym powiedziano „Oto człowiek” za miłość zapłacił samym sobą. Składać siebie w ofierze, bo kocham – to jest ratunek i droga do waszej wielkości – zakończył o. Lubowicki.
Wspólnota Rodzin Katolickich „Umiłowany i umiłowana” powstała 14 kwietnia 1992 r. przy wrocławskiej parafii NMP Królowej Pokoju, prowadzonej przez oo. oblatów. Jej założycielem i opiekunem jest o. prof. Kazimierz Lubowicki OMI, teolog duchowości małżeńskiej, kierownik Katedry Teologii Małżeństwa i Rodziny na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Wspólnota wprowadza w życie duchowość małżeńską ukazywaną przez św. Jana Pawła II. Stawiają sobie za cel rozwijanie osobistej zażyłości z Jezusem, a dzięki niej budowanie prawdziwie chrześcijańskich relacji małżeńskich i rodzinnych. Jedność małżeńska, miłość, łagodność, pokora – tym starają się żyć na co dzień.